WIZYTA U GINEKOLOGA. Jak dobrać ANTYKONCEPCJĘ? [PORADY]

2014-07-22 18:18

Dobranie odpowiedniej metody antykoncepcji jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu szeregu badań oraz wywiadu rodzinnego. Nie uda się tego zrobić bez zaufania lekarzowi i powiedzenia mu o wszystkich dolegliwościach i obawach.  

Wizyta u ginekologa
Autor: thinkstockphotos.com W czasie wizyty u ginekologa opowiedz lekarzowi o wszystkich swoich dolegliwościach, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach.

Spis treści

  1. Wizyta u ginekologa: o czym rozmawiać z lekarzem
  2. Wizyta u ginekologa: opowiedz o swoim cyklu
  3. Wizyta u ginekologa: opowiedz o skutkach ubocznych antykoncepcji
  4. 6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

Dobór właściwej antykoncepcji zależy tylko i wyłącznie od stanu zdrowia. Tabletki idealnie odpowiadające potrzebom twoich koleżanek nie muszą pasować tobie i odwrotnie. Aby prawidłowo dobrać metodę antykoncepcji należy udać się na wizytę do ginekologa i przeprowadzić szereg rozmów i badań. Najtrudniejszą częścią są rozmowy, ponieważ wiele z nas krępuje się rozmawiać z obcym człowiekiem o swoim zdrowiu i intymnym życiu. Ten wstyd trzeba jednak przełamać, a czas, który ginekolog nam poświęca wykorzystać do maksimum.

- Podczas rozmowy z każdym lekarzem pamiętaj o tym, co jest dla Ciebie ważne i czego chcesz się dowiedzieć. Pomaga w tym lista pytań czy wątpliwości, które Ci się nasuwają, kiedy myślisz o swoim zdrowiu i włączeniu antykoncepcji. Nie bój się pytać kilka razy o to samo lub prosić o więcej szczegółów - mówi Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu "Zdrowa ONA".

- Być może po raz pierwszy będziesz rozmawiała o tym, że boisz się spadku libido lub chciałabyś, aby Twoje potrzeby seksualne były wyraźniejsze. Czasami wstydzimy się mówić o tym, że nie chcemy przytyć, że mamy problemy w sypialni z powodu suchości pochwy lub, że oczekiwałyśmy pozytywnego wpływu na skórę, bo ona wciąż nosi oznaki mocnego trądziku - dodaje.

Wizyta u ginekologa: o czym rozmawiać z lekarzem

W czasie wizyty u ginekologa powinnaś powiedzieć lekarzowi o wszystkich przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą wykluczyć przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej albo osłabić jej działanie. Nie krępuj się tylko opowiedz szczegółowo, co przeszłaś, dodając do tego również informacje na temat chorób w twojej rodzinie. Być może okaże się, że jesteś genetycznie obciążona skłonnościami do żylaków, migren czy nowotworów i nie powinnaś przyjmować tabletek.

Wizyta u ginekologa: opowiedz o swoim cyklu

W czasie wizyty u ginekologa koniecznie opowiedz o swoim cyklu. Zwróć uwagę na wszystkie dolegliwości, które ci towarzyszą i koniecznie przekaż lekarzowi, w których momentach cyklu się pojawiają. Jeśli po miesiączce gorzej układają ci się włosy, a na twarzy pojawiają zmiany trądzikowe, również poinformuj o tym lekarza. Pamiętaj także o przekazaniu informacji na temat samych miesiączek (ile dni twrają, jak bardzo są obfite itp.).

Wizyta u ginekologa: opowiedz o skutkach ubocznych antykoncepcji

Jeśli już przyjmujesz środki antykoncepcyjne, a chciałabyś je zmienić na inne, również powinnaś o tym porozmawiać z lekarzem. Bóle głowy, piersi i nóg (szczególnie łydek), drażliwe nastroje, tkliwe piersi, suchość pochwy to jedne z najczęściej pojawiających się przy przyjmowaniu antykoncepcji działań niepożądanych. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, nie zapomnij o nim powiedzieć ginekologowi.

- Na swoje problemy czy dyskomfort płynący z ciała popatrz jak na problem medyczny i w taki sposób rozmawiaj o tym z lekarzem. W dużej mierze to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądała rozmowa, czego się dowiesz. Ostatecznie to Ty decydujesz o przyjmowaniu danej tabletki, wyborze metody antykoncepcji, warto byś wiedziała wystarczająco dużo, aby podjąć wraz informacjami od lekarza dobrą decyzję o przyjęciu leku, kontynuowaniu lub jego zmianie - dodaje Dorota Gromnicka.

6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

6 faktów na temat antykoncepcji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza