Problemy w związku: co zrobić, żeby było lepiej? 5 sposobów

2015-05-27 11:25

Problemy w związku to coś, co przytrafia się wcześniej czy później. Ważne, by znaleźć w sobie chęć do przezwyciężenia trudności i znalezienia rozwiązania, które usatysfakcjonuje oboje partnerów. Oto sposoby na pokonanie problemów w związku.

Problemy w związku
Autor: thinkstockphotos.com Na problemy w związku najlepsza jest szczera i uczciwa rozmowa.

Spis treści

  1. Problemy w związku: nie unikaj konfrontacji
  2. Problemy w związku: zaakceptuj partnera w całości
  3. Problemy w związku: nie oczekuj zaspokojenia wszystkich potrzeb
  4. Problemy w związku: szacunek to podstawa
  5. Problemy w związku: ważne słowa

Jak wszystkie relacje między ludźmi, również związki podlegają przemianom. Nawet, gdy na początku wydaje się, że nic nie może zniszczyć uczucia, z czasem mogą pojawić się problemy w związku. Nie oznacza to, że związek jest pomyłką i najlepiej się rozstać. Jeśli między partnerami jest uczucie i chęć odbudowania relacji, warto postarać się i popracować nad przezwyciężeniem problemów w związku. Jak poprawić relację z parterem?

Problemy w związku: nie unikaj konfrontacji

Ludzie z reguły boją się konfrontacji i starają się jej unikać dopóki będzie to możliwe. Niestety problemy miesiącami, czy wręcz latami zamiatane pod dywan narastają i sprawiają, że bliskość zanika. Warto zdobyć się na odwagę i wspólnie przedyskutować problem, nawet gdy obawiasz się bólu czy odrzucenia. Trudno żyć w narastającym konflikcie, a po oczyszczeniu atmosfery może być już tylko lepiej.

Czytaj także: >> Kryzys w małżeństwie: kiedy walczyć o związek, a kiedy nie? >>

Problemy w związku: zaakceptuj partnera w całości

Na początku widzimy partnera przez różowe okulary, wydaje się nam, że to ideał. Potem jednak partner się zmienia… Czy na pewno? A może na jego obraz na początku miały wpływ nasze wyobrażenia o mężczyźnie idealnym, a im lepiej go poznajemy, tym bardziej widoczne są jego wady? Zamiast próbować zmienić cechy partnera, które nam się nie podobają, spróbujmy je zaakceptować.

Problemy w związku: nie oczekuj zaspokojenia wszystkich potrzeb

Udany związek nie oznacza, że partnerzy są dla siebie samowystarczalni. To normalne, że druga osoba w związku nie spełnia wszystkich naszych potrzeb. Część z nich można realizować z innymi osobami, np. znajomymi czy rodzicami. Nie ma sensu oczekiwać, że partner będzie odgrywał rolę nieobecnego ojca czy zastąpi przyjaciółkę.

Czytaj także: >> Chcieliście tego dziecka, a teraz coś się między wami psuje. Dlaczego? >>

Problemy w związku: szacunek to podstawa

Brak szacunku do siebie zabija miłość i porozumienie w związku. Kłócąc się, nie myślmy o tym, żeby upokorzyć partnera i okazać mu pogardę, tylko o tym, że naszym celem jest oczyszczenie atmosfery i polepszenie relacji. Wyśmiewanie, krytykowanie w obecności innych osób, poniżanie to sygnały, że wzajemny szacunek słabnie.

Problemy w związku: ważne słowa

„Proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” to słowa, których uczymy się jako kilkulatki, ale w dorosłym życiu bywa, że trudno jest nam użyć ich w stosunku do najbliższych osób. Od słowa „proszę” warto zaczynać komunikaty o swoich potrzebach, słowem „dziękuję” możemy wyrazić wdzięczność, a „przepraszam” to ważne dla każdej relacji przyznanie się do błędu. Dziękujmy nawet za najmniejsze rzeczy, jak zrobienie herbaty czy odebranie butów od szewca. Nie traktujmy tych drobnych gestów jako oczywistości. Warto też pamiętać o tym, że przepraszanie nie oznacza, że upokarzamy się przed partnerem. Jeśli na początku te słowa nie mogą przejść nam przez gardło, zostawiajmy partnerowi karteczki z krótkimi komunikatami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza