Malowane dynie DIY: piękne ozdoby z dyni do domu

2021-08-31 9:08

Malowane dynie to efektowna jesienna ozdoba, która pięknie prezentuje się na komodzie lub na stole. Jej wykonanie jest bardzo proste, dlatego warto do tego projektu zaangażować dzieci. Wspólne malowanie dyni to doskonały sposób na rodzinne spędzenie sobotniego lub niedzielnego popołudnia. A więc do dzieła!

malowane dynie DIY
Autor: Getty images

Aby malowane dynie służyły nam nie tylko jeden sezon, należy zamiast tych naturalnych, wybrać dynie ze styropianu. Gdy sezon jesienny się skończy, dekorację możecie schować do kartonowego pudełka, wynieść do garażu lub piwnicy i za rok ponownie wykorzystać do dekoracji swojego domu. Jeśli jednak zdecydujecie się na prawdziwe dynie, musicie pamiętać, że ich żywotność trwa 2-3 miesiące. Po tym czasie mogą zacząć gnić lub wysychać i nie prezentują się już wtedy ładnie. Za to co roku możecie robić zupełnie nowe projekty i zdobywać doświadczenie w wykonywaniu malowanych dyń.

Spis treści

  1. Malowane dynie DIY: potrzebne rzeczy
  2. Na jakie kolory najlepiej pomalować dynie?
  3. Malowane dynie DIY - krok 1.
  4. Malowane dynie DIY - krok 2.
  5. Malowane dynie DIY - krok 3.
M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?

Malowane dynie DIY: potrzebne rzeczy

Wykonanie naszej jesiennej ozdoby zaczynamy oczywiście od zakupów. W pierwszej kolejności zamawiamy (najlepiej przez internet) styropianowe dynie w różnych wielkościach. Możesz je kupować na sztuki lub w większych zestawach 10-15 sztuk. Im więcej sztuk i różnych rozmiarów, tym twoja finalna kompozycja nabierze głębi.

Następnie kupujemy farby. Te najlepiej kupować stacjonarnie, by dobrze widzieć ich kolory. Możesz wybrać farby kredowe lub akrylowe do ścian, przy czym te pierwsze dostępne są w małych puszkach, a te drugie nie, ale... Farby akrylowe dostępne są w małych testerach (znacznie tańszych niż cała puszka), które wystarczające są do pomalowania dyń na dekorację. Warto więc się w nie zaopatrzyć.

Trzecią rzeczą na liście naszych zakupów jest złota farba, którą najlepiej kupić w spray'u.

Pomyślcie też o pędzelkach w odpowiedniej wielkości. Do małych dyń z powodzeniem możecie użyć zwykłych pędzelków do farb plakatowych, do większych lepiej kupić pędzel malarski, żeby prace szły sprawniej.

Warto na koniec odwiedzić park lub las i poszukać różnych naturalnych materiałów, które będziecie mogli wykorzystać w waszych kompozycjach np. liści, gałązek, traw, nasion czy orzechów. (Jak je wykorzystać pokazujemy w poniższej galerii).

Polecamy: Obraz z suszonych kwiatów: piękna ozdoba DIY do twojego domu

Na jakie kolory najlepiej pomalować dynie?

Dynie tak naprawdę pięknie wyglądają w każdym kolorze, dlatego tylko od was zależy, w jaką kolorystykę pójdziecie. Najważniejsze, aby kolory dobrze współgrały z pomieszczeniem, w którym zamierzacie swoją dekorację umieścić.

Nie macie pomysłu? Zobaczcie naszą galerię z inspiracjami. Znajdziecie w niej gotowe zestawy dyń w rozmaitych konfiguracjach: kolorowe, pastelowe, w stonowanych barwach ziemi czy monochromatyczne.

Malowane dynie - galeria inspiracji

Malowane dynie DIY - krok 1.

Swoją pracę zacznij od malowania dyń. Najlepiej zacząć od pomalowania ogonków złotym sprayem. Gdy wyschną, przechodzimy do malowania całości. Suchy ogonek przyda się do trzymania dyni w trakcie malowania. W zależności od wybranego koloru farby dynie będziecie musieli pomalować 2 lub nawet 3 razy.

Zobacz takżę: Ludziki z kasztanów, żołędzi i szyszek: wykonanie i inspiracje

malowane dynie DIY
Autor: Getty images

Malowane dynie DIY - krok 2.

Teraz możesz przejść do przygotowania ceramicznych liści. W tym celu wykorzystaj gotową masę ceramiczną (patrz zdjęcie). Kupisz ją w sklepach z artykułami papierniczymi. Za pomocą małego nożyka zrób fakturę na liściach. Jeśli jednak zależy wam na bardziej naturalnym wyglądzie liści, możecie wykorzystać naturalne liście, których kształt odciśniecie w masie ceramicznej.

malowane dynie DIY
Autor: Getty images

Malowane dynie DIY - krok 3.

Pomalujcie liście na barwy współgrające z dyniami i ułóżcie swoją dekorację z malowanych dyń w planowanym przez was miejscu. My w tym roku postawiliśmy na parapet i konsolę w przedpokoju. Udanego tworzenia własnych kompozycji!

Polecamy: Figurki z plasteliny DIY. Co zrobić z plasteliny?

malowane dynie DIY
Autor: Getty images