Książka na lato: jaką wziąć ze sobą na plażę? [GALERIA]

2015-06-30 16:10

Wybierając się na wakacje z dziećmi, nie zapomnij o sobie. Na plażę, na piknik i na wyprawę zagraniczną weź ze sobą książkę na lato. Jakie lektury najlepiej sprawdzają się na wakacjach i jak je dobrać? Przeczytaj nasz poradnik i zapoznaj się z propozycjami książek idealnych na letnie dni.

Słońce, woda, plaża - cóż bardziej pasuje do tego sielskiego obrazka niż książka na lato? Dobra lektura może być też uzupełnieniem górskiej wyprawy, gdy umęczeni po całym dniu wędrowania wracamy do domu i chcemy odpocząć, w doborowym - bo literackich bohaterów - towarzystwie. Lato jest tą porą roku, kiedy zmęczony pracą człowiek w końcu może pozwolić sobie na chwilę relaksu. Nic nie uzupełnia go lepiej niż książka. Ale jaką wybrać na wakacje?

Książka na lato: jaką wybrać?

Wybierając książkę na lato warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

1. Wybierz książkę, której fabuła zainteresuje cię już od pierwszych stron. Wakacyjna lektura powinna być szybka i przyjemna. Nie znaczy to wcale, że dana książka musi być lekka i niezbyt ambitna - wręcz przeciwnie, jedną z wielu zalet dobrych utworów jest fakt, że czytelnik nie odkłada ich po przeczytaniu fragmentu i nie nudzi się, czytając i czekając, aż akcja nabierze tempa. Książka na lato nie ma być elementem wprowadzającym w wakacyjny wypoczynek nudę - a wręcz przeciwnie!

2. Jeśli szukasz książki na wakacje, najbezpieczniej wybrać gatunek literacki, który jest twoim ulubionym. Wtedy możesz mieć niemal pewność, że lektura na pewno przypadnie ci do gustu i będzie kolejną wakacyjną atrakcją. Powieści kryminalne, biografie, a także pozycje, których bohaterowie, podobnie jak ty, przebywają na wakacjach, podróżują, poznają nowe kultury, świetnie sprawdzą się na urlopie. Dobrym pomysłem jest również wybranie powieści obyczajowej.

3. Szukając odpowiedniej książki na lato, zwróć się ku pozycjom, które zdołasz w czasie urlopu przeczytać. Wszystko zależy od indywidualnych zdolności i preferencji, ale najpewniej książki mające 200, 300 stron będą najbardziej odpowiednie. Nie znaczy to jednak, że i 500-stronicowe dzieło nie może zostać w ciągu wakacyjnego wyjazdu "pochłonięte".

4. Udajesz się na wakacje, więc nie bierz ze sobą książki, która obniży twój nastrój i odbierze ci całą radość z długo wyczekiwanego urlopu. Chociaż w tym wyjątkowym czasie pozwól sobie na zrelaksowanie się i odpoczynek od trosk. Nie każda książka musi być optymistyczna od początku do końca, takie są wręcz nudne, ale dlaczego nie wybrać biografii człowieka, który po wielu życiowych perypetiach i nieszczęściach dotarł do swojego celu, odniósł sukces zamiast opowieści, która naprawdę mogłaby cię przygnębić?

5. Jeśli tylko nie wybierasz się w kilkutygodniową podróż z samolotowym bagażem podręcznym, zapakuj do swojego wakacyjnego plecaka co najmniej dwie książki na lato. Jeśli jedna z nich nie przypadnie ci do gustu, nie będziesz musiała martwić się, że zabraknie ci lektury na kolejne dni wyjazdu.

Wybór książki na lato należy do ciebie, ale poniżej przedstawiamy 7 propozycji, które mogą okazać się idealnym literackim towarzyszem podróży. Może któraś z nich przypadnie ci do gustu?