5 rocznica ślubu: nazwa, symbol, życzenia

2018-07-31 12:05 Katarzyna Hubicz
5 rocznica ślubu
Autor: Getty images

5 rocznica ślubu – wydawałoby się, że dopiero co wsuwaliście sobie na palce obrączki i ślubowaliście wierność aż po grób, a tu przed wami kolejna rocznica ślubu. Warto wiedzieć, jaką nazwę ma 5. rocznica ślubu, co symbolizuje, i jakie życzenia składa się z okazji 5 rocznicy ślubu.

Zwyczaj składania życzeń i wręczania prezentów z okazji 5 rocznicy ślubu (i kilku innych rocznic) jest dość wiekowy, gdyż swoje źródło ma w średniowiecznych Niemczech – małżonkowie obchodzili tam srebrne i złote gody (odpowiednio 25 i 50 rocznicę małżeństwa), koronując swoje żony srebrnymi (po 25 latach) lub złotymi (po 50 latach) wieńcami. Na dobre rozpropagowała go w latach 20. XX wieku Emily Post, amerykańska organizatorka ślubów i twórczyni ślubnej etykiety. 5 rocznica ślubu była drugą z kolei, jaka znalazła się na opublikowanej przez nią liście rocznic „godnych uwagi” (1,5,10,15,20,25,50 i 75).

Zobacz: 

Rocznice ślubu. Co oznaczają nazwy rocznic ślubu?

5 rocznica ślubu – nazwa 

W rocznicowej symbolice 5 rocznica ślubu nosi nazwę drewnianej.

Nazwa ta została nadana jej nie bez powodu. Zdaniem Emily Post pięć lat małżeństwa najlepiej kojarzy się właśnie z drewnem: materiałem wytrzymałym, trwałym, odpornym na zawieje i zamiecie, a jednocześnie wymagającym właściwej pielęgnacji, dzięki której ma szansę przetrwać wiele lat.

Małżeństwo, które trwa już pięć lat, jest jak to drewno: ich związek jest silny, ale zarazem poddawany jest wyzwaniom dnia codziennego – by przetrwał, wymaga starań obu stron.

Nazwa 5 rocznicy ślubu nawiązuje również do symbolicznej wartości drewna jako tworzywa, a także wykonanych z niego przedmiotów, których wartość, na początku określona i często niewielka, zwiększa się z każdym rokiem, i z każdą zainwestowaną weń złotówką, co symbolizuje inwestycje partnerów w siebie nawzajem.

5 rocznica ślubu – prezenty

Największym prezentem, jaki kiedykolwiek można dostać, jest – zdaniem wielu – kolejny rok z tym samym małżonkiem. Jednak jeśli na 5 rocznicę ślubu chcemy wręczyć małżonkowi jakiś materialny prezent, powinien on nawiązywać do symbolu tej rocznicy, a więc do drewna.

Co prawda nie wszyscy przestrzegają tego zwyczaju – dowodem jest choćby Robert Lewandowski, który na piątą rocznicę ślubu podarował żonie okazały bukiet róż (Anna Lewandowska pochwaliła się nim na Instagramie). Jednak jeśli szukasz prezentu na 5 rocznicę ślubu, oto kilka inspiracji:

  • Wspólnie zasadzone drzewa.
  • Komplet drewnianych ramek na zdjęcia lub drewniana szkatułka z ramką.
  • Weekend w drewnianym domku nad morzem lub w górach.
  • Album na zdjęcia z drewnianymi okładkami.
  • Wygrawerowane w drewnie życzenia.
  • Drewniany zegar z wygrawerowaną dedykacją.
  • Zestaw pralinek w kształcie serc w drewnianym pudełeczku.
  • Wasze zdjęcia przeniesione na drewno.
  • Taca śniadaniowa do łóżka dla dwojga.

Zobacz:

Życzenia i wierszyki na rocznicę ślubu

Życzenia na rocznicę ślubu dla męża

Życzenia na rocznicę ślubu dla żony

Prezent dla żony. Co kupić żonie?

10 najpiękniejszych aforyzmów o miłości

Śmieszne życzenia na rocznicę ślubu - wybór

10 rocznica ślubu: nazwa, symbolika, prezenty

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? WIDEO

5 rocznica ślubu – życzenia

Za wspólnie spędzone lata można również podziękować sobie życzeniami. Życzenia z okazji 5 rocznicy ślubu można również złożyć rodzinie czy przyjaciołom. Jeśli nie masz na nie pomysłu, może zainspirujesz się tym, co proponujemy:

Pięć lat za wami, przed wami całe życie,
niech wam upłynie równie znakomicie,
cały czas we dwoje, w miłości rozkwicie,
w szczęściu, zdrowiu, zgodzie – niech takie będzie wasze dalsze pożycie.

 

Pięć lat temu na waszym ślubie tańczyliśmy,
dziś, z okazji waszej rocznicy, bawić się przyszliśmy,
bądźcie dla siebie nadal wsparciem,
niech wstęga miłości wasze dłonie oplata,
i niech w szczęściu i w zgodzie upłyną wam następne lata.

 

Rocznica drewniana, a młoda para nadal zakochana
kochajcie się z wieczora, kochajcie się z rana,
kochajcie się szczerze, żyjcie w szczęściu, zgodzie, 
razem przechodźcie przez życia zakręty i powodzie.

 

Z okazji waszego święta życzymy wam, by każdy kolejny dzień razem wywoływał na waszych twarzach jeszcze szersze uśmiechy, i by każda wspólnie spędzona chwila była powodem do radości.

 

Z okazji pięknej, piątej rocznicy ślubu życzymy, byście nadal szli przez życie, trzymając się za ręce, i grzejąc w cieple wspólnej miłości.

 

Piąta rocznica, drewniana, niech będzie dla was niezapomniana, niech będzie wstępem do dalszych cudownych chwil. Bądźcie szczęśliwi!

 

Z okazji piątej rocznicy ślubu życzymy wam, by każdy kolejny, spędzony wspólnie dzień, przynosił wam radość i szczęście
Przesyłając wam gratulację z okazji piątej rocznicy ślubu życzymy, by los nadal kłaniał wam się w pas, byście nie zaznali trosk, by każdy dzień był dla was kolejną, wspaniałą i pełną miłości przygodą we wspólnej podróży przez życie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE