Rozmiar penisa - czy faktycznie ma aż takie znaczenie?

2021-10-11 15:18

Rozmiar penisa jest najczęstszym zmartwieniem panów, związanym – w męskim przekonaniu – z ich wartością jako kochanków. Kobiety jednak znacznie częściej akcentują znaczenie łóżkowych umiejętności partnera, jego zaangażowania w związek i w dawanie przyjemności partnerce. Jak jest naprawdę? Czy rozmiar członka ma istotne znaczenie dla satysfakcji seksualnej kobiety?

Rozmiar penisa - czy faktycznie ma takie znaczenie?
Autor: Getty Images Rozmiar penisa - czy faktycznie ma takie znaczenie?

Mężczyźni, począwszy od wieku dojrzewania, zwracają dużą uwagę na wielkość swojego penisa. Mierzą go, porównują swoje wyniki z wynikami kolegów, przechwalają się długością swojego przyrodzenia bądź przeciwnie – staje się ona dla nich powodem do kompleksów i wstydu. Tymczasem warto wiedzieć, że penis przeciętnego Europejczyka rasy białej ma nie więcej niż 13-15 cm długości i 12 cm obwodu (są to wartości średnie).

Spis treści

  1. Czy wielkość penisa ma znaczenie?
  2. Rozmiar penisa – długość a grubość
  3. Rozmiar członka a... ars amandi
Czy wielkość członka wpływa na satysfakcję seksualną kobiety?

Czy wielkość penisa ma znaczenie?

Wbrew obiegowej opinii, długość penisa ma zdecydowanie większe znaczenie dla mężczyzn, niż dla kobiet. Wiele kobiet twierdzi wręcz, że wolą seks z partnerem mniej hojnie obdarzonym przez naturę, ponieważ stosunek z posiadaczem długiego członka bywa bolesny – penis uderza wówczas w ściankę szyjki macicy, co może wywoływać u kobiety nieprzyjemne doznania.

Pochwa ma zaledwie około 8-12 cm długości (w stanie podniecenia ulega wydłużeniu), a warto także dodać, że w dalszej części, bliższej szyjce macicy, jest ona nieunerwiona (m.in. dlatego nie czujemy obecności tamponu, jeśli jest on umieszczony odpowiednio głęboko). Większość zakończeń nerwowych, odpowiadających za przyjemne odczucia, umieszczona jest w odległości około 2-5 cm od wejścia do pochwy. Tam też znajduje się punkt G (który, według najnowszych odkryć, najprawdopodobniej stanowi odnogi łechtaczki, skryte w tkankach okalających pochwę).

Jak więc widać, do skutecznej stymulacji waginy niepotrzebny jest długi członek – wystarczy nawet palec.

Czytaj także: Orgazm pochwowy: mit czy fakt? Orgazm łechtaczkowy a pochwowy: który lepszy?

Rozmiar penisa – długość a grubość

Kobiety częściej zwracają uwagę na grubość penisa, tj. na jego obwód. Penis o dużym obwodzie „szczelniej” wypełnia pochwę, mocniej przylegając do jej ścianek, dzięki czemu może intensywniej stymulować zakończenia nerwowe. Można jednak między bajki włożyć przekonanie, że partnerzy mogą być niedopasowani pod względem rozmiaru narządów płciowych – że pochwa może być za luźna, a penis zbyt cienki.

Pochwa ma zachwycającą wręcz zdolność do dopasowywania się i elastycznego rozciągania oraz kurczenia. Zdolność tę kobieta może zwiększyć poprzez ćwiczenie mięśni Kegla. Dzięki takiemu treningowi może zaciskać pochwę na penisie podczas stosunku, a także o wiele szybciej wraca do formy po porodzie.

Czytaj także: Ćwiczenia mięśni Kegla. Jak wykonywać trening mięśni Kegla przed ciążą i po porodzie

Rozmiar członka a... ars amandi

Ważną rzeczą jest także fakt, że kobiety często podkreślają wagę takich czynników, jak udana relacja z partnerem, zaangażowanie partnera w związek i poczucie bezpieczeństwa jako czynników decydujących o satysfakcjonującym życiu seksualnym. W wielu przypadkach to właśnie te aspekty, a nie długość czy grubość członka, są dla pań najważniejsze.

Podobnie zwracają one uwagę na łóżkowy „altruizm” partnera – najlepiej oceniani przez kobiety są ci kochankowie, którzy dbają o przyjemność partnerki, o zaspokojenie jej potrzeb (nie tylko tych seksualnych, ale i emocjonalnych) i nie skupiają się wyłącznie na sobie. Warto dodać, że dobry kochanek to także taki, który stara się zaspokoić partnerkę w taki sposób, jaki ona lubi i akceptuje.

Niezbyt dobrym pomysłem jest więc czerpanie „wiedzy” na temat fizjologii i anatomii kobiety z filmów pornograficznych, jak robi wielu mężczyzn – każda kobieta ma inne upodobania, potrzeby i fantazje, a kluczem do ich zrozumienia i zaspokojenia jest właściwa komunikacja między partnerami.

Czytaj także: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Seks w ciąży. Jak bezpiecznie kochać się w ciąży?

QUIZ. Jak dużo wiesz o seksie? Sprawdź swoją wiedzę seksualną i oczaruj partnera

Pytanie 1 z 10
Jaka jest średnia długość penisa we wzwodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza