Wakacje: jak zrobić fajne zdjęcia dzieciom?

2013-08-01 16:39

Wakacje to czas zbierania pamiątek. Wśród nich najważniejsze: zdjęcia. Fotografowanie dzieci wcale nie jest takie proste. Głupie miny, zamknięte oczy czy rozmazane zdjęcia w ruchu, to najczęstsze problemy fotografii wakacyjnych z udziałem dzieci. Zobacz jak robić robić zdjęcia dzieciom, by na długo przywoływały tylko pozytywne wspomnienia.

zdjecie_dziecka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Fotografowanie dzieci: uchwyć chwilę
  2. Fotografowanie dzieci: na poziomie dziecka
  3. Fotografowanie dzieci: dobre tło to jest to!
  4. Fotografowanie dzieci: naturalne światło daje naturalny efekt
  5. Fotografowanie dzieci seryjnie
  6. Fotografowanie dzieci: piękno tkwi w szczegółach

Kiedy skończą się wakacje, zostaną nie tylko cudowne wspomnienia, ale i mnóstwo zdjęć, na których uwiecznialiśmy letnie chwile.  Utrwalenie na fotografiach naszych dzieci to świetna pamiątka dla całej rodziny, aczkolwiek zrobienie dobrego zdjęcia dziecku może być prawdziwym wyzwaniem. Podpowiadamy, jak ciekawie fotografować dzieci na wakacjach.

Fotografowanie dzieci: uchwyć chwilę

Dziecko, szczególnie małe rzadko podporządkowuje się naszym prośbom podczas robienia zdjęcia. Tu ucieknie, tu zasłoni się rączkami albo zrobi brzydką minę. Do fotografowania dzieci nie należy wobec tego podchodzić zbyt profesjonalnie i zamiast zdjęć pozowanych  postawić na zdjęcia robione znienacka. Zdjęcia, które łapią chwilę są o wiele atrakcyjniejsze i bardziej naturalne od zdjęć, do których się specjalnie ustawiamy.

Fotografowanie dzieci: na poziomie dziecka

Najlepsze zdjęcia dziecka wychodzą wtedy, gdy fotografujemy je z jego własnej perspektywy.  Zniżanie się do poziomu dziecka sprawi, że fotografia będzie naturalna, a u dziecka zostaną zachowane odpowiednie proporcje ciała. Jeśli więc fotografujesz np. malca biegającego po plaży - ukucnij, a jeśli leżącego na kocyku – połóż się obok niego.

Fotografowanie dzieci: dobre tło to jest to!

Dobre tło za dzieckiem nie powinno rozpraszać uwagi. Jeśli więc fotografujesz dziecko na tle wielu obcych osób, których nie chcesz mieć na zdjęciu, rozmyj tło. Jeśli nie masz takiej opcji w swoim aparacie, fotografuj dziecko na jednolitym tle z małą ilością szczegółów – najlepiej jednobarwnym. Nie da się zaprzeczyć, że każdy maluch świetnie się prezentuje na tle soczystej zieleni trawy lub błękitu nieba.

Fotografowanie dzieci: naturalne światło daje naturalny efekt

Staraj się robić wakacyjne zdjęcia bez użycia flesza. W miarę możliwości wykorzystuj naturalne oświetlenie, gdyż sprawia ono, że fotografia będzie wyglądała naturalnie, a samo dziecko na niej o wiele ładniej. Pamiętaj, by nie robić zdjęć pod światło.

Fotografowanie dzieci seryjnie

Dzieci głównie są w ruchu, trudno uchwycić jeden moment, w którym chcemy je sfotografować. Najlepiej jest wobec tego ustawić tryb seryjny robienia zdjęć, co pozwoli jednym kliknięciem zrobić kilka zdjęć niczym klatki filmu. Z takiej ilości łatwo później wyłuskać tę fotografię, która uchwyciła dziecko w najlepszym momencie.

Fotografowanie dzieci: piękno tkwi w szczegółach

Dzieci to urocze „obiekty” do fotografowania. Większość z nich jest niezwykle fotogeniczna. Jednak piękne zdjęcia tworzą także fragmenty całości. Fotografowanie samych rączek dziecka trzymających muszelki czy bawiących się biedronką prezentuje dużo większą wartość emocjonalną niż gdy byśmy fotografowali całą postać malucha. Warto robić zdjęcia elementom, zbliżać szczegóły, by pokazać ich urok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza