Weekend z dzieckiem. Muzeum Lalek w Pilźnie

2008-05-20 15:00

Jeśli planujecie wakacje lub choćby weekend z dzieckiem na podkarpaciu, to koniecznie zatrzymajcie się w Pilznie. Wizyta w tutejszym Muzeum Lalek to wyjątkowa atrakcja dla dzieci, choć nie ukrywajmy, będzie emocjonująca przede wszystkim dla dziewczynek. Po wycieczce do tej niezwykłej krainy lal z całego świata, różowa Barbie nie wydaje już się tak atrakcyjna. Najstarsza lalka ma ok. 1600 lat i została znaleziona podczas wykopalisk w Aleksandrii.

Muzeum Lalek
Autor: archiwum redakcji

Muzeum Lalek w Pilźnie to same atrakcje dla dzieci.  Warto przyjechać tu specjalnie na weekend z dzieckiem lub zrobić przerwę w drodze na wakacje z dzieckiem. Są tu lale z całego świata – niektóre przypłynęły z Japonii, inne z Ameryki Południowej, są także zabawki afrykańskich dzieci. Dużą część zbioru stanowią lalki polskie – w strojach regionalnych i historycznych. W zbiorach muzeum są pacynki, marionetki i kukiełki.
Zabawki zrobione z drewna, tkaniny czy ceramiki. Oprócz lalek zebrano tu także niezbędne akcesoria: wózki czy mebelki.

Największa atrakcja muzeum to pracownia lalkarska. Krok po kroku można w niej prześledzić jak z kilku skrawków materiału powstaje piękna lalka. Niesamowitą przygoda dla dzieciaków jest także obejrzenie fragmentu wystawy zatytułowanego: „Zabawki babci, mamy i moje”. Tuż obok muzeum powstała także ekspozycja plenerowa - miniaturowe zagrody polskie. Można podpatrzeć nie tylko architekturę typową dla różnych regionów kraju, ale także przyjrzeć się obyczajom i obrzędom religijnym.

Muzeum w Pilźnie ma swoja filię w położonych nieopodal Lipinach. Można tu pospacerować po bajkowym ogrodzie, gdzie mijając miniaturowy zamek Śpiącej Królewny nietrudno spotkać Czerwonego Kapturka czy  krasnoludki.

Właściciele muzeum prowadzą także pracownię lalkarską. Wykonują m.in. kukiełki do spektakli teatralnych. Możesz w niej zamówić porcelanową lalkę, która jest podobna do twojego własnego dziecka.

Muzeum Lalek
ul. Grodzka 24, 39-200 Pilzno
tel. 014 672 13 21
www.muzeumlalek.pl

godz. otwarcia: poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30
sobota 8 – 14.30

Filia w Lipinach
Lipiny 228, 39-220 Pilzno
tel. 014 672 46 49

Cennik:
Dzieci – 9 zł
Dorośli – 10 zł
Rodzina (do 5 osób) – 30 zł

WWW.muzeumlalek.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza