Co jeść po wyrwaniu ósemki? Dieta zalecana przez stomatologów

2019-11-28 10:24

Po wyrwaniu ósemki nie wszystko nam wolno. Dentyści zalecają jedzenie określonych produktów, które nie podrażnią świeżej rany i nie przysporzą więcej bólu. Jeśli zastosujesz się do ich rad, rekonwalescencja przebiegnie sprawniej i mniej boleśnie.

Co jeść po wyrwaniu ósemki?
Autor: Getty Images

Przed i po zabiegu trudno o koncentrację, jednak słuchaj uważnie rad lekarza. On wie najlepiej, co ci służy. Wiele osób po wyrwaniu ósemki narzeka na ból i brak apetytu. Pamiętaj jednak, że nie możesz niczego nie jeść - jedzenie pomoże w regeneracji organizmu. Jeśli bierzesz leki przeciwbólowe lub antybiotyk, musisz wcześniej zjeść posiłek.

Lekarze zalecają w tym stanie trzymać dietę, jak dla niemowlaka.

  • Jedz zupki w słoiczkach - nie podrażnią rany i nie będziesz musiał ich gryźć.

  • Sięgnij po kisiel (ale nie gorący!), galaretkę, jogurt i inne płynne artykuły spożywcze - zawsze chłodne. Gorące rzeczy mogłyby uszkodzić skrzep krwi.

  • Zrezygnuj na ten czas z napojów gazowanych, alkoholowych i kwaśnych, które również podrażniają ranę.

  • Ważne, aby kawałki pożywienia nie utkwiły w dziurze po zębie.

  • Po kilku dniach, gdy ból ustąpi, możesz sięgnąć po miękkie produkty - bułkę, gotowane mięso, puree ziemniaczane, owsiankę.

  • Na pocieszenie zostały lody. Stomatolodzy nie tylko pozwalają cieszyć się tym chłodnym deserem po wyrwaniu zęba, ale jest to wręcz wskazane.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza