CHRZCINY - zwyczaje związane ze chrzcinami

2013-04-29 17:42 Marta Nowik

W dniu chrztu dziecka lepiej trzymać się tradycji, by nie wzbudzać niepotrzebnych emocji w kościele podczas chrztu i podczas uroczystego przyjęcia w domu. Chrzest to ważne wydarzenie i warto zachować powagę tego dnia.

Chrzest dziecka to wydarzenie, na które czeka cała rodzina.

Chrzest dziecka - co jest najważniejsze

Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni strój dziecka. Choć nie ma zakazu ubierania dziecka na kolorowo, lepiej postaw na tradycyjny stój do chrztu. Powinien on być w kolorze jasnym, najlepiej białym, beżowym, delikatnie różowym lub błękitnym. Jeśli chcesz, by nie był to zestaw ubranek na raz, wybierz uniwersalne ciuszki, np. dla chłopca biała koszulka polo i sweterek oraz białe ogrodniczki, a dla dziewczynki bawełniana biała sukienka. Małego niemowlaka możesz z powodzeniem ubrać w biały kaftanik i śpioszki i okryć białym kocykiem. Na to potrzebna będzie tzw. biała szata (kupuje ją matka chrzestna).

Chrzest dziecka - jak się zachować w kościele

Przed ołtarzem stoicie najpierw ty z mężem, a za wami rodzice chrzestni, ale to tak naprawdę zależy od parafii i od tego czy tego dnia jest więcej chrztów. Dziecko najczęściej pozostaje w ramionach mamy. Podczas chrztu razem z rodzicami chrzestnymi będziecie publicznie wyznawać wiarę oraz obiecywać wychowanie dziecka w wierze katolickiej (ksiądz zada wam konkretne pytania). Ojciec chrzestny zobowiązany jest do zapalenia świecy (którą uprzednio kupuje) od płonącego paschału i trzymanie jej podczas ceremonii chrztu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE