10 sprawdzonych sposobów na stworzenie szczęśliwego związku

2015-05-27 11:31

By związek był szczęśliwy, nie wystarczy płomienne uczucie. Szczęśliwy związek opiera się na codziennej pracy, wzajemnym zrozumieniu i umiejętności osiągania kompromisów. Zobacz, jaka jest recepta na szczęśliwy związek.

Szczęśliwy związek
Autor: thinkstockphotos.com Najlepszą receptą na szczęśliwy związek jest... komunikacja.

Czy istnieje idealna recepta na szczęśliwy związek? Wiadomo, że nie ma związków idealnych, ale nie może być to wymówką do unikania wysiłku i zaangażowania, by relacja była jak najlepsza. Szczęśliwy związek wymaga chęci i czasu na jego pielęgnację. Ważne jest też unikanie rutyny, która może dopaść nas już po kilku latach związku.

Czytaj także: >> Związek bez seksu: czy może być udany? >>

10 sposobów na szczęśliwy związek

  • Rozmawiajcie ze sobą

Rozmowa to podstawa każdej relacji. To nie tylko sposób na poznanie siebie nawzajem, ale też zrozumienie swoich potrzeb, oczekiwań, obaw. Ważne, by rozmowa była szczera i nie sprowadzała się do wzajemnych oskarżeń.

  • Szukaj pozytywów

Staraj się pamiętać o tym, co was połączyło na początku związku, jakie cechy cenisz w partnerze. Dzięki temu łatwiej wam będzie przełamywać chwilowe trudności.

  • Nie każ się domyślać

Bardzo męczące dla partnerów jest, gdy jedna z osób nie komunikuje wprost swoich oczekiwań, żądając, by druga osoba domyślała się jej potrzeb. Nawet jeśli para jest ze sobą od lat i bardzo dobrze się znają, bezbłędne odgadywanie zachcianek jest bardzo trudne.

  • Nie generalizuj

W rozmowie z partnerem unikaj zwrotów „ty zawsze”, „ty nigdy”, mów raczej o sobie i swoich uczuciach, wykazuj się zrozumieniem partnera (np. „Wiem, że przychodzisz z pracy zmęczony, ale przykro mi, gdy jesz obiad przy komputerze zamiast z nami przy stole”).

Czytaj także: >> Kryzys w związku: kiedy o niego walczyć, a kiedy nie? >>

  • Nie unikajcie kłótni

To nieprawda, że szczęśliwe pary to te, które się nie kłócą. Całkowity brak sporów oznacza zwykle podporządkowanie jednej osoby drugiej lub przemilczanie spraw, które są niewygodne.

  • Nie ignoruj problemów

Przemilczanie kłopotów nie sprawia, że one znikają, zazwyczaj jest odwrotnie – ulegają one nawarstwieniu. Spokojnie porozmawiajcie o tym, co wam przeszkadza w związku, co chcielibyście zmienić, co czujecie – tylko w ten sposób można osiągnąć porozumienie.

  • Miej swoje życie

Pary, które wszystko robią razem, nie mają zainteresowań i innych bliskich osób, szybko zaczynają się nudzić i dusić w związku. Warto zostawić sobie prywatną, tylko swoją sferę, w której będzie miejsce na własne hobby, zajęcia i znajomych.

  • Interesuj się partnerem

Wiele par wychodzi z założenia, że skoro mieszkają ze sobą, to nie muszą się już poznawać. A przecież drugi człowiek wciąż się zmienia, pojawiają się nowe marzenia, pasje, potrzeby. By zachować bliskość, warto poświęcić czas na ciągłe poznawanie się nawzajem.

  • Pokochaj siebie

By stworzyć dobrą relację z drugim człowiekiem, trzeba zacząć od relacji z… samym sobą. Tylko osoba szczęśliwa, pewna siebie, bez kompleksów, traktująca siebie z szacunkiem i miłością, jest w stanie pokochać drugą osobę i stworzyć z nią szczęśliwy związek.

Czytaj także: >> Jaki seks to dobry seks? >>

  • Dbaj o intymność

Staraj się być atrakcyjna dla partnera, dbaj o urozmaicenie w sypialni, ponieważ seks to niezbędny element w satysfakcjonującym związku. Ważny jest też dotyk poza sypialnią: trzymanie się za ręce, pocałunek w ciągu dnia, przytulanie.