WIZYTA U GINEKOLOGA. Jak dobrać ANTYKONCEPCJĘ? [PORADY]

2014-07-22 18:18

Dobranie odpowiedniej metody antykoncepcji jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu szeregu badań oraz wywiadu rodzinnego. Nie uda się tego zrobić bez zaufania lekarzowi i powiedzenia mu o wszystkich dolegliwościach i obawach.  

Wizyta u ginekologa
Autor: thinkstockphotos.com W czasie wizyty u ginekologa opowiedz lekarzowi o wszystkich swoich dolegliwościach, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach.

Spis treści

  1. Wizyta u ginekologa: o czym rozmawiać z lekarzem
  2. Wizyta u ginekologa: opowiedz o swoim cyklu
  3. Wizyta u ginekologa: opowiedz o skutkach ubocznych antykoncepcji
  4. 6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

Dobór właściwej antykoncepcji zależy tylko i wyłącznie od stanu zdrowia. Tabletki idealnie odpowiadające potrzebom twoich koleżanek nie muszą pasować tobie i odwrotnie. Aby prawidłowo dobrać metodę antykoncepcji należy udać się na wizytę do ginekologa i przeprowadzić szereg rozmów i badań. Najtrudniejszą częścią są rozmowy, ponieważ wiele z nas krępuje się rozmawiać z obcym człowiekiem o swoim zdrowiu i intymnym życiu. Ten wstyd trzeba jednak przełamać, a czas, który ginekolog nam poświęca wykorzystać do maksimum.

- Podczas rozmowy z każdym lekarzem pamiętaj o tym, co jest dla Ciebie ważne i czego chcesz się dowiedzieć. Pomaga w tym lista pytań czy wątpliwości, które Ci się nasuwają, kiedy myślisz o swoim zdrowiu i włączeniu antykoncepcji. Nie bój się pytać kilka razy o to samo lub prosić o więcej szczegółów - mówi Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu "Zdrowa ONA".

- Być może po raz pierwszy będziesz rozmawiała o tym, że boisz się spadku libido lub chciałabyś, aby Twoje potrzeby seksualne były wyraźniejsze. Czasami wstydzimy się mówić o tym, że nie chcemy przytyć, że mamy problemy w sypialni z powodu suchości pochwy lub, że oczekiwałyśmy pozytywnego wpływu na skórę, bo ona wciąż nosi oznaki mocnego trądziku - dodaje.

Wizyta u ginekologa: o czym rozmawiać z lekarzem

W czasie wizyty u ginekologa powinnaś powiedzieć lekarzowi o wszystkich przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą wykluczyć przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej albo osłabić jej działanie. Nie krępuj się tylko opowiedz szczegółowo, co przeszłaś, dodając do tego również informacje na temat chorób w twojej rodzinie. Być może okaże się, że jesteś genetycznie obciążona skłonnościami do żylaków, migren czy nowotworów i nie powinnaś przyjmować tabletek.

Wizyta u ginekologa: opowiedz o swoim cyklu

W czasie wizyty u ginekologa koniecznie opowiedz o swoim cyklu. Zwróć uwagę na wszystkie dolegliwości, które ci towarzyszą i koniecznie przekaż lekarzowi, w których momentach cyklu się pojawiają. Jeśli po miesiączce gorzej układają ci się włosy, a na twarzy pojawiają zmiany trądzikowe, również poinformuj o tym lekarza. Pamiętaj także o przekazaniu informacji na temat samych miesiączek (ile dni twrają, jak bardzo są obfite itp.).

Wizyta u ginekologa: opowiedz o skutkach ubocznych antykoncepcji

Jeśli już przyjmujesz środki antykoncepcyjne, a chciałabyś je zmienić na inne, również powinnaś o tym porozmawiać z lekarzem. Bóle głowy, piersi i nóg (szczególnie łydek), drażliwe nastroje, tkliwe piersi, suchość pochwy to jedne z najczęściej pojawiających się przy przyjmowaniu antykoncepcji działań niepożądanych. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, nie zapomnij o nim powiedzieć ginekologowi.

- Na swoje problemy czy dyskomfort płynący z ciała popatrz jak na problem medyczny i w taki sposób rozmawiaj o tym z lekarzem. W dużej mierze to od Ciebie zależy, jak będzie wyglądała rozmowa, czego się dowiesz. Ostatecznie to Ty decydujesz o przyjmowaniu danej tabletki, wyborze metody antykoncepcji, warto byś wiedziała wystarczająco dużo, aby podjąć wraz informacjami od lekarza dobrą decyzję o przyjęciu leku, kontynuowaniu lub jego zmianie - dodaje Dorota Gromnicka.

6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

6 faktów na temat antykoncepcji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza