Przyjemność z seksu: czy jeszcze kiedyś będę ją odczuwać?

2014-12-02 16:25

Rzadko kiedy kobieta zawsze czerpie taką samą przyjemność z seksu. Zdarzają się w życiu etapy dużego pobudzenia seksualnego, ale też okresy, gdy seks mógłby dla kobiety nie istnieć. Najbardziej winne bywają hormony, ale również i stan psychiki w danym momencie życia. Czy utrata przyjemności z seksu bywa nieodwracalna?

Brak ochoty na seks, seks po ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Gdy nie odczuwasz przyjemności z seksu, nie unikaj problemu, ale zacznij o tym rozmawiać z partnerem.

Spis treści

  1. Czy da się przywrócić przyjemność z seksu?
  2. Przyjemność z seksu w ciąży
  3. Przyjemność z seksu po porodzie
  4. Przyjemność z seksu a... rutyna dnia codziennego

Jednym z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, gdy sfera intymna staje się problemem, jest ciąża oraz czas po porodzie. W ciąży do głosu dochodzą hormony, które czasem znacząco obniżają libido, do tego dochodzi obawa o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka oraz niezadowolenie z własnego wyglądu. Sfera seksualna wówczas staje się obszarem wręcz obcym dla przyszłej mamy i wywołującym negatywne skojarzenia. Po porodzie i połogu stan kobiety też nie jest taki jak przed ciążą. Pozostają większe lub mniejsze zmiany w wyglądzie ciała, do tego dochodzi permanentne zmęczenie związane z trudem macierzyństwa a także burza hormonów wpędzająca w różne stany psychiczne. Poczucie bliskości zaspokaja wówczas mamie małe dziecko i w tej relacji przestaje być miejsce dla partnera i seksu.

>> Brak ochoty na seks: z czego wynika i jak temu zaradzić?

Przyjemność z seksu może osłabnąć również z powodu nudy i rutyny. Zdarza się tak zwykle w wieloletnich związkach, w których każde zachowanie partnera  staje się przewidywalne i niezmienne. Seks na tym etapie okazuje się często obowiązkiem małżeńskim, pozbawia się go pewnej niezwykłej otoczki. Brak przyjemności z seksu może również wyniknąć z braku porozumienia w tej kwestii między partnerami. Czasem kobiety lub mężczyźni wstydzą się mówić o swoich potrzebach i fantazjach, przez co ta druga strona nie jest w stanie ich rozpoznać, ani tym samym zaspokoić.

Czy da się przywrócić przyjemność z seksu?

Brak przyjemności z seksu nie jest sytuacją nieodwracalną. Nie wymaga też drastycznych zmian w życiu np. zmiany partnera. Jeśli w związku tylko seks stanowi problem, można próbować temu zaradzić. Silne uczucie miłości może tutaj tylko pomóc. Okresy zmniejszonego libido u kobiet nie trwają wiecznie, o ile istnieje chęć, by zmienić coś w tym kierunku. Czasem potrzebny jest czas, czasem zmiana podejścia do pewnych spraw, czasem wymagana jest pomoc specjalisty.

Przyjemność z seksu w ciąży

Jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań – kobieta może być aktywna seksualna w każdym trymestrze ciąży. Jeśli istnieje jakaś bariera psychiczna, najlepiej otwarcie zapytać lekarza prowadzącego ciążę o opinię na ten temat. Taka rozmowa z lekarzem może bardzo uspokoić i zmniejszyć opór przed seksem. Najlepszym czasem na aktywność seksualną jest drugi trymestr, gdy pierwsze uciążliwości ciążowe mijają, a brzuch nie jest jeszcze zbyt duży i przeszkadzający w łóżkowych igraszkach.

>> Kiedy kompleksy nie pozwalają cieszyć się seksem

Przyjemność z seksu po porodzie

Obniżenie libido po porodzie bywa czymś normalnym. Zwykle wiąże się z odmiennym, pogorszonym samopoczuciem młodej mamy. Brak snu, rozdrażnienie, stres, zmęczenie – nie są sprzymierzeńcami seksu. Do tego dochodzi jeszcze obecność w sypialni małego dziecka i skrępowanie tą sytuacją. Trudno nie wspomnieć również o fizycznej formie po porodzie. Miejsca intymne kobiety bywają obolałe, mogą wydawać się inne niż przed ciążą. Wówczas lepiej dać sobie trochę czasu na pełne wygojenie i powrót do formy niż zrażać się szybkimi nieudanymi próbami. Najlepiej również opuścić sypialnię i poza nią pozwalać sobie na intymne relacje. Jeśli trud macierzyństwa wyjątkowo daje się we znaki, dobrze jest znaleźć opiekę do dziecka i pozwolić sobie na prawdziwą randkę, która na nowo rozpali namiętność między rodzicami.

Przyjemność z seksu a... rutyna dnia codziennego

Z nią też można skutecznie walczyć. Podstawą jest szczera rozmowa między partnerami. Otwarcie się na swoje potrzeby, umiejętność mówienia o nich tej drugiej osobie może sprawić, że w seksie zaczniemy dostawać to, czego pragniemy. Warto również przełamywać rutynę, by podgrzewać atmosferę w łóżku. Nowe pozycje seksualne, gadżety czy nowe miejsca mogą sprawić, że żar namiętności na nowo się rozpali. Jeśli problem mimo wszystko pozostaje, warto sięgnąć po pomoc specjalisty seksuologa.

Nasi Partnerzy polecają