Wakacyjne atrakcje dla dzieci - fokarium w Helu

2012-05-20 14:48

Foki wydają się ociężałe i niezdarne, tymczasem w wodzie cała ociężałość znika i zmieniają się w szybkich zwinnych pływaków. Kojarzą nam się z polarnymi wyprawami, tymczasem foki żyją także w Bałtyku. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zwyczajach tych ssaków, odwiedźcie fokarium na Helu. Fokarium jest częścią Stacji Morskiej  Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Fokarium w Helu
Autor: Archiwum SMIOUG, Fokarium

Fokarium w Helu to wielka atrakcja dla dzieci. Fokarium na co dzień zajmuje się hodowlą i badaniem foczych zwyczajów. Ale nie tylko, naukowcy chcą także przybliżyć zwyczaje tych sympatycznych ssaków, dlatego tak chętnie goszczą u siebie turystów. Zwiedzający mogą podglądać 6 fok, w tym 2 samce - Bubasa i Foka oraz 4 samice - najstarszą Undę, Agatę, Anię i Ewę.

Najstarsza jest Unda Marina, czyli Fala Morska. Na Hel przybyła ze Sztokholmu. Zwiedzających urzeka nie tylko swoim pięknym szarym futrem w duże ciemne plamy, ale przede wszystkim śpiewem – gdy jest głodna wydaje z siebie dźwięki przypominające syrenę statku. Najmłodsza foczka to Fok, który urodził się w marcu 2006 roku. Zwiedzający poznają także Bubasa (samca, który kiedyś mieszkał w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku)  i trzy samiczki: Anię, Ewę i Agatę, które do fokarium trafiły z Estonii.

Największą  atrakcją podczas zwiedzania fokarium jest możliwość obejrzenia jak zwierzęta są karmione. Zwykle odbywa się to o godz. 11 i 14. Uwaga! Obowiązuje absolutny zakaz samodzielnego karmienia zwierząt. Nie wolno także niczego wrzucać do basenów. Monety wrzucane „na szczęście” przez turystów były kilka lat temu przyczyną śmierci jednaj z fok.

W Stacji Morskiej można obejrzeć także wystawę „Ssaki naszego morza”, która przybliży nam zwierzęta żyjące w Bałtyku. Dzieciaki z pewnością ucieszy wizyta w sklepiku przy fokarium, gdzie można znaleźć maskotki, pocztówki czy plecaki z foczkami. Dochód ze sprzedaży gadżetów przeznaczony jest na badania w Stacji Morskiej.

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel. 058 675 08 36
www.fokarium.com

Czynne codziennie od 9.30 do 20
Wstęp do fokarium 2zł/os
Wstęp na wystawę 2 zł/os
zakaz wprowadzania zwierząt

Stacja Morska IO UG w Helu (www.fokarium.pl)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza