Czy kobieta w ciąży powinna iść na cmentarz? A co z mamą niemowlęcia? Przedstawiamy "za" i "przeciw"

2022-10-21 16:03

Wszystkich Świętych, pogrzeby, a może zwykłe odwiedziny na grobach bliskich... Wizyty ciężarnych na cmentarzach, budzą pewne kontrowersje. Przesądni mogą się w tej sprawie kłócić z nieprzesądnymi. My jednak pytamy o komfort psychiczny przyszłych i świeżych mam. Czy wybierać się na cmentarz?

kobieta przy grobie
Autor: Getty images Czy kobieta w ciąży powinna iść na cmentarz? A co z mamą niemowlęcia? Przedstawiamy "za" i "przeciw"

Istnieją całe masy przesądów dotyczących ciąży i okresu niemowlęcego. Jeden z nich mówi o tym, by w ciąży, ani z niemowlęciem - zwłaszcza przed Chrztem, nie wybierać się na cmentarz. Takie postępowanie, jak głoszą starodawne wierzenia, może nieść za sobą nieszczęścia... Czy ciężarne i niemowlęta powinni odwiedzać cmentarze?

Co zrobić jeśli rodzina upiera się, by nie wypuścić przyszłej lub młodej mamy na cmentarz, a ona uważa to za banialuki? Albo w drugą stronę - gdy ciężarna lub mama niemowlęcia ma lęki, choć nawet może zdaje sobie sprawę, że irracjonalne, a rodzina ją wyśmiewa i nakłania do pójścia na cmentarz? I w końcu - czy są jakieś racjonalne przesłanki do tego, by iść lub nie iść odwiedzić groby będąc w ciąży lub mając pod opieką maluszka?

Spis treści

  1. Czy iść na cmentarz z niemowlęciem lub w ciąży?
  2. Racjonalne argumenty, by nie iść na cmentarz w ciąży lub z niemowlakiem
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? M jak mama

Czy iść na cmentarz z niemowlęciem lub w ciąży?

Tu liczy się przede wszystkim komfort psychiczny kobiety. Nikt nie powinien nakłaniać jej do swojego zdania. Zastraszana przez przesądne babki i ciotki przyszła mama, może pół żartem pół serio powiedzieć im "bo was myszy zjedzą" - zrozumieją docinkę i przestaną namawiać ciężarną do zostania w domu. 

Przeczytaj: Czarne myśli - czym są i jak uwolnić głowę od czarnych scenariuszy?

W odwrotnej sytuacji - jeśli na cmentarz iść nie chcesz, bo z tyłu głowy zapala się lampka - to twój wybór i nikt nie powinien go wyśmiewać. Strach i lęki są typowe dla ciężarnych i należy ich unikać, nawet jeśli ich przyczyną są przesądy. W tym momencie myśl o sobie, nie o zadowoleniu wszystkich dookoła. 

Racjonalne argumenty, by nie iść na cmentarz w ciąży lub z niemowlakiem

Racjonalne argumenty to jedynie chłód i tłok - zwłaszcza we Wszystkich Świętych.

Idąc na cmentarz w ciąży wybierz takie pory, w których jest jak najmniej ludzi, by nikt cię nie potrącił. Z kolei, gdy na groby najbliższych wybierasz się z niemowlakiem, dbaj o to by maluszek nie przemarzł, a jeśli przypadnie deszczowy lub wietrzny dzień - rozważ zostanie w domu. 

Dowiedz się: Jak pomóc dziecku przeżyć śmierć bliskiej osoby? [WYWIAD]

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i przemijaniu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza