Wakacje: bezpieczna podróż

2008-05-21 10:31

Bezpieczeństwo jest być może pierwszą rzeczą, o jakiej myślisz, planując wakacje. Masz rację - tych spraw nie można zaniedbywać. Bezwzględnie wymagaj fotelików w samochodzie, kamizelek na wodzie i kasków podczas jazdy rowerem. Nie daj się przekonać, że woda w jeziorze jest tylko do kolan, a upadek z roweru niemożliwy.

O ile w renomowanych wypożyczalniach samochodowych nie ma problemu z fotelikami, o tyle sprzęt asekuracyjny w rozmiarach dziecięcych nie jest powszechnie dostępny, a w wielu krajach nikt w ogóle nie słyszał o takich rzeczach. Dlatego jadąc nad Orinoko, wieźliśmy z Polski kamizelki asekuracyjne dla dzieci. Pierwsza fala, która zalała łódź, upewniła nas, że postąpiliśmy słusznie.

Żadne mądre rady nie zastąpią osobistych przeżyć. Jednak książki i strony internetowe wyjaśnią wiele wątpliwości. Na całym świecie podróżujący rodzice sięgają po "Travel with children" wydawnictwa Lonely Planet. W książce poruszono chyba wszystkie aspekty podróży z dziećmi. Teorię zilustrowano rodzinnymi wspomnieniami z wielu zakątków świata. Podobny charakter ma poradnik "Z dzieckiem po świecie" (wyd. Pascal).

Tylko niemowlak w chuście albo nosidełku jest nieustannie zespolony z którymś z rodziców. Starsze, nawet najlepiej pilnowane dziecko, może nagle zniknąć nam z oczu. Najczęściej dzieje się tak na zatłoczonej plaży i gwarnym deptaku. Uprzedź malca, że gdyby się zgubił, nie powinien się nigdzie oddalać - rodzice szybko go odnajdą. Może poprosić o pomoc osobę w mundurze albo kobietę z dzieckiem.

Naucz dziecko wymawiać poprawnie imię i nazwisko. Możesz też je podpisać. Niektóre ubranka mają specjalne miejsce na wpisanie numeru telefonu, kartkę z informacją można też wsunąć do kieszonki. Większość dzieci nie jest pozbawiona wewnętrznego instynktu - w obcym środowisku są grzeczniejsze i zwykle trzymają się bliżej rodziców.

Przeczytaj również: Wozisz dziecko autem? Wymieniaj regularnie filtr kabinowy

A na rowerze...

Podstawa to dopasowany kask i światła. Ważne jest wpajanie dzieciakom od samego początku zasad bezpieczeństwa. Kupując rowery i dodatkowe wyposażenie, zawsze zwracamy uwagę na solidność wykonania. Świetnym wynalazkiem dla małych dzieci są przyczepki rowerowe, niestety, w Polsce nielegalne (na szczęście w lasach nie ma policji). Filipa zabraliśmy na pierwszą wycieczkę, kiedy miał osiem tygodni.

Nauczcie dziecko, że jeżeli rodzice nagle znikną mu z oczu, nie powinno się nigdzie oddalać.
Pięcioletni Bartek jeździł z Piotrem na tandemie, co umożliwiało dalekie wypady. Jazda w terenie znakomicie wyrabia sprawność w prowadzeniu roweru, uczy posługiwania się mapą i kompasem.
Zaznajamia też z prostą techniką, jak przerzutki, hamulce i elektronika rowerowa. Dzieci nie znoszą monotonii, więc preferujemy krótkie rowerowe wypady z samochodem lub domem jako bazą. Dobrze jest mieć cel wycieczki - zamek, kamieniołom albo szukanie punktów w imprezie na orientację.

Pierwsza pomoc

Nawet jeśli wybierasz się do kurortu zapewniającego opiekę lekarską, pewne rzeczy trzeba zabrać. Koniecznie zapakuj (najlepiej do sztywnego plastikowego pudełka):

  • coś przeciw gorączce;
  • wodę utlenioną w żelu, gaziki Leko, plastry w różnych rozmiarach, bandaż;
  • sól fizjologiczną do przemywania oczu;
  • pincetę do wyjmowania drzazg;
  • repelent przeciw komarom, Fenistil i wapno do łagodzenia skutków ukąszeń, pompkę Aspivenin do odsysania jadu (np. po użądleniu osy) i wyjmowania kleszczy;
  • coś na kłopoty żołądkowe (np. Smectę);
  • inne leki, które przyjmuje twoje dziecko (np. antyalergiczne).

Na wszelki wypadek warto dorzucić kilka par gumowych jednorazowych rękawiczek oraz jednorazowe igły i strzykawki. Wyjazd w tropiki wiąże się zazwyczaj z koniecznością wykonania dodatkowych szczepień ochronnych i stosowania profilaktyki antymalarycznej. Najpóźniej dwa miesiące przed wyjazdem trzeba skonsultować się z lekarzem. Zapisz, jak dawkować poszczególne leki.

miesięcznik "Podróże"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza