Co robić, gdy partner jest CHOROBLIWIE ZAZDROSNY

2014-02-05 16:31

Zazdrość może stać się na tyle obsesyjna, że niszczy związek, ogranicza jednego z partnerów i wpędza w kompleksy. Jak leczy się chorobliwą zazdrość? A może lepiej odejść od partnera, który jest chorobliwie zazdrosny?

zazdrosc
Autor: _photos.com

Setki telefonów kontrolnych w ciągu dnia, mejle i SMS-y z pytaniami: co robisz, jak się czujesz, dokąd idziesz i z kim? Przeglądanie prywatnej poczty partnera, szperania w osobistych rzeczach i szpiegowanie – to typowe zachowania wynikające z zazdrości. Zdarza się, że zazdrość ta nie ma żadnego uzasadnienia, bo nie ma zagrożenia utraty partnera – w takich przypadkach mówimy o chorobliwej, obsesyjnej zazdrości.

Jak się objawia chorobliwa zazdrość

Osoba dotknięta obsesyjną zazdrością dąży do ograniczenia autonomii i niezależności drugiej osoby (np. mężczyzna żąda, by partnerka nie pracowała, bo wtedy nie będzie miała kontaktów z innymi mężczyznami). Przejawem chorej zazdrości jest także:

  • skłonność do konspirowania, śledzenia i pełnej kontroli poczynań partnera,
  • dążenie do  obniżenia atrakcyjności partnera lub jego poczucia pewności siebie (np. mężczyzna zabrania żonie ładnie się ubierać, podkreśla jej wady, grozi, obraża, wyśmiewa ją – „Jesteś taka brzydka, że nikt cię nie zechce”),
  • dążenie do uzależnienia partnera od siebie (np. finansowego)
  • manipulowanie uczuciami partnera, np. wywoływanie poczucia winy, zastraszanie go itp.

Jedną z przyczyn zazdrości jest zaniżona samoocena. Może ona dotyczyć tylko jednego z aspektów życia zazdrośnika, np. może on uważać siebie za świetnego organizatora lub ojca, ale niestety boi się, że nie sprawdza się jako partner lub też uważa, że nie jest wystarczająco atrakcyjny dla swojej żony  (dziewczyny).
Także małżonkowie, którzy z powodu zazdrości są agresywni wobec swoich żon, mają częściej niż inni kompleksy seksualne i podejrzewają, że nie sprawdzają się w roli kochanków.

Osoba, która jest chorobliwie zazdrosna, zwykle nie widzi w swoim zachowaniu niczego złego i nie zauważa, że przekroczyła już wszelkie normy. Często musi mu to uświadomić dręczony napadami zazdrości partner.
Zwłaszcza w sytuacji, kiedy wyraźnie widać, że zazdrość wymknęła się spod kontroli, niezbędna jest pomoc specjalisty.

„Zazdrość zabija związek – powiedział psyhoterapeuta Robert Rutkowski w studiu "Dzień Dobry TVN". Ekspert opowiedział m.in. do czego może doprowadzić obsesyjna zazdrość oraz jak zbudować szczerą i zdrową relację z partnerem.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza