Nieletnie mamy: czy znajdują akceptację otoczenia?

2014-07-17 13:52

Na forum Mjakmama24.pl oburzenie młodych mam budzi fakt, że nastolatka w ciąży często spotyka się z nieprzychylnymi komentarzami czy wręcz potępieniem. Wciąż pokutuje u nas mit, że ciężarna nastolatka to „łatwa dziewczyna”. A nastoletnie mamy, zamiast potępienia, bardziej niż te dorosłe potrzebują wsparcia i akceptacji otoczenia. Czy je otrzymują?

nastolatka w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Zbyt wczesne macierzyństwo może stać się dla dziewczyny traumą.

Spis treści

  1. Chcę urodzić przez cesarskie cięcie
  2. Jak nauczyć się oszczędzać

Ciąża nastolatki to dość poważny problem – i dla niej samej, i dla jej rodziny. Dziewczyna, która właściwie jeszcze jest dzieckiem, powinna się uczyć i nie ma praktycznie możliwości zarabiania na życie, staje się matką. Jak jednak wynika z wypowiedzi nastoletnich mam na forum, radzą one sobie wcale nie gorzej niż osoby dorosłe. Przechodzą przyśpieszony kurs dorosłości, uczą się, co to znaczy odpowiedzialność za drugiego człowieka. Podczas ciąży kończą szkoły, po urodzeniu dziecka idą na studia, zdobywają pracę... A przy tym nieletnie mamy często muszą się zmagać z nieżyczliwością otoczenia, opiniami typu: „taka młoda, to pewnie puszczalska...” Choć są i takie, które otrzymały dużo wsparcia nie tylko od własnej rodziny, także od obcych osób. Jeśli i ty jesteś bardzo młodą, nastoletnią  mamą, wejdź na forum i poradź się innych mam, jak pokonać „opór materii”, jak walczyć ze stereotypami, nie poddawać się i cieszyć macierzyństwem!

Chcę urodzić przez cesarskie cięcie

Tematem, który nieustannie porusza forumowiczki, jest prawo do decyzji o cesarskim cięciu. Czy kobieta powinna mieć prawo do cesarki na życzenie, jeśli np. bardzo boi się porodu? Czy cesarka jest korzystna dla mamy i dziecka? Czy mama, która urodziła przez cc, jest "gorsza" niż ta, która urodziła siłami natury? Na forum wypowiadają się kobiety, które planują urodzić przez cesarskie cięcie. Poznaj ich argumenty!

Jak nauczyć się oszczędzać

Kryzys szczególnie daje się we znaki młodym rodzicom. Kiedy mama nie pracuje i rodzina żyje z jednej pensji, trudno jest opędzić wszystkie wydatki. Ale można nauczyć się rozsądnie gospodarować rodzinnym budżetem. Chcesz nauczyć się oszczędzać? Wejdź na forum i poznaj sprawdzone sposoby oszczędnego wydawania pieniędzy – albo podziel się swoimi!

Chcesz dołączyć do dyskusji albo założyć nowy wątek, w którym podzielisz się swoimi spostrzeżeniami? Wejdź na forum Mjakmama24.pl

Mjakmama24.pl