Jakie metody antykoncepcji stosować po porodzie?

2013-11-25 16:02

Jaka jest dobra antykoncepcja po ciąży? Właśnie urodziłaś i karmisz piersią. Zastanawiasz się jaką metodę antykoncepcyjną możesz stosować po ciąży? Czy antykoncepcja hormonalna podczas karmienia piersią to dobry pomysł? Zobacz rady naszej ekspertki.

Antykoncepcja hormonalna po porodzie
Autor: archiwum redakcji

Spis treści

  1. Antykoncepcja po ciąży: co jest dozwolone?
  2. Kiedy następna ciąża?

Jaką wybrać antykoncepcję po ciąży? Choć urodzenie dziecka wiele poprzestawiało w waszym życiu, nie chcesz tracić nad niczym kontroli. Zabezpieczenie przed następną ciążą i tym samym stosowanie antykoncepcji po ciąży, to dla ciebie absolutny priorytet. W końcu zanim zdecydujesz się na następne potomstwo, musisz nacieszyć się pierwszym. Twój organizm też nie jest tak od razu gotowy na następną ciążę. Zobacz jakie metody antykoncepcji możesz stosować po ciąży. Antykoncepcja a karmienie piersią: wyjaśniamy co trzeba wiedzieć, zanim wybierzemy metody zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja po ciąży: co jest dozwolone?

Czy antykoncepcja hormonalna po ciąży jest bezpieczna? Co można stosować? Dla kobiet karmiących polecana jest minipigułka. Jest to pigułka z jednym rodzajem hormonu (gestageny). Można stosując ją i karmić piersią, ale trzeba dokładnie przestrzegać terminu jej przyjmowania. Polecaną metodą antykoncepcji po ciąży są wkładki antykoncepcyjne - może być to wkładka uwalniająca hormon (nie przenikający do pokarmu) lub wkładki niehormonalne (miedziowe).

Kiedy następna ciąża?

Lekarze odradzają zajście w ciążę bezpośrednio po porodzie. Warto, żeby organizm zregenerował się po pierwszej ciąży. Dlatego tak ważne jest stosowanie antykoncepcji po ciąży.