Przyjęcie komunijne w domu czy w restauracji? Gdzie zaprosić gości po komunii?

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu przystępującego do sakramentu dziecka, ale i dla całej rodziny. Najczęściej spotykamy się nie tylko w kościele, ale i po oficjalnej części uroczystości. Jak zorganizować przyjęcie komunijne? Gdzie zaprosić gości? Podpowiadamy.

Przyjęcie komunijne lepiej zorganizować w domu czy w restauracji?

i

Autor: Getty Images Komunia to nie tylko uroczystości w kościele, ale i rodzinne spotkanie po mszy. Jak urządzić przyjęcie komunijne?

Przyjęcie komunijne najczęściej jest organizowane od razu po mszy świętej, podczas której dziecko przystępuje do sakramentu. Chociaż wydaje się, że to „tylko” rodzinne spotkanie, bywa sporym przedsięwzięciem, również (a może przede wszystkim) pod względem finansowym. Zanim zaczniemy planować obiad po komunii, ustalmy kwotę, którą możemy przeznaczyć na zorganizowane przyjęcia komunijnego. Dopiero później przejdźmy do szczegółów, takich jak ustalenie menu czy wybranie dekoracji.

Spis treści

  1. Przyjęcie komunijne to spory wydatek
  2. Jedna restauracja, kilka przyjęć komunijnych
  3. Gdzie urządzić przyjęcie komunijne?
  4. Zaproszenia na przyjęcie komunijne
  5. Dekoracje komunijne na stół 
  6. Menu na przyjęcie komunijne

Przyjęcie komunijne to spory wydatek

Organizując przyjęcie komunijne musimy podliczyć, ile pieniędzy możemy na nie przeznaczyć. Koszty uroczystości to nie tylko obiad dla gości (trzeba wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie odbywała się uroczystość - może to być w domu lub w restauracji), ale i np. zakup dekoracji czy ubrania na zmianę (chłopcy mogą po prostu wymienić koszulę na polówkę, dziewczynki częściej potrzebują całej nowej kreacji).

Dziś, gdy wszystko jest drogie, organizacja nawet niewielkiego przyjęcia komunijnego może spokojnie pochłonąć powyżej 5 tysięcy złotych. W przypadku dużej rodziny lub dodatkowych atrakcji, kwota ta znacznie wzrośnie. Jeśli zamierzamy zaprosić na komunię dziecka kilkadziesiąt osób, a obiad planujemy w restauracji lub sali bankietowej, koszt komunii może przekroczyć 10 tysięcy złotych.

Organizując przyjęcie komunijne, warto sobie zdawać sprawę z tego, że drogie przyjęcie wcale nie musi być bardziej udane od tego urządzonego w wersji ekonomicznej. Najważniejsza jest dobra atmosfera i odpowiednia organizacja! W ten sposób sprawimy, że ten dzień będzie wyjątkowy zarówno dla dziecka, jak i dla zaproszonych gości.

Jedna restauracja, kilka przyjęć komunijnych

Dziś bardzo często przyjęcia komunijne wyprawiane są w salach bankietowych lub restauracjach. Czasem w jednej sali weselnej odbywa się kilka komunii jednocześnie, a kolejne rodziny są od siebie ściankami działowymi, którym bliżej do parawanu niż do solidnej ściany. Zaletą takich przyjęć jest ich cena, ponieważ zwykle są trochę tańsze niż te, które organizuje się indywidualnie. Tyle różnic, goście otrzymują smaczne posiłki, przystawki, ciasta czy napoje zupełnie tak samo, jak w specjalnie wynajętej dla nich sali.

Oprócz tego, rodzice dzieci komunijnych, których przyjęcia są organizowane w tym samym czasie, mogą złożyć się na dodatkowe atrakcje, np. animacje dla młodszych dzieci czy fontanny z czekolady, dzięki czemu za niewielką kwotę mogą urozmaicić przyjęcie komunijne. To dobre i ekonomiczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zorganizować obiad w restauracji, a nie mają dużych środków na wynajęcie całego lokalu.

Gdzie urządzić przyjęcie komunijne?

Zanim wybierzemy miejsce, w którym odbędzie się uroczysty obiad komunijny, najpierw sporządźmy listę gości. Pozwoli nam ona zdecydować, czy możliwe będzie zorganizowanie uroczystości w mieszkaniu lub domu, czy konieczne będzie wynajęcie lokalu.

Jeśli planujemy na pierwszą komunię świętą zaprosić jedynie najbliższą rodzinę, możliwe, że uda się urządzić obiad w domu. Rozwiązanie to jest zwykle tańsze niż przyjęcie w restauracji, ale wiąże się z większą liczbą obowiązków.

To rodzice są odpowiedzialni za zakupy, przygotowanie obiadu i menu na komunię, dekoracje stołu oraz porządki po uroczystości. Oczywiście, urządzając przyjęcie komunijne w domu, można skorzystać z cateringu. Co prawda, koszty wtedy wzrosną, ale i tak będą niższe niż urządzenie obiadu w restauracji.

Z kolei przyjęcie komunijne w restauracji to idealne rozwiązanie dla osób, które planują dużą uroczystość lub nie mają wystarczająco dużego pomieszczenia, aby urządzić komunię w domu. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Rodzice mogą poświęcić więcej czasu zaproszonym gościom i - oczywiście - dziecku, nie muszą martwić się o ugotowanie i podanie obiadu, a dekoracje komunijne zazwyczaj są już wliczone w cenę.

Niewątpliwie minusem takiego rozwiązania jest cena, która będzie zdecydowanie wyższa niż przy urządzaniu obiadu w domu. Ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego w restauracji lub w domu weselnym to kilkaset złotych za osobę. Za najmłodszych gości najczęściej nie będziemy musiały płacić, za dzieci powyżej trzeciego roku życia - zazwyczaj połowę talerzyka osoby dorosłej.

Dodatkowym kosztem może być nocleg, który będziemy musieli zapewnić przyjezdnym gościom. O tym też trzeba pomyśleć wcześniej, jeśli nie mamy miejsca w mieszkaniu, konieczne będzie wynajęcie miejsc w hotelu, a te warto mieć zarezerwowane z wyprzedzeniem. Tu już koszta znacznie rosną, a przyjęcie komunijne zamienia się w małe wesele.

Zaproszenia na przyjęcie komunijne

Zaproszenia na komunię warto kupić (i rozdać) około dwa-trzy miesiące przed planowaną pierwszą komunią świętą. Po sporządzeniu listy gości znamy już liczbę zaproszeń - pozostaje ich wybór. Zaproszenia na komunię możemy kupić w sklepie papierniczym, zrobić na zamówienie, kupić online lub wykonać samodzielnie.

Ta ostatnia propozycja może być świetną zabawą, jeśli do współpracy zaangażujemy dziecko i pozwolimy mu wziąć udział w projektowaniu zaproszenia. Z pewnością poczuje się docenione i będzie wdzięczne, że mogło pomóc w organizacji przyjęcia, którego będzie głównym bohaterem.

M jak Mama Google News

Dekoracje komunijne na stół 

Dekoracje na komunię powinny być przede wszystkim delikatne i subtelne, tak aby pasowały do charakteru uroczystości. Kolorami, które królują wśród trendów komunijnych jest oczywiście biel najczęściej połączona z zielenią, pudrowy róż, mięta i inne odcienie pastelowych barw.

Najważniejszym elementem jest oczywiście dekoracja stołu na komunię, przy którym zasiądą goście do uroczystego obiadu po mszy świętej. Warto zadbać, aby pojawił się na nim odświętny, biały obrus, jednolita zastawa i elementy dekoracyjne, np. w postaci małych bukietów ze świeżych kwiatów.

Na każdym talerzyku powinna pojawić się serwetka, aby prezentowała się elegancko możemy ją ozdobić białą tasiemką. Ciekawym elementem ozdabiającym będą małe świeczki. Tworzą nastrojowy klimat i ładnie wyglądają na zdjęciach. 

Oprócz dekoracji stołu warto ozdobić pokój, w którym będą bawiły się dzieci. Najprostszym sposobem będzie zakup balonów w białym kolorze. Dzieci je uwielbiają, a dzięki niskiej cenie możemy w szybki i prosty sposób samodzielnie zrobić ciekawe ozdoby na komunię.

Dodatkowo do każdego balonika możemy zawiązać kolorową tasiemkę, w ten sposób ożywimy białe lub pastelowe dekoracje. Na ścianie można też zawiesić papierową girlandę z napisem „Pierwsza Komunia Święta” i imieniem dziecka.

Wybór menu na komunię wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej jest to dwudaniowy obiad zakończony deserem. Oprócz tego obowiązkowo muszą pojawić się przystawki, zimne i ciepłe napoje oraz tort komunijny.

Na przyjęciach komunijnych zdecydowanie królują tradycyjne potrawy, co prawda niektórzy rodzice wolą nowoczesne i bardziej urozmaicone dania, ale klasyka nadal dominuje. Dlatego najpopularniejszą zupą jest rosół, a na drugie danie pojawiają się ziemniaki, surówka ze świeżych warzyw oraz kotlet schabowy lub de volaille. W roli deseru idealnie sprawdzają się lody lub mus z owoców np. ze świeżych truskawek. 

Wśród przystawek do najpopularniejszych należą: rolada szpinakowa z łososiem, sałatka grecka, jajka faszerowane, nuggetsy z kurczaka. Oczywiście na przyjęciu komunijnym nie może zabraknąć owoców i słodkości, najczęściej są to ciasta i babeczki. Wybór zależy od upodobań smakowych.

Jeśli wybieramy obiad w restauracji, możemy się zdecydować na większą liczbę dań gorących, jednak warto pamiętać, że komunia nie jest weselem i nie trwa całą noc. Dlatego menu warto wybierać rozsądnie.

Quiz - czy znasz zasady savoir-vivre na przyjęciu?
Pytanie 1 z 10
W prezencie komunijnym planujecie wręczyć gotówkę. Pieniądze należy: