WCZESNE MACIERZYŃSTWO: coraz mniej nastoletnich matek. Kobiety odkładają decyzję o ciąży na później

2014-08-18 18:38

Wczesne macierzyństwo nie jest zjawiskiem tak powszechnym, jak w 1990 roku. Według danych GUS, kobiety odkładają na później decyzję o poczęciu dziecka. Znacznie zmniejszyła się też liczba nastoletnich matek.

WCZESNE MACIERZYŃSTWO: kobiety odkładają decyzję o ciąży na później
Autor: _photos.com Kobiety odkładają decyzję o macierzyństwie na później

Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo, a nastolenie matki nie są zjawiskiem tak powszechnym, jak było jeszcze w 1990 roku - tak wynika z danych GUS. W 2013 roku urodziło się 14,5 tys. dzieci, których matki nie miały więcej niż 19 lat. To trzykrotnie mniej niż 14 lat temu. Przez ten czas znacznie zmniejszyła się liczba nastoletnich matek z 8 do 3,9 proc. Z danych GUS wynika również, że zmalała liczba ekstremalnie młodych matek, które mają nie więcej niż 16 lat. W 2013 roku było ich 1172, czyli dwukrotnie mniej niż w 1990 roku.

Kiedy powinnaś się zdecydować na pierwsze dziecko? >>>

Wczesne macierzyństwo coraz mniej popularne

Według dr Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, wynika to ze zmiany obyczajów, a także faktu, że młodzież więcej czasu poświęca na naukę i pracę, odkładając tym samym decyzję o potomstwie.

Co ciekawe, w ciągu 13 lat podniósł się przeciętny wiek kobiet rodzących: z 26,7 w 1990 roku do 29,3 w 2013 roku.

Obecnie najwięcej nastoletnich matek jest w Bułgarii i Rumunii - 10 proc., a najmniej we Włoszech - 1,6 proc. oraz w Szwecji - 1,3 proc.

Wczesne macierzyństwo, czyli jak zostałam mamą w wieku 16 lat  >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza