Wycieczka rowerowa z dzieckiem - jak się do niej przygotować?

2014-04-17 15:33

Wiosna rozpieszcza nas słońcem i ciepłą aurą - szkoda by było tego nie wykorzystać! Warto rozpocząć sezon rowerowy i wybrać się z dziećmi na wycieczkę rowerową po okolicy – dla zdrowia i uciechy najbliższych.

Rower dla czterolatka
Autor: _photos.com|photos.com Rower dla czterolatka – jak wybrać rower dla dziecka?

Spis treści

  1. Dowiedz się, jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
  2. O czym pamiętać na wycieczce rowerowej z dzieckiem?

Rodzinne przejażdżki rowerowe są bardzo ciekawą formą wspólnego spędzania czasu. Nie dość, że dostarczają najbliższym wiele radości, to jeszcze stanowią dobrą okazję do pokazania dzieciom wielu ciekawych miejsc w okolicy. Razem można odkrywać też nieznane wcześniej lokalizacje – może w pobliskim lesie znajduje się ciekawa chatka? A może zapomniane ruiny przedwojennego domu? Razem możecie zabawić się w drużynę podróżników-odkrywców! Podczas wycieczki rowerowej z dzieckiem można też zrobić przystanek na piknik w pobliskim parku – zdrowa przekąska na świeżym powietrzu doda wszystkim energii do dalszej drogi.

Dowiedz się, jak wybrać pierwszy rower dla dziecka

Czytaj także: >> Kask rowerowy dla dziecka: jak wybrać odpowiedni? >>

Wyprawy rowerowe mają też swoje dobre strony pod względem zdrowotnym – poprzez przebywanie na powietrzu dzieci zażywają sporej dawki tlenu. Jednostajny ruch sprawia, że układ krążenia zmuszony jest do wydajniejszej pracy mającej dobry wpływ na serce. Ponadto dowiedziono, że w czasie jazdy organizm wydziela endorfiny czyli hormony szczęścia, które poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Ale to nie wszystko – wzmacniają się mięśnie pleców, które podtrzymują dolny odcinek kręgosłupa oraz kształtują się mięśnie łydek, ud i pośladków. Jadąc na rowerze dzieci zażywają ruchu, co jest bardzo ważne szczególnie w przypadku maluchów ze skłonnością do nadwagi.

O czym pamiętać na wycieczce rowerowej z dzieckiem?

Zanim wybierzesz się z dziećmi na wycieczkę, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

  • Odpowiednio ustaw siodełko – złe ustawienie siodełka roweru może powodować nadwyrężenie kręgosłupa i zmęczenie.
  • Pamiętaj o kasku – nawet gdy dziecko doskonale jeździ na rowerze, musi mieć na głowie kask. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń jakie mogą nas spotkać, więc lepiej się zabezpieczyć.
  • Załóż dzieciom wygodne ubranie – nie krępujące ruchów i nie zsuwające się. Dobrym rozwiązaniem dla dziewczynek będą tutaj rajstopki ze spódniczką (np. marki YO!), które osłaniają odcinek lędźwiowy kręgosłupa, chroniąc przed przewianiem.
  • Światełko i odblaski – może dojść do sytuacji, że gdy będziecie wracać z wycieczki, będzie się już ściemniało. Wtedy obowiązkowo trzeba mieć sprawne światełko od roweru, a dzieci powinny założyć odblaskowe kamizelki.
  • Krótkie dystanse na początek – pamiętajmy, że dzieci są marudne. Podczas pierwszych wiosennych wycieczek nie wyprawiajmy się zbyt daleko od domu, tylko stopniowo przyzwyczajajmy maluchy do coraz większych odległości.

Wspólne wycieczki rowerowe to nie tylko dobra zabawa, ale także wspomnienia na całe życie. Wybierzcie się na przejażdżkę – na pewno nie będziecie żałować!

materiały prasowe