Przyjemność z seksu: czy jeszcze kiedyś będę ją odczuwać?

2014-12-02 16:25

Rzadko kiedy kobieta zawsze czerpie taką samą przyjemność z seksu. Zdarzają się w życiu etapy dużego pobudzenia seksualnego, ale też okresy, gdy seks mógłby dla kobiety nie istnieć. Najbardziej winne bywają hormony, ale również i stan psychiki w danym momencie życia. Czy utrata przyjemności z seksu bywa nieodwracalna?

Brak ochoty na seks, seks po ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Gdy nie odczuwasz przyjemności z seksu, nie unikaj problemu, ale zacznij o tym rozmawiać z partnerem.

Spis treści

  1. Czy da się przywrócić przyjemność z seksu?
  2. Przyjemność z seksu w ciąży
  3. Przyjemność z seksu po porodzie
  4. Przyjemność z seksu a... rutyna dnia codziennego

Jednym z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, gdy sfera intymna staje się problemem, jest ciąża oraz czas po porodzie. W ciąży do głosu dochodzą hormony, które czasem znacząco obniżają libido, do tego dochodzi obawa o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka oraz niezadowolenie z własnego wyglądu. Sfera seksualna wówczas staje się obszarem wręcz obcym dla przyszłej mamy i wywołującym negatywne skojarzenia. Po porodzie i połogu stan kobiety też nie jest taki jak przed ciążą. Pozostają większe lub mniejsze zmiany w wyglądzie ciała, do tego dochodzi permanentne zmęczenie związane z trudem macierzyństwa a także burza hormonów wpędzająca w różne stany psychiczne. Poczucie bliskości zaspokaja wówczas mamie małe dziecko i w tej relacji przestaje być miejsce dla partnera i seksu.

>> Brak ochoty na seks: z czego wynika i jak temu zaradzić?

Przyjemność z seksu może osłabnąć również z powodu nudy i rutyny. Zdarza się tak zwykle w wieloletnich związkach, w których każde zachowanie partnera  staje się przewidywalne i niezmienne. Seks na tym etapie okazuje się często obowiązkiem małżeńskim, pozbawia się go pewnej niezwykłej otoczki. Brak przyjemności z seksu może również wyniknąć z braku porozumienia w tej kwestii między partnerami. Czasem kobiety lub mężczyźni wstydzą się mówić o swoich potrzebach i fantazjach, przez co ta druga strona nie jest w stanie ich rozpoznać, ani tym samym zaspokoić.

Czy da się przywrócić przyjemność z seksu?

Brak przyjemności z seksu nie jest sytuacją nieodwracalną. Nie wymaga też drastycznych zmian w życiu np. zmiany partnera. Jeśli w związku tylko seks stanowi problem, można próbować temu zaradzić. Silne uczucie miłości może tutaj tylko pomóc. Okresy zmniejszonego libido u kobiet nie trwają wiecznie, o ile istnieje chęć, by zmienić coś w tym kierunku. Czasem potrzebny jest czas, czasem zmiana podejścia do pewnych spraw, czasem wymagana jest pomoc specjalisty.

Przyjemność z seksu w ciąży

Jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań – kobieta może być aktywna seksualna w każdym trymestrze ciąży. Jeśli istnieje jakaś bariera psychiczna, najlepiej otwarcie zapytać lekarza prowadzącego ciążę o opinię na ten temat. Taka rozmowa z lekarzem może bardzo uspokoić i zmniejszyć opór przed seksem. Najlepszym czasem na aktywność seksualną jest drugi trymestr, gdy pierwsze uciążliwości ciążowe mijają, a brzuch nie jest jeszcze zbyt duży i przeszkadzający w łóżkowych igraszkach.

>> Kiedy kompleksy nie pozwalają cieszyć się seksem

Przyjemność z seksu po porodzie

Obniżenie libido po porodzie bywa czymś normalnym. Zwykle wiąże się z odmiennym, pogorszonym samopoczuciem młodej mamy. Brak snu, rozdrażnienie, stres, zmęczenie – nie są sprzymierzeńcami seksu. Do tego dochodzi jeszcze obecność w sypialni małego dziecka i skrępowanie tą sytuacją. Trudno nie wspomnieć również o fizycznej formie po porodzie. Miejsca intymne kobiety bywają obolałe, mogą wydawać się inne niż przed ciążą. Wówczas lepiej dać sobie trochę czasu na pełne wygojenie i powrót do formy niż zrażać się szybkimi nieudanymi próbami. Najlepiej również opuścić sypialnię i poza nią pozwalać sobie na intymne relacje. Jeśli trud macierzyństwa wyjątkowo daje się we znaki, dobrze jest znaleźć opiekę do dziecka i pozwolić sobie na prawdziwą randkę, która na nowo rozpali namiętność między rodzicami.

Przyjemność z seksu a... rutyna dnia codziennego

Z nią też można skutecznie walczyć. Podstawą jest szczera rozmowa między partnerami. Otwarcie się na swoje potrzeby, umiejętność mówienia o nich tej drugiej osobie może sprawić, że w seksie zaczniemy dostawać to, czego pragniemy. Warto również przełamywać rutynę, by podgrzewać atmosferę w łóżku. Nowe pozycje seksualne, gadżety czy nowe miejsca mogą sprawić, że żar namiętności na nowo się rozpali. Jeśli problem mimo wszystko pozostaje, warto sięgnąć po pomoc specjalisty seksuologa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza