Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

2019-12-09 11:00 Klaudia Markiewicz
Święta
Autor: Getty images

W Polsce Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy wiele tradycji. Ubieramy choinkę, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy… A jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Spis treści:

  1. Święta Bożego Narodzenia w Szwecji
  2. Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii
  3. Święta Bożego Narodzenia w Australii
  4. Święta w Grecji
  5. Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii
  6. Święta we Włoszech

Święta Bożego Narodzenia w Szwecji

Święta w Szwecji
Autor: Instagram

Szwedzi zaczynają świętować już 13 grudnia w dzień św. Łucji. Tego dnia ulicami Szwecji wędrują pochody dzieci ubranych na biało. Przewodzi im młoda dziewczynka, również w białych szatach. Na jej głowie znajduje się wianek z zapalonymi świecami – dziewczynka symbolizuje postać świętej Łucji - patronki światła. Dzień św. Łucji jest dla Szwedów jednym z najważniejszych dni adwentu.

Kolejnym ważnym dla Szwedów dniem jest Wigilia. Zasiadają wtedy do tradycyjnej kolacji. Ucztę rozpoczyna się od moczenia ciemnego chleba w wywarze pozostałym po gotowaniu wieprzowiny. Następnie podaje się pasztet z wątróbki, galaretkę wieprzową, zapiekankę z ziemniaków i anchois, a na deser pudding ryżowy. Szwedzi nie śpiewają kolęd przy świątecznym stole ale tańczą wspólnie wokół choinki.

Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Hiszpania
Autor: Instagram

Hiszpańska Wigilia rozpoczyna się od uroczystości ulicznych. Hiszpanie wychodzą z domów, aby wspólnie cieszyć się z rozpoczynających się świąt. Kolacja świąteczna oraz uliczne parady odbywają się po pasterce, czyli po północy. Tradycyjne potrawy zależą od regionu, w większości domów jest to indyk z truflami, natomiast w Galicji przede wszystkim owoce morza.

Prezenty w Hiszpanii dzieci otrzymują dopiero 6 grudnia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, którymi Trzej Królowie obdarowali nowonarodzonego Jezusa.

Czytaj:

Pastorałki dla dzieci. 5 najpiękniejszych polskich pastorałek [PDF]

Kolędy polskie. 5 najpiękniejszych kolęd dla dzieci [PDF]

Święta Bożego Narodzenia w Australii

Australia
Autor: Instagram

Święta Bożego Narodzenia w Australii w żaden sposób nie przypominają świąt europejskich. Jedną z głównych przyczyn jest temperatura – australijskie Boże Narodzenie wypada w samym środku lata. Dlatego Australijczycy często spędzają święta na plaży.

Warto zaznaczyć, że święta w Australii są zazwyczaj pozbawione religijności. Natomiast tak jak w Polsce, australijskie rodziny ubierają choinkę, a Święty Mikołaj rozdaje prezenty.

Ciężko doszukiwać się tradycyjnych, świątecznych potraw gdyż Australia to kraj wielu kultur. Jednak w większości domów podczas świątecznego lunchu przyrządza się pieczonego indyka.

Święta w Grecji

Grecja
Autor: Instagram

Grecy rozpoczynają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia już 6 grudnia, a świętowanie kończą miesiąc później – 6 stycznia. 1 stycznia św. Bazylii przynosi greckim dzieciom prezenty.

Greckie specjały bożonarodzeniowe to indyk, jagnięcina, cielęcina i słodkie, bakaliowe ciasta. Święta Bożego Narodzenia to dla Greków czas zabawy i spotkań zarówno rodzinnych jak i towarzyskich. Dzień Bożego Narodzenia często spędzają w tawernach wśród przyjaciół.

Czytaj:

Kolorowanki świąteczne - kolorowanki na Boże Narodzenie do druku

Wierszyki na Boże Narodzenie do pobrania [PDF]

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania
Autor: Instagram

W Wielkiej Brytanii do świątecznej uczty zasiada się 25 grudnia. Na stole gości pieczony indyk i tradycyjny pudding. Kolejny dzień to tzw. Boxing Day – kiedyś tego dnia w Wielkiej Brytanii służba była obdarowywana prezentami zapakowanymi w pudełka.

Współcześnie jest to dzień wielkich wyprzedaży oraz ligowych rozgrywek lokalnych drużyn piłkarskich.

Dobrze wiedzieć

Czy wiesz, że to w Wielkiej Brytanii narodził się zwyczaj całowania pod jemiołą? Jemioła zawieszona w domu ma różne moce. Jedni wierzą, że odgania złe duchy, drudzy że chroni dom przed nieszczęściem i pożarem a jeszcze inni, że przynosi szczęście, umacnia związek i obdarza płodnością całującą się pod nią parę.

Święta we Włoszech

Włochy
Autor: Instagram

Dla Włochów Święta Bożego Narodzenia to wielka uroczystość, do której przygotowania rozpoczynają już 8 grudnia. To właśnie tego dnia ubiera się choinkę i konstruuje szopki betlejemskie, które są obecne w niemal każdym domu.

We Włoszech najbardziej uroczyście obchodzi się dzień Bożego Narodzenia. Tego dnia rodziny wspólnie zasiadają do świątecznego stołu suto zastawionego różnym specjałami.

Przygotowywane dania różnią się od siebie w zależności od regionu. Zazwyczaj są to jednak różnego rodzaju mięsa i makarony. W żadnym domu nie może zabraknąć świątecznej babki panettone – czyli ciasta z bakaliami, posypanego cukrem pudrem.

O autorze
Klaudia Markiewicz
Klaudia Markiewicz-Szpindowska
Redaktor prowadząca serwisu Mjakmama.pl. Specjalizuje się w tematyce: nastolatek, edukacja, dom oraz prawo i finanse. Szczególnie zainteresowana problemami dzieci w wirtualnym świecie. Prywatnie miłośniczka podróży oraz jazdy konnej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE