Plamienie po okresie - co oznacza plamienie tuż po miesiączce?

2017-08-23 14:29

Plamienie po okresie, czyli niewielkie ilości krwi po miesiączce, niekiedy wraz z wydzieliną są charakterystycznym objawem towarzyszącym zmianom hormonalnym.  Przeczytaj albo posłuchaj, co jeszcze może oznaczać plamienie po miesiączce.

Plamienie po okresie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Za plamienie po okresie odpowiadają hormony
  2. Mięśniaki lub torbiele przyczyną plamień o miesiączce
  3. Jak pozbyć się plamienia?

Wśród przyczyn plamienia po okresie i leżących u jego podłoża zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety jest rozpoczęcie m.in. stosowania antykoncepcji oraz okres menopauzy. Plamienie po okresie może być też powodem choroby, dlatego zawsze warto skonsultować je z lekarzem.

Za plamienie po okresie odpowiadają hormony

Pierwsze miesiące stosowania antykoncepcji mogą objawiać się zmianami w cyklu. Miesiączki mogą stać się bardziej lub mniej intensywne, mogą też wystąpić plamienia po okresie. Takie same objawy mogą pojawić się również po odstawieniu antykoncepcji. Powód jest zawsze ten sam – konieczność przystosowania się organizmu kobiety do otrzymywanych dawek hormonów, lub w przypadku odstawienie antykoncepcji – przyzwyczajenia się do ich braku. Zwykle objawy takie trwają kilka cykli.

Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Plamienie po miesiączce może być wywołane zarówno antykoncepcją doustną jak i np. wkładką domaciczną. Przyczyną plamienia są wspomniane już hormony, ale również mogą to być mechaniczne urazy spowodowane założeniem spirali. Plamienie po okresie może być również objawem klimakterium.

W okresie menopauzalnym nieregularne cykle lub występujące po lub przed menstruacją plamienia są naturalnym objawem obniżenia się poziomu progesteronu.

Mięśniaki lub torbiele przyczyną plamień o miesiączce

Często przyczyną plamienia po okresie jest niestety jakaś dolegliwość lub zmiana w obrębie układu rozrodczego. Plamienie jest wówczas objawem towarzyszącym np. mięśniakom macicy lub torbielom jajników. Mięśniaki pojawiają się w jamie macicy naruszając jej śluzówkę, co prowadzi do wspomnianego plamienia. Podobnie jest z torbielami, które wprawdzie występują w różnych miejscach układu rozrodczego, ale często wywołują lekkie plamienia z miejsc, w którym są umiejscowione. Częstą przyczyną plamienia po okresie jest też endometrioza, czyli przemieszczanie się śluzówki macicy po organizmie.

Jak pozbyć się plamienia?

Plamienie nie jest dolegliwością, ale jej objawem, dlatego terapia powinna opierać się na usunięciu jego przyczyny, co wymaga oczywiście odpowiedniej diagnozy. Do tego konieczna jest wizyta u ginekologa. Warto wspomnieć, że plamienie nie jest jedynym zwykle jedynym objawem – często problemom wywołującym plamienie towarzyszy również ból podbrzusza lub w okolicy jajników, nieregularne cykle czy problemy z zajściem w ciążę. Leczenie polega zawsze na likwidacji problemu, czyli np. na farmakologicznym lub operacyjnym usunięciu torbieli lub mięśniaków czy na hormonalnym leczeniu endometriozy.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza