Skuteczność antykoncepcji - wskaźnik Pearla

2012-01-31 16:47

Wskaźnik Pearla za pomocą tzw. indeksu wartości Pearla określa skuteczność wszystkich metod antykoncepcji, a ściślej mówiąc wskaźnik niepowodzeń danego środka. Indeks zawiera ilość ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego współżycia u stu par, stosujących dany środek antykoncepcyjny. Jaka jest zależność między stosowaną metodą antykoncepcyjną, a wskaźnikiem Pearla? W jakim stopniu dane zawarte w indeksie Pearla są zgodne z rzeczywistością? Jakie środki antykoncepcyjne są najskuteczniejsze?

Skuteczność  środków antykoncepcyjnych wg Wskaźnika Pearla
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Czym jest wskaźnik Pearla?
  2. Wskaźnik Pearla a rzeczywistość
  3. Skuteczna antykoncepcja wg wskaźnika Pearla

Wskaźnik Pearla określa stopień prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, w zależności od obranej metody antykoncepcyjnej. Wyniki są regularnie uaktualniane, stąd wskaźnik ten jest miarodajny.

Czym jest wskaźnik Pearla?

Raymond Pearl - amerykański biolog i statystyk, w 1938 roku opracował równanie służące do wyliczania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a dokładniej: wskaźnik niepowodzeń danego środka. Wskaźnik Pearla przedstawia ilość niepożądanych ciąż do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących dany środek antykoncepcyjny. Im mniejsza wartość wskaźnika Pearla, tym obrana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza. Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń wskaźnik Pearla wynosi 80-90, co oznacza, że na 100 par właśnie tyle (czyli 80 do 90) spodziewa się dziecka.

Wskaźnik Pearla a rzeczywistość

Choć wskaźnik Pearla wydaje się prosty, to jednak w wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Skąd ta różnica? Bywa, że podawana jest skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa, niż w życiu codziennym. Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, gdzie wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki (co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch bądź więcej), bądź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne), skuteczność tabletki jest mocno obniżona. Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, błony dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejętnego zakładania danego środka, a skuteczność metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety. Ciekawą alternatywą są zatem komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, które będąc certyfikowanym urządzeniem medycznym służącym do antykoncepcji, charakteryzują się skutecznością pigułki, jednak bez jej skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności.

Skuteczna antykoncepcja wg wskaźnika Pearla

Poniżej przedstawiamy porównanie metod antykoncepcyjnych pod względem wartości indeksu Pearla. Jako niezawodne uważane są metody o wskaźniku do 2, średnio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartości uważa się metody za nieskuteczne.

RODZAJ METODY WSKAŹNIK PEARLA
tabletka antykoncepcyjna (jednofazowa – np. Yasmin, Logest) 0,2 - 0,5
tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna (np. Qlaira) 0,2 – 1,4
komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly 0,64
krążek dopochwowy (NuvaRing) 0,65
tabletka antykoncepcyjna (dwufazowa – np. Anteovin) 0,7
plaster antykoncepcyjny 0,9
minipigułka (jednoskładnikowa – np. Cerazette, Azalia) 1 - 3
metoda objawowo termiczna Rötzera 1 - 3
wkładka wewnątrzmaciczna (spirala) 1- 3
prezerwatywa 3 - 7
prezerwatywa dla kobiet 5 - 25
dopochwowe środki plemnikobójcze 8 - 36
stosunek przerywany 10 -35

brak antykoncepcji

80 - 90

materiały prasowe