Ile pieniędzy dać dziecku na komunię? Te kwoty najczęściej pojawiają się w kopertach

Ile pieniędzy dać dziecku na komunię?
Autor: Getty images Daj tyle, ile możesz, a nie tyle, ile sąsiad czy twoja koleżanka z pracy.

Ile dać dziecku na komunię w prezencie? To zależy od twojej relacji z ośmiolatkiem, a także od twojej zamożności. Stawianie "poprzeczek" w tej kwestii jest głupotą i przyczynia się do zatracania sensu samej uroczystości. Daj tyle, ile możesz, a nie tyle, ile sąsiad czy twoja koleżanka z pracy.

Wiele osób zastanawia się, ile dać dziecku na komunię świętą. Odpowiedź jest trudna, ponieważ inną sumę pieniędzy przeznaczą na kopertę dla dziecka rodzice czy dziadkowie, inną chrzestni, a jeszcze inną dalsza rodzina. Wiele zależy też po prostu od możliwości finansowych zaproszonej na uroczystość osoby.  

Spis treści

  1. Czy wypada dać dziecku pieniądze na komunię?
  2. Ile dają dziecku na komunię rodzice i dziadkowie? 
  3. Ile dać dziecku na komunie, jeśli jesteś chrzestnym?
  4. Ile dać dziecku na komunię, gdy jesteś ciocią, wujkiem, dalszym krewnym?

Czy wypada dać dziecku pieniądze na komunię?

Chociaż księżą grzmią z ambony, że dawanie wymyślnych prezentów z okazji komunii zatraca jej duchowe znaczenie, to jednak dla większości Polaków to tradycja, której nie potrafią porzucić. Dawanie koperty z pieniędzmi nie jest uznawane za coś niewłaściwego. 

Warto oczywiście tłumaczyć dziecku znaczenie uroczystości i w rozmowach z nim zawsze podkreślać jej wymiar religijny, który jest ważniejszy od prezentu lub koperty. Pamiętajmy, że pieniądze są tradycyjnym, miłym dla dziecka dodatkiem, ale tak naprawdę, dla wierzących osób najważniejsze w tym dniu jest pełne uczestnictwo malucha w Eucharystii. 

Ile w takim razie dać dziecku na komunie? Najważniejsze jest to, aby kierować się sercem i własnymi możliwościami. Nie warto brać chwilówki, tylko po to, aby prześcignąć sąsiadkę, która w zeszłym roku dała chrześnicy 1000 zł. Trzeba dać dziecku tyle, na ile nas stać.

Ile dają dziecku na komunię rodzice i dziadkowie? 

Chociaż dla dziecka, które przyjmuje pierwsza komunię święta najbliższymi osobami są rodzice, to jednak często nie dają oni swojemu potomkowi koperty z pieniędzmi. Wiele osób uważa, że rodzajem prezentu jest urządzenie przyjęcia komunijnego w restauracji (w czasach przed pandemią, w takich imprezach uczestniczyło nieraz kilkadziesiąt osób). Liczą też na prezenty od zaproszonych gości. 

Jeśli jednak chcą dać dziecku pieniądze, to jest zazwyczaj suma od 300 do 500 zł. Często też rodzice dają dziecku prezent materialny - rower, zegarek, czy inna rzecz, o której wiedzą, że jest marzeniem malucha. Oczywiście, jeśli rodziców na to stać, mogą urządzić i huczne przyjęcie, i obdarzyć swoje dziecko wypchaną kopertą. Ale przeciętni Kowalscy zazwyczaj nie mają aż takich możliwości finansowych.

Inaczej jest z dziadkami. Oni chętnie obdarowują swoje wnuki i często zbierają pieniądze na prezent miesiącami. W zależności od zamożności dziadków może to być 100-500 zł. Warto też pamiętać, że dziadkowie chętniej dają dziecku prezenty o charakterze religijnym, np. medalik.   

Ile dać dziecku na komunie, jeśli jesteś chrzestnym?

Do obowiązków rodzica chrzestnego należy dbanie o wychowanie religijne dziecka, dlatego też wielu chrzestnych decyduje się na prezenty komunijne w postaci medalika czy pięknego wydania Pisma Świętego. Dla chrzestnych, którzy przywiązują do tych spraw mniejszą wagę, idealnym prezentem jest koperta. Zazwyczaj dziecko dostaje od mamy i taty chrzestnego po 500-1000 zł. 

Wszystko zależy od zamożności chrzestnych, tego, czy koperta jest jedyny prezentem, a także od tego, jak bardzo uczestniczą oni w życiu dziecka. Rodzice chrzestni, którzy ostatni raz widzieli swojego chrześniaka w dniu, gdy ksiądz polewał jego główkę wodą święconą, będą czuli się w obowiązku "nadrobić" stracony czas i dadzą bohaterowi uroczystości większą kwotę (kolejną dostanie na swoim ślubie). 

Ile dać dziecku na komunię, gdy jesteś ciocią, wujkiem, dalszym krewnym?

W takiej sytuacji nie musisz przeznaczyć na prezent wielkiej sumy, chyba że cię na to stać lub gdy jesteś bardzo związany z rodziną dziecka i samym maluchem przystępującym do komunii świętej. 

Przed pandemią, gdy przyjęcia były urządzone w restauracji, za właściwe uznawało się włożenie do koperty kwoty, która przynajmniej pokrywała koszt opłaty za jednego gościa. Obecnie, gdy przyjęć takich nie ma, można dać dziecku od 100 do 300 zł. Jeśli nie stać nas na taka kwotę, lepiej postawić na kupno prezentu w postaci książki, gry czy innej zabawki.

Czytaj również: Życzenia komunijne - zobacz gotowe życzenia na komunię!

Fryzury komunijne: inspiracje na długie włosy

Komunia święta: posłać dziecko do pierwszej komunii czy nie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE