Atonia macicy a kolejna ciąża: przyczyny i leczenie atonii macicy

2016-03-01 13:03

Atonia macicy to jedno z powikłań po porodzie, które może doprowadzić do niedotlenienia dziecka oraz krwotoku poporodowego u matki. Skąd się biorą takie powikłania i jak się je leczy? Czy wystąpienie atonii macicy odbiera szansę na kolejną ciążę?

Atonia macicy
Autor: thinkstockphotos.com Przyczyną atonii macicy często jest niepotrzebna ingerencja lekarza w czynność skurczową macicy w trzecim etapie porodu.

Spis treści

  1. Atonia macicy - przyczyny
  2. Atonia macicy - sposób postępowania i leczenia
  3. Atonia macicy a kolejna ciąża

Atonia macicy to poważne powikłanie poporodowe. Zwana również niedowładem macicy polega na zaburzonej czynności skurczowej tego narządu. Atonia może wystąpić na dwóch etapach porodu - przed odklejeniem się łożyska lub po. W zależności od tego, na jakim etapie się to stanie - pojawiają się inne zagrożenia dla przebiegu porodu. Jeśli do atonii dojdzie w drugim etapie porodu, istnieje ryzyko, że akcja porodowa się zatrzyma i dojdzie do niedotlenienia dziecka. Konsekwencją atonii macicy zwykle jest krwotok z miejsca łożyskowego - bardzo groźny dla matki, bo może prowadzić nawet do wstrząsu krwotocznego.

Czytaj także: Abrazja jamy macicy: co to jest za zabieg?

Atonia macicy - przyczyny

Przyczyną atonii macicy często bywa ingerencja w czynność skurczową macicy, dlatego w trzecim etapie porodu nie wolno dotykać czy masować macicy. Ten błąd lekarski podczas porodu może wiele kosztować. Niestety, to wciąż najczęstsza przyczyna występowania atonii macicy u rodzących. Do błędów lekarskich wywołujących atonię macicy można również zaliczyć nadmierne podawanie środków obkurczających macicę tzw. leków naskurczowych np. oksytocyny. To może znacząco osłabić mięsień macicy. Do atonii może dojść w porodzie naturalnym, jak i po porodzie indukcyjnym czy cesarskim cięciu. Atonii macicy sprzyja również: długotrwały poród, dynamiczny przebieg porodu, znieczulenie ogólne do porodu, występowanie mięśniaków macicy,  makrosomia płodu, wielowodzie, ciąża mnoga, przebycie wielu porodów.

Czytaj także: Rodzaje mięśniaków macicy. Mięśniaki macicy: objawy i leczenie

Atonia macicy - sposób postępowania i leczenia

Leczenie atonii macicy opiera się na pobudzaniu czynności skurczowej macicy, niezwłocznym oczyszczeniu macicy z łożyska i jego pozostałości oraz zatrzymaniu krwawienia. Na początku wykonuje się masaż mięśnia macicy i podaje środki naskurczowe. Następnie próbuje się ręcznie wydobyć łożysko i jego resztki np. metodą Credego. W przypadkach dużej utraty krwi, leczenie obejmuje również transfuzję krwi. Czasem, gdy postęp atonii jest znaczny, konieczne jest chirurgiczne zatrzymanie krwotoku. W skrajnych przypadkach, gdy nie ma innego wyjścia - ratunkiem dla życia matki jest usunięcie macicy.

Czytaj także: Połóg patologiczny: problemy okresu połogu

Atonia macicy a kolejna ciąża

Jeśli macica nie została usunięta ani uszkodzona, ciąża po atonii macicy jest możliwa, choć jest obarczona większym ryzykiem wystąpienia powikłań niż u innych kobiet. Z tego powodu, od początku ciąży przyszła mama powinna być pod ścisłą obserwacją lekarską, która w porę wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości.Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia atonii macicy u rodzącej zaleca się aktywne postępowanie w trzecim etapie porodu. Profilaktycznie stosuje się środki obkurczające mięsień macicy,  niezwłocznie zaciska się również pępowinę.