„Kup jej drogą torebkę, to rozłoży nogi”. Zdradzę wam sekret damskiego libido [LIST]

2023-11-06 15:51

Byłam zszokowana niektórymi stwierdzeniami „przykładnych mężów”, którzy pisali: „jak nie chce, to bez łaski”, „moja nie ma wyjścia, albo seks, albo rozwód” - tak napisała do nas jedna z czytelniczek. Postanowiła wyrazić swoje zdanie na temat tego, dlaczego kobiety w długoletnich związkach nie mają ochoty na częste zbliżenia z partnerem. Gdzie leży problem z damskim libido? „Jestem żoną i matką, również mierzę się z tym tematem. Kluczem jest jedno” – napisała.

„Kup jej drogą torebkę, to rozłoży nogi”. Zdradzę wam sekret damskiego libido [LIST]
Autor: Getty images „Kup jej drogą torebkę, to rozłoży nogi”. Zdradzę wam sekret damskiego libido [LIST]

„W weekend na stronie głównej jednego z dużych portali informacyjnych rzucił mi się w oczy artykuł na temat obniżonego libido u kobiet. Zainteresowana kliknęłam w niego i przyznam się szczerze - to był duży błąd” – tymi słowami zaczęła swój list do nas 37-letnia Małgorzata, mama trójki dzieci, spełniona żona.

„Sam tekst był rzeczowy i podejmował temat poważnie i szeroko. Omówiono w nim różne przyczyny tego, dlaczego Polki unikają zbliżeń ze swoimi partnerami/mężami. Głównym z przytoczonych powodów było to, że partnerzy oddalają się od siebie z biegiem lat. Obowiązki rodzicielskie, zobowiązania służbowe, prace w domu zajmują tak dużo czasu i energii, że na bieżące pielęgnowanie związku brakuje czasu. Wszystkie te zadania traktujemy bardziej priorytetowo niż swój związek, co po czasie mści się na jakości relacji z partnerem” – pisze dalej.

“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

„Z czasem zaczynamy patrzeć na siebie z wyrzutem”

Jak przyznaje Małgorzata doświadczyła tego na własnej skórze.

„Sama jestem żoną i matką, i szczerze mówiąc widzę i czuję tę zależność, i na co dzień staram się z tym walczyć. Wymagająca i stresująca praca zawodowa, pomoc w rodzinnej firmie na drugim etacie, codzienne gotowanie, robienie zakupów, szykowanie dzieci do szkoły i przedszkola, ogarnianie bałaganu w domu itd.. Do tego niekończąca się lista „pilnych spraw do załatwienia” jak: „szczepienie”, „dentysta”, „zawieźć dziecko na urodzinki”, „przywieźć drugie z karate”, „kupić książkę dla trzeciego”, sprawia, że na taki spokojny czas dla siebie i partnera nie ma już przestrzeni.

"Nie znajdując czasu na codzienną rozmowę, podsumowanie dnia tuląc się do siebie na kanapie, zamykamy się w końcu na siebie. Bywa, że z czasem zaczynamy patrzeć na siebie z wyrzutem i rywalizacją. Zamiast udzielić sobie wsparcia, gdy jesteśmy zmęczeni i z empatią podejść do siebie, rozliczamy się, ile ty zrobiłeś, a ile ja. Będąc w takim właśnie punkcie związku, trudno mi sobie wyobrazić, by wieczorem po całym dniu mieć ochotę na zbliżenia z mężem. Nie w takiej atmosferze, napięciu i niedawnych pretensjach…” - podkreśla.

Czekamy na Wasze listy!
listy kwadrat

Autor: Getty images

Zachęcamy Was do podzielenia się z innymi mamami swoimi przeżyciami. Jeśli czujecie, że chciałybyście coś doradzić innym kobietom lub po prostu opowiedzieć o swoich doświadczeniach, piszcie.

Wysyłajcie listy wchodząc na stronę listydoredakcji.mjakmama24.pl/wspomnienia/

Co miesiąc nagrodzimy 3 najciekawsze listy i opublikujemy je w serwisie mjakmama24.pl.

Zbliżenie za wszelką cenę? „Nisko się cenicie”

37-latka powołując się na komentarze panów pod przeczytanym przez nią artykułem, ubolewa, że większość mężczyzn na seksualność swoich partnerek nie patrzy pod tym kątem.

„Niestety po komentarzach panów pod wyżej wymienionym artykułem śmiem twierdzić, że większość z nich nie rozumie tej prostej zależności bądź ją wypiera. Byłam zszokowana niektórymi stwierdzeniami „przykładnych mężów”, którzy pisali „jak nie chce, to bez łaski, traktuję to jako błogosławieństwo do zdrady”, „moja nie ma wyjścia, albo seks, albo rozwód”, „kup jej drogą torebkę, to rozłoży nogi”. Serio? Tego chcecie – zbliżenia za wszelką cenę pod presją, z zastraszenia, z przekupstwa? Nisko się cenicie” – wprost ocenia nasza czytelniczka.

Chcesz mieć dobry seks z żoną? Bądź jej przyjacielem

Na koniec 37-latka zdradziła panom swój sekret na to, jak podnieść kobiece libido. Prosty, szczery i najlepszy z możliwych.

„Zdradzę wam teraz sekret damskiego libido. Rozmowa z żoną, codziennie – i nie ma, że czasu brak. Traktuj ją jak potrzebę fizjologiczną numer 2. Zapytaj, jak minął jej dzień, co robiła w pracy. Wiedza na temat tego, co dzieje się w jej głowie i sercu, pozwoli ci okazać troskę i zrozumienie, gdy będzie tego potrzebowała. Empatia zadziała jak najlepszy afrodyzjak. Sama pamiętam sytuację, jak pewnego dnia, gdy dzieci tak mocno dokazywały, a ja nie dawałam już emocjonalnie rady, mój mąż podszedł do mnie, mocno mnie przytulił, zaprowadził na fotel, przykrył kocem, a sam poszedł do dzieci rozwiązać problem. Serio - poczułam wtedy taki przypływ miłości do niego, jak na początku naszej znajomości” – zdradziła.

„Pożądanie wraz ze stażem związku i wiekiem człowieka przygasa, jednak pielęgnowana przyjaźń i empatia w małżeństwie potrafi na nowo je rozniecić” – dodała na koniec.

Raport „Seksualna mapa Polki”

Co ciekawe słowa naszej czytelniczki potwierdza opublikowany w październiku raport "Seksualna mapa Polki", powstały w ramach programu Zdrowa ona. Zebrał on odpowiedzi ankietowe 1076 kobiet między 18. a 69. rokiem życia. Respondentki zostały zapytane w nim o to, co zwiększa ich ochotę na zbliżenie z partnerem. Jedną z najczęściej przytaczanych odpowiedzi były dobre relacje z nim. Polki chcą czuć się przez partnera zauważane nie tylko jako obiekt seksualny, ale także jako człowiek. Brak zrozumienia ze strony partnera oraz problemy w związku respondentki uznawały z kolei za ważny czynnik, który zniechęca je do zbliżeń.