Z dzieckiem nad wodą: o czym warto pamiętać?

2014-07-16 12:48

Kąpiel w wakacje daje orzeźwienie. W morzu czy jeziorze kąpać można nawet niemowlaka. Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, nie zaszkodzi mu ani wiatr, ani zimna woda.

dziecko na wodą
Autor: thinkstockphotos.com Dla małego dziecka nad wodą najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Nawet jeśli twoje dziecko w domu nie przepada za kąpielą, nie znaczy to, że na widok "wielkiej wody" zareaguje płaczem. Bywa, że to właśnie kąpiel w morzu czy jeziorze pozwala oswoić lęk przed małą domową wanienką.

Dlaczego warto plażować z dzieckiem?

Takie kąpiele są znakomitym sposobem na zahartowanie dziecka. My, rodzice, często jednak boimy się takich atrakcji. Niepotrzebnie – jeśli dziecko przez cały czas będzie pod opieką, nic złego mu się nie stanie. By wypad był udany, trzeba starannie wybrać miejsce pobytu. Dla małych dzieci najbezpieczniejsze są kąpieliska strzeżone, bo w takich miejscach kontrolowany jest zarówno stan wody, jak i czystość plaży. Jeśli w miejscowości, w której przebywacie, nie ma takiej plaży, informacje na temat czystości wody i tego, czy jest odpowiednia dla małego dziecka możesz uzyskać w lokalnym oddziale sanepidu. Warto też zwracać uwagę na pogodę. Nawet w upalny dzień przeszkodą w kąpieli są duże fale – te morskie bywają na tyle silne, że potrafią przewrócić dorosłego człowieka. W takich warunkach kąpiel w morzu może być dla dziecka niebezpieczna. Nie musicie jednak rezygnować z wyprawy na plażę –  można nadmuchać mały basenik i wypełnić go wodą.  O tym, co jeszcze trzeba wiedzieć, wybierając się z dzieckiem nad morze lub jezioro, przeczytasz w sierpniowym numerze M jak Mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza