Test jakości życia seksualnego: lekarze rodzinni będą pytali pacjentki o ich ŻYCIE SEKSUALNE

2014-01-23 15:56

Powstał Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety, czyli polska wersja testu o seksualności kobiet. Ankieta składa się z 19 pytań, które pomagają ustalić, czy pacjentka jest zadowolona ze swego życia seksualnego. Na podstawie tego intymnego kwestionariusza lekarz rodzinny oceni, czy kobieta wymaga pomocy seksuologa, ale nie tylko - zaburzenia w sferze seksualnej mogą bowiem świadczyć o nieprawidłowym leczeniu u pacjentki innych schorzeń.

zycie seksualne polek
Autor: _photos.com

Członkowie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wpadli na pomysł, aby lekarze rodzinni i lekarze pierwszego kontaktu pytali pacjentki o ich życie seksualne. Opracowana została ankieta jakości życia seksualnego W kwestionariuszu znajdziemy m.in. pytania dotyczące tego, jak często odczuwamy pożądanie, czy i jak często osiągamy orgazm i jak oceniamy swój poziom seksualności.

Lekarze tłumaczą potrzebę takiej ankiety w ten sposób, że będzie to cenne źródło wiedzy, które pomoże w ustaleniu przyczyn zaburzeń w życiu seksualnym pacjentek, a także będzie sposobem monitorowania jej zdrowia. Wiele kobiet ma problemy związane z pożyciem intymnym – mniejsze zainteresowanie kontaktami seksualnymi z partnerem lub zupełny brak potrzeby zbliżeń, a wstydzi się o tym opowiedzieć swojemu lekarzowi. Ta ankieta pomoże zdobyć niezbędną wiedzę na ten temat, ponadto będzie też jednym ze sposobów oceniania stanu zdrowia pacjentki. Na przykład u chorych na cukrzycę zaburzenia w sferze seksualnej są wykładnikiem ich stanu metabolicznego – ta ankieta może pomóc zauważyć te zaburzenia i może być dowodem złego leczenia cukrzycy u kobiety. Podobnie jest z takimi schorzeniami jak nadciśnienie tętnicze czy choroby przewodu pokarmowego.
Seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz oraz ginekolog Grzegorz Południewski opowiedzieli w studiu „Dzień Dobry TVN" o zasadności przeprowadzanego testu.

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza