Temperament seksualny: różnica temperamentów to prawda czy mit?

2014-12-27 11:54

O różnicy temperamentów seksualnych mówi się najczęściej w kontekście częstotliwości współżycia. Co robić, kiedy jedno z partnerów ma ochotę kochać się codziennie, a drugie tylko raz w tygodniu?

Kryzys w związku
Autor: thinkstockphotos.com Różne temperamenty seksualne mogą nawet doprowadzić do rozstania.

Spis treści

  1. Temperament seksualny: gdy on/ona nie ma ochoty na seks
  2. Temperament seksualny: różnica potrzeb i oczekiwań
  3. Temperament seksualny: różnica temperamentów a „docieranie się”

W kontekście zróżnicowania potrzeb seksualnych partnerów mówi się często o „niedopasowaniu seksualnym” bądź też o „różnicy temperamentów”. Nie zawsze są to najbardziej trafne określenia, choć oczywiście zdarzają się przypadki, w których jedno z partnerów ma po prostu naturalnie wyższe libido od drugiego. Można wtedy starać się osiągnąć kompromis, ale warto także zastanowić się nad tym aspektem związku jeszcze na etapie wchodzenia w niego, gdyż bardzo często taki kompromis okazuje się trudny do osiągnięcia, a wskutek tego partnerzy doświadczają frustracji. Bardzo istotną kwestią jest jednak rozróżnienie, czy libido partnera zawsze było na takim samym poziomie, czy też uległo zmianie w czasie.

>> Brak ochoty na seks: jak temu zaradzić? >>

Temperament seksualny: gdy on/ona nie ma ochoty na seks

Może zdarzyć się, że życie seksualne pary, bardzo udane na początku, z czasem się zmienia: jedno z partnerów traci ochotę na zbliżenia bądź miewa ją o wiele rzadziej niż kiedyś. Przyczyn takiej zmiany może być wiele: pogorszenie stanu zdrowia, przyjmowane leki, depresja, zmiany w trybie życia, ale także osłabienie więzi emocjonalnej między partnerami. Więź ta jest zazwyczaj bardziej istotna dla kobiet, przynajmniej w kontekście seksualnym – kobieta, która nie czuje się emocjonalnie związana z partnerem i akceptowana przez niego, ma z reguły mniejszą ochotę na seks z nim. Często także spadek libido wynika z przepracowania, przemęczenia, skupienia na wychowaniu dzieci. Nieprawdą jest natomiast, że kobiety mają naturalnie niższe potrzeby seksualne niż mężczyźni, a panowie myślą o seksie nieustannie – poziom libido może być jednakowo duży u obu płci, może też zdarzyć się, że to kobieta będzie miała większy temperament i potrzeby od partnera.

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Temperament seksualny: różnica potrzeb i oczekiwań

Różnica w temperamencie seksualnym może dotyczyć jednak nie tylko częstotliwości współżycia. Bywa, że partnerzy mają zupełnie inne potrzeby i oczekiwania w seksie: na przykład jedno z nich lubi pikantne zabawy z elementami dominacji i uległości, drugie natomiast akceptuje wyłącznie czułe i delikatne formy współżycia, pełne pocałunków i wyrazów uczucia. To oczywiście tylko przykład, ale zdarza się, że to, co dla jednego z partnerów jest niemal niezbędnym elementem erotycznej gry, dla drugiego jest całkowicie nieakceptowalne. Wtedy bardzo trudno jest osiągnąć kompromis i można wówczas mówić o seksualnym niedopasowaniu, gdyż któreś z partnerów zawsze musiałoby łamać własne zasady czy pokonywać niechęć, by zaspokoić potrzeby drugiego. W seksie chodzi wszak o przyjemność (obopólną!), nie o poświęcenie.

>> Przyjemność z seksu: czy jeszcze kiedyś będę ją odczuwać? >>

Temperament seksualny: różnica temperamentów a „docieranie się”

Czy możliwe jest więc dopasowanie potrzeb niedopasowanych seksualnie ludzi? To oczywiście zależy – zarówno od chęci i motywacji obojga partnerów, jak i od wagi owych różnic. Przede wszystkim trzeba wykluczyć medyczne i psychogenne przyczyny obniżonego libido. Następnie można zastanowić się, co stanowi największy problem i co można zrobić, by go wyeliminować: czy problemem jest częstotliwość kontaktów seksualnych? Czy są nim odmienne oczekiwania, upodobania, potrzeby partnerów? Czy oboje partnerzy są skłonni do spróbowania czegoś nowego i/lub rezygnacji z realizacji części swoich fantazji bez poczucia krzywdy? Dobrym rozwiązaniem byłaby wspólna wizyta u seksuologa, który pomoże ustalić przyczyny różnic w potrzebach partnerów i może zaproponować skuteczną terapię lub służyć poradą. Szczególnie ważne jest, by zrozumieć, na ile różnice te są „nie do przeskoczenia” i istniały od początku trwania związku, a na ile powstały w trakcie trwania związku i są konsekwencją zmian w życiu partnerów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza