Strój na fitness - jak ubrać się na zajęcia z fitnessu?

2017-11-21 15:16

Specjalny strój na fitness nie jest koniecznością, ale zdecydowanie poprawia komfort ćwiczeń. W sklepach znajdziesz bogaty wybór odzieży przeznaczonej specjalnie do fitnessu. Dowiedz się, jakie cechy powinny spełniać tego typu ubrania i jak dobrać strój na fitness odpowiedni do swojej sylwetki.

Strój na fitness - jak ubrać się na zajęcia z fitnessu?
Autor: thinkstockphotos.com Strój na fitness powinien być elastyczny i lekki, aby nie krępował ruchów.

Spis treści

  1. Biustonosz sportowy - podstawa stroju na fitness
  2. Jakie ubrania wybrać - bawełniane czy termoaktywne?
  3. Dodatki do stroju na fitness
  4. Dopasuj strój na fitness do sylwetki
  5. Ćwiczysz? Załóż odpowiednie buty!

Zastanawiasz się, jaki strój na fitness wybrać? Nic dziwnego, bo w szerokim asortymencie odzieży sportowej łatwo się pogubić. Wbrew pozorom, najważniejszy nie jest modny krój, lecz przewiewność i elastyczność ubrania. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie dobrej odzieży na zajęcia fitness.

Biustonosz sportowy - podstawa stroju na fitness

Przy wyborze stroju na fitness często zapominamy o bieliźnie. Tymczasem biustonosz to ta część stroju, która znajduje się najbliżej ciała i źle dobrana może znacznie zmniejszyć swobodę wykonywania ruchów. Dodatkowo, podczas ćwiczeń piersi narażone są na wstrząsy, co może zmniejszyć ich jędrność i powodować ból.

Jeśli masz w planach intensywny wysiłek, zrezygnuj z koronkowej bielizny z fiszbinami, bo twarde elementy mogą powodować otarcia. W zamian wybierz sportowy stanik, który będzie spełniał poniższe cechy:

  • musi być wystarczająco elastyczny, aby łatwo dopasowywał się do ciała i nie krępował ruchów;
  • jednocześnie powinien podtrzymywać biust tak, aby trzymał się na swoim miejscu - dzięki temu zapobiegniemy rozciąganiu się więzadeł Coopera, które odpowiadają za jędrność i sprężystość biustu;
  • powinien być gładki - wystające elementy mogą zaczepiać o ubranie;
  • nie powinien mieć zapięć - najlepszy będzie stanik wkładany przez głowę;
  • gumka pod biustem ma ściśle przylegać do ciała;
  • ramiączka powinny być szerokie - nie będą zsuwały się podczas ruchu;
  • powinien być wykonany z przewiewnego materiału, odpornego na rozciąganie.

Zamiast stanika sportowego możesz kupić również koszulkę z wszytym biustonoszem. Przy kompletowaniu stroju na fitness nie zapomnij o majtkach - najlepiej, aby były bezszwowe, wtedy unikniesz otarć.

Czytaj też: Stanik sportowy na duży biust - jaki wybrać?

Jakie ubrania wybrać - bawełniane czy termoaktywne?

Kolejne elementy stroju na fitness to top i spodnie. Muszą być na tyle lekkie i elastyczne, aby dawać swobodę ruchów oraz umożliwiać odpowiednią wymianę cieplną. Pod tym względem bawełna może być niewystarczająca - jest to co prawda naturalny materiał, ale łatwo chłonie wodę, więc przy dużym wysiłku musimy liczyć się z plamami potu na ubraniu.

Lepszym rozwiązaniem będzie odzież termiczna (inaczej: termoaktywna). Są to ubrania wykonane z materiałów najnowszej generacji, które ułatwiają skórze oddychanie oraz, w przeciwieństwie do bawełny, mają zdolność odprowadzania potu. Co więcej, często są bardziej wytrzymałe i odporne na rozciąganie, dlatego nawet wielokrotne pranie nie powinno naruszyć ich kształtu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie stroju do ćwiczeń fitness?

  • topy i spodnie z materiałów termoaktywnych powinny przylegać do ciała i dawać uczucie, jakbyśmy w ogóle nie mieli ich na sobie;
  • najlepiej wybrać spodnie typu legginsy lub lekko rozszerzane u dołu. Zwróćmy uwagę, aby miały odpowiednią długość - lepiej wybrać za krótkie niż za długie. W przeciwnym razie będziemy przydeptywać nogawki, a to może zwiększać ryzyko urazu podczas ćwiczeń;
  • zrezygnujmy ze spodni biodrówek - mogą zsuwać się z nas podczas wykonywania np. skłonów lub przysiadów. Z kolei zbyt wysoki stan może nadmiernie uciskać w okolicach brzucha lub rolować się.
To ci się przyda

Dodatki do stroju na fitness

Jeśli zależy ci na osiąganiu coraz lepszych rezultatów sportowych, zainwestuj w pulsometr np. pod postacią zegarka. Pulsometr pozwoli ci stale kontrolować tętno, dzięki czemu łatwo dostosujesz tempo ćwiczeń do swojego celu treningowego: np. osoby odchudzające się powinny stale ćwiczyć z tętnem wynoszącym 60-75% HR max (tętna maksymalnego).

Inną opcją jest zakup tzw. smartbandu. Jest to inteligentna opaska na nadgarstek, która liczy puls, spalone kalorie, czas treningu, liczbę pokonanych kroków itd. Dzięki monitorowaniu postępów, będziesz mógł w porę reagować na zmiany, jakie zachodzą w twoim organizmie pod wpływem wysiłku - a więc modyfikować plan treningowy, obciążenie, częstotliwość treningów itd.

Dopasuj strój na fitness do sylwetki

Strój na fitness ma być nie tylko wygodny, ale powinien się też dobrze prezentować. Modne ubranie sportowe pozwoli lepiej się poczuć i da większą motywację do treningu. Często mankamenty sylwetki zniechęcają do ćwiczeń. Można jednak łatwo je zatuszować, poprzez wybór odpowiedniego fasonu.

  • jeśli masz dodatkowe kilogramy, nie zakładaj jaskrawych i kolorowych ubrań - optycznie powiększają sylwetkę;
  • obcisłe stroje uwydatniają krągłości, jeśli więc borykasz się z np. z odstającym brzuchem, wybierz luźniejszy top;
  • w przypadku masywnych ud, lepiej zrezygnuj z legginsów. Tę partię ciała pomogą zamaskować spodnie o prostym kroju lub z lekko zwężanymi nogawkami.

Czytaj też: Jak przełamać niechęć do siłowni?

Ćwiczysz? Załóż odpowiednie buty!

Niezbędnym elementem stroju na fitness jest ponadto odpowiednie obuwie. Trampki są wykluczone - nie zapewniają właściwej amortyzacji i podtrzymania dla stopy. Tu znajdziesz porady, jakie buty do fitnessu kupić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza