Wakacje z niemowlakiem: niezbędne dokumenty

2012-05-22 17:50

O jakich dokumentach musisz pamiętać, wyjeżdżając na wakacje z niemowlakiem? Pamiętaj, by wybierając się na urlop z niemowlakiem zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i numer telefonu do waszego pediatry.

Wakacje z niemowlakiem: niezbędne dokumenty
Autor: _photos.com|photos.com Wakacje z niemowlakiem: niezbędne dokumenty

Spis treści

  1. Wyjazd z niemowlakiem: dokumenty dla dziecka
  2. Wyjazd z niemowlakiem: dowód ubezpieczenia zdrowotnego
  3. Wyjazd z niemowlakiem: dodatkowe ubezpieczenie

Przed wyjazdem warto również wydrukować z internetu aktualne informacje o najbliższych punktach opieki zdrowotnej, a jeśli jedziecie za granicę – również kontakt do swojego biura podróży, numer telefonu do ambasady albo konsulatu. Na pewno, jeśli po raz pierwszy wyjeżdżacie z niemowlakiem na urlop, odczuwacie niepokój, co może się wydarzyć. Zamiast wyobrażać sobie czarne scenariusze, nie zapomnijcie zabrać ze sobą dokumentów dziecka, które mogą wam się przydać podczas wakacji z niemowlakiem.

Wyjazd z niemowlakiem: dokumenty dla dziecka

W Polsce i w krajach UE dokumentem dziecka jest dowód osobisty, w krajach nienależących do Unii niezbędny jest paszport. Dowód osobisty wyrabia się w urzędzie miasta (musicie zgłosić się oboje z dzieckiem, wypełnić wniosek, dostarczyć dwie fotografie i odpis skrócony aktu urodzenia). Czas oczekiwania na dowód to około 30 dni. Paszport wyrabia się w biurze paszportowym, właściwym dla miejsca zamieszkania. Tu również musicie stawić się razem z dzieckiem, dostarczając wypełniony wniosek i dwie fotografie. Dzieciom poniżej 5. roku życia wystawiane są paszporty tymczasowe, ważne przez 12 miesięcy. Koszt wyrobienia paszportu to 30 zł. Na dokument trzeba czekać również około miesiąca.

Wyjazd z niemowlakiem: dowód ubezpieczenia zdrowotnego

Zawsze miej ze sobą dokument dziecka potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. W Polsce może to być ważna książeczka ubezpieczeniowa (stempel z zakładu pracy przedłuża jej ważność o miesiąc). Za granicą potrzebna będzie tzw. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – wyrabia się ją w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (szczegóły na www.nfz.gov.pl).

Wyjazd z niemowlakiem: dodatkowe ubezpieczenie

Warto je wykupić przed wyjazdem z niemowlakiem na urlop, nawet jeśli wyrobicie kartę EKUZ. Ubezpieczenia tego typu obejmują zazwyczaj nie tylko koszty ewentualnego leczenia za zagranicą – ubezpieczyciel pokryje w razie potrzeby także koszt rezygnacji z udziału w imprezie (np. jeśli kilka dni wcześniej dziecko zachoruje), a także następstwa nieszczęśliwych wypadków; można również ubezpieczyć wakacyjny bagaż. Przed wykupieniem polisy przyjrzyjcie się różnym ofertom, bo często różnią się one od siebie. Pamiętaj, aby ochroną ubezpieczeniową objąć również dziecko.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza