Związek na odległość: czy taka relacja ma sens?

2015-06-25 12:24

Często mówi się, że miłość nie zna granic i nic nie jest w stanie jej pokonać, jednak życie często weryfikuje te poetyckie poglądy. Związki na odległość to ten rodzaj relacji, która do najłatwiejszych nie należy. Jak zatem w nich funkcjonować?

Związek na odległość
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W związku na odległość przed partnerami stoi więcej wyzwań niż w przypadku osób, będących ze sobą na co dzień.

Spis treści

 1. Związek na odległość: jak sobie radzić?
 2. Związek na odległość: separacja nie musi być zła
 3. Związek na odległość: co jest jego wrogiem?
 4. Związek na odległość: czy taka relacja ma sens?
 5. Związek na odległość: kiedy może przetrwać?

Tworzenie związku na odległość bywa trudniejsze niż bycie częścią relacji, w której obie osoby przebywają ze sobą na co dzień. Jednak i partnerzy, którzy z różnych przyczyn żyją oddzielnie, czasem w miejscach rozrzuconych w różnych częściach świata, mogą tak kształtować swoją relację, by rozłąka była dla nich łatwiejsza do zniesienia.

Związek na odległość: jak sobie radzić?

1. Warto od początku ustalić sposób komunikacji oraz jej częstotliwość. Konieczne jest również przedyskutowanie zasad funkcjonowania partnerów oddzielnie – co wolno, a czego nie można robić w związku na odległość. Sytuacje kiedy partner wychodzi sam albo z paczką przyjaciół do kina, pubu czy na dyskotekę mogą być punktem zapalnym w relacji. Pomyślcie o tych sytuacjach wcześniej i ustosunkujcie się do tego.

2. Ustalcie również jak często będziecie się widywać i kto kogo będzie odwiedzać. Czas na wspólne spotkania wykorzystajcie jako wyjątkowy i przeznaczony tylko dla was.

3. Obdarowujcie się drobiazgami, które będą wam o sobie przypominać. Mogą być to zawieszki, breloczki, kubek lub ulubiona herbata czy kawa.

4. Możecie też robić pewne rzeczy razem, będąc osobno. Umówcie się, że coś przeczytacie, obejrzycie czy ugotujecie, a potem telefonicznie dzielcie się wrażeniami.

>>Przeczytaj również, czy związek bez seksu może być udany>>

5. Utwierdzajcie się w tym, że to przejściowa sytuacja, która wynika nie z waszej woli a podyktowana jest wyższymi względami: finansowymi, rodzinnymi, zawodowymi.

6. Bądźcie szczery i mówcie otwarcie o problemach, które was dotykają. Kumulowanie emocji i odkładanie ich na później może spowodować ich wybuch podczas spotkania.

7. Będąc w związku na odległość, planujcie wspólną przyszłość, wakacje, wyjazd, święta.

8. Korzystajcie z różnorodnych komunikatorów: rozmawiajcie na Skype'ie, Viberze, portalach społecznościowych, wymieniajcie sms-y. Używajcie kamery, aby nie tylko się słyszeć i czytać, ale również widzieć.

Związek na odległość: separacja nie musi być zła

Badania par, które żyją w związku na odległość wykazały, że partnerzy co prawda komunikują się ze sobą rzadziej, jednak ich zaangażowanie w relację jest większe. Opowiadają sobie bowiem o bieżących wydarzeniach w bardziej szczegółowy sposób. Zapewne jest to wynik kompensacji niewidywania się i jednoczesnej chęci jak najbardziej emocjonalnego przekazania informacji. Dodatkowo wydłuża się czas wypowiedzi, co powoduje wzrost aktywnego słuchania oraz zaangażowania w kontakt. Nie widząc mowy ciała, partnerzy starają się jak najbardziej realnie oddać atmosferę i emocje, które im towarzyszą. Są też bardziej wylewni w słowach i częściej składają deklarację swoich uczuć, co podnosi poziom zaufania w związku.

>>Poznaj również najczęstsze problemy, z którymi mierzą się rodziny patchworkowe>>

Związek na odległość: co jest jego wrogiem?

Związek na odległość nie jest naturalną forma funkcjonowania par, posiada więc również swoje zagrożenia. Najczęściej są to:

 • zazdrość i poczucie osamotnienia
 • pozostawanie samemu z codziennymi obowiązkami i kłopotami
 • zastanawianie się czy taki rodzaj relacji ma sens
 • obniżenie zainteresowania osobą partnera
 • wzrost atrakcyjności osób, które są z nami w realnym, codziennym kontakcie
 • Frustracja, wynikająca z niezaspokajania potrzeby fizycznego kontaktu

Związek na odległość: czy taka relacja ma sens?

Jest to jedno z pytań, które zadają sobie zarówno sami partnerzy, jak i ich rodzina i przyjaciele. Szczególnie wątpliwość ta nasuwa się w momencie obniżonego nastroju czy narastających problemów, w obliczu których musimy stanąć sami. Tworząc związek na odległość warto więc zadać sobie pytanie, co ta forma związku nam daje. Może w imię zasady lub też obawy przed rozstaniem podtrzymujemy relację, która nie służy ani jednej, ani drugiej stronie. Nad przyszłością takiej relacji można zacząć myśleć również gdy poziom zazdrości i frustracji jest nie do wytrzymania i zatruwa ona nasze codzienne, już i tak ograniczone, kontakty. Bez wątpienia krytyczną jest także sytuacja, gdy na horyzoncie pojawia się ktoś inny. Zdrada albo podwójne życie nie jest rozwiązaniem – warto to przemyśleć i podjąć ostateczną decyzję, jaki rodzaj związku chcemy kontynuować.

>>Poznaj również 10 męskich cech, która wskazują, że mężczyzna może być dobrym ojcem>>

Związek na odległość: kiedy może przetrwać?

W społeczeństwie funkcjonują również pary, które świadomie decydują się na życie w rozłące i radzą sobie w tego rodzaju relacji bardzo dobrze. Badacze społeczni wyodrębnili również typ związku nazwany LAT (od ang. Living Apart Together) czyli życie razem, ale osobno. Takie pary, często żyjące nawet w jednym mieście, prowadzą osobne gospodarstwa domowe i swoje indywidualne życie, jednakże umawiają się na spotkania i przestrzegają zasad związku, które same ustaliły.

Kiedy takie rozwiązanie ma sens? Gdy partnerzy nastawieni są na indywidualny rozwój i mieszkanie oddzielnie sprzyja realizacji pasji. Również w sytuacji, gdy jednostki są silnie związane z własną przestrzenią, której nie wyobrażają sobie dzielić na co dzień z kimś innym – związek na odległość pozwala zatem unikać konfliktów na tym tle. U niektórych osób potrzeba autonomii przewyższa potrzebę budowania wspólnego życia. Związek na odległość jest również rozwiązaniem dla osób, które zostały zranione i boją się w pełni zaangażować w kolejną relację. Wtedy też budują wokół siebie bezpieczną strefę, do której mogą wrócić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza