Jak przygotować się do pierwszego seksu po porodzie??

2014-05-27 14:02

Co robić, by radość z seksu po porodzie była taka jak wcześniej? Poród to silne doświadczenie – zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Może mieć ogromny wpływ na sferę seksualną między partnerami. Szczególnie trudną kwestią może być kolejny pierwszy raz, dlatego warto się do niego dobrze przygotować.

Seks po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Seks po porodzie jest inny niż przed przyjściem na świat dziecka. Może być jednak równie satysfakcjonujący, pod warunkiem, że się zachowa ostrożność!

Spis treści

  1. Seks po porodzie – kiedy najlepszy czas?
  2. Seks po porodzie – jak się do niego przygotować?
  3. Zadbaj o oprawę

Seks po porodzie nie należy do łatwych kwestii. Na początku ani sfera cielesna, ani duchowa nie sprzyjają zbliżeniom. Permanentne zmęczenie młodej mamy i przerywany sen nie wpływają korzystnie na jej libido. Seks to ostatnia rzecz, o której myśli młoda mama. Dodatkowo sprawę utrudnia stan po porodzie. Zazwyczaj, po urodzeniu dziecka kobieta jest jakiś czas obolała, jej miejsca intymne są poranione i wiele tygodni po porodzie krwawi z dróg rodnych. Trudno jest oczekiwać od młodej mamy, że będzie tętnić energią, zachwycać urodą i mieć ochotę na seks po porodzie.

>> Jak zwiększyć swoje libido? [4 PRAKTYCZNE PORADY]

Mężczyźni również mogą czuć nieco mniejszy pociąg do swoich kobiet. Nie chodzi tu tylko o mniejszą atrakcyjność seksualną młodej mamy, ale i o obawy, jakie może mieć młody ojciec przed sprawieniem jej dodatkowego cierpienia. Są to również obawy przed kolejną ciążą. Te wszystkie czynniki składają się na to, że powrót do regularnych zbliżeń między młodymi rodzicami to trudna decyzja dla nich obojga.

Seks po porodzie – kiedy najlepszy czas?

Przez 6 tygodni po porodzie kobieta pozostaje w połogu. To czas, gdy jej narządy rozrodcze wracają do normy, a ciało regeneruje się po tym dużym wysiłku.  Z tego powodu okres połogu powinien upływać w okresie seksualnej abstynencji. Z ponownym zbliżeniem należy więc poczekać aż kobieta wyjdzie z połogu i przestanie krwawić. W innym przypadku seks po porodzie mógłby narobić więcej szkody –  np. wywołać obfitsze krwawienie.

>> Co czuje dziecko w brzuchu, kiedy rodzice się kochają?

Seks po porodzie – jak się do niego przygotować?

Nie oszukujmy się, seks po porodzie zazwyczaj nie jest tak przyjemny jak przed porodem. Może wywoływać ból lub dyskomfort – głównie ze względu na świeże rany oraz nieco inną gospodarkę hormonalną w kobiecym organizmie. Jeśli młoda mama karmi piersią, ma obniżony poziom niektórych hormonów, które odpowiadają na przykład za nawilżenie błon śluzowych pochwy. Suchość w pochwie może być dużą przeszkodą w czerpaniu satysfakcji z seksu, dlatego młodym mamom zaleca się stosowanie specjalnych żeli nawilżających, a w skrajnych przypadkach – kremów z estrogenem, które może przepisać lekarz.

>> Ciasna pochwa po porodzie - przyczyny i objawy

Każda para świeżo upieczonych rodziców obawia się szybkiej kolejnej ciąży, dlatego istotne jest zapewnienie antykoncepcji – to  znacznie podnosi komfort współżycia. Pamiętajmy, że karmienie piersią i brak okresu po porodzie nie stanowią żadnego zabezpieczenia przed ciążą. Na szczęście, w dzisiejszych czasach karmiąca mama może liczyć na skuteczne hormonalne metody antykoncepcji nie wpływające na zdrowie małego dziecka.

Przygotowując się do pierwszego seksu po porodzie, należy postawić na subtelność i stopniowanie przyjemności. Rozpoczęcie współżycia np. od zbliżeń oralnych, unikanie penetracji pozwoli na nowo pomału poznawać swoje ciała i cieszyć się ich bliskością. Nie zaleca się, by od razu iść na żywioł. Pierwsze stosunki powinny być delikatne, by ciało mogło się dostosować do sytuacji i by sprawić sobie jak najmniejszy dyskomfort.

Zadbaj o oprawę

Dobrze jest się do tego właściwie przygotować i zadbać o odpowiednią oprawę. Jeśli istnieje taka możliwość, warto opuścić pokój, w którym śpi noworodek, by go nie zbudzić i tym samym nie przerwać również sobie. Jeśli mama karmi piersią, na zbliżenie najlepiej zdecydować się po karmieniu lub po ściągnięciu mleka, gdyż na skutek podniecenia mogłoby dojść do niekontrolowanego wypłynięcia pokarmu.

>> Jak powinien zachowywać się partner, żeby uniknąć problemów w sypialni?

Należy pamiętać o nadzwyczajnej higienie osobistej. Ze względu na świeżość ran, zarówno przed, jak i po stosunku należy się dokładnie podmyć odpowiednim płynem. Istotne jest również zaufanie. Warto uczulić partnera, by był delikatny i umówić się, że w przypadku dyskomfortu - przerwiecie. Dobrze jest również wypracować sobie najlepsze i najmniej kłopotliwe pozycje seksualne. Stopniowanie sobie tych zbliżeń po porodzie ma duży sens. W końcu  bowiem nadejdzie taki moment, że młodzi rodzice odbędą w pełni satysfakcjonujący stosunek, który będzie początkiem kolejnego pięknego etapu ich bliskości.