Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Święta
Autor: Getty images

W Polsce Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy wiele tradycji. Ubieramy choinkę, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy… A jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Spis treści:

  1. Święta Bożego Narodzenia w Szwecji
  2. Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii
  3. Święta Bożego Narodzenia w Australii
  4. Święta Bożego Narodzenia w Grecji
  5. Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii
  6. Święta Bożego Narodzenia we Włoszech

Święta Bożego Narodzenia w Szwecji

Święta w Szwecji
Autor: Instagram

Szwedzi zaczynają świętować już 13 grudnia w dzień św. Łucji. Tego dnia ulicami Szwecji wędrują pochody dzieci ubranych na biało. Przewodzi im młoda dziewczynka, również w białych szatach. Na jej głowie znajduje się wianek z zapalonymi świecami – dziewczynka symbolizuje postać świętej Łucji - patronki światła. Dzień św. Łucji jest dla Szwedów jednym z najważniejszych dni adwentu.

Kolejnym ważnym dla Szwedów dniem jest Wigilia. Zasiadają wtedy do tradycyjnej kolacji. Ucztę rozpoczyna się od moczenia ciemnego chleba w wywarze pozostałym po gotowaniu wieprzowiny. Następnie podaje się pasztet z wątróbki, galaretkę wieprzową, zapiekankę z ziemniaków i anchois, a na deser pudding ryżowy. Szwedzi nie śpiewają kolęd przy świątecznym stole ale tańczą wspólnie wokół choinki.

Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Hiszpania
Autor: Instagram

Hiszpańska Wigilia rozpoczyna się od uroczystości ulicznych. Hiszpanie wychodzą z domów, aby wspólnie cieszyć się z rozpoczynających się świąt. Kolacja świąteczna oraz uliczne parady odbywają się po pasterce, czyli po północy. Tradycyjne potrawy zależą od regionu, w większości domów jest to indyk z truflami, natomiast w Galicji przede wszystkim owoce morza.

Prezenty w Hiszpanii dzieci otrzymują dopiero 6 grudnia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, którymi Trzej Królowie obdarowali nowonarodzonego Jezusa.

Czytaj:

Pastorałki dla dzieci. 5 najpiękniejszych polskich pastorałek [PDF]

Kolędy polskie. 5 najpiękniejszych kolęd dla dzieci [PDF]

Święta Bożego Narodzenia w Australii

Australia
Autor: Instagram

Święta Bożego Narodzenia w Australii w żaden sposób nie przypominają świąt europejskich. Jedną z głównych przyczyn jest temperatura – australijskie Boże Narodzenie wypada w samym środku lata. Dlatego Australijczycy często spędzają święta na plaży.

Warto zaznaczyć, że święta w Australii są zazwyczaj pozbawione religijności. Natomiast tak jak w Polsce, australijskie rodziny ubierają choinkę, a Święty Mikołaj rozdaje prezenty.

Ciężko doszukiwać się tradycyjnych, świątecznych potraw gdyż Australia to kraj wielu kultur. Jednak w większości domów podczas świątecznego lunchu przyrządza się pieczonego indyka.

Święta Bożego Narodzenia w Grecji

Grecja
Autor: Instagram

Grecy rozpoczynają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia już 6 grudnia, a świętowanie kończą miesiąc później – 6 stycznia. 1 stycznia św. Bazylii przynosi greckim dzieciom prezenty.

Greckie specjały bożonarodzeniowe to indyk, jagnięcina, cielęcina i słodkie, bakaliowe ciasta. Święta Bożego Narodzenia to dla Greków czas zabawy i spotkań zarówno rodzinnych jak i towarzyskich. Dzień Bożego Narodzenia często spędzają w tawernach wśród przyjaciół.

Czytaj:

Kolorowanki świąteczne - kolorowanki na Boże Narodzenie do druku

Wierszyki na Boże Narodzenie do pobrania [PDF]

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania
Autor: Instagram

W Wielkiej Brytanii do świątecznej uczty zasiada się 25 grudnia. Na stole gości pieczony indyk i tradycyjny pudding. Kolejny dzień to tzw. Boxing Day – kiedyś tego dnia w Wielkiej Brytanii służba była obdarowywana prezentami zapakowanymi w pudełka.

Współcześnie jest to dzień wielkich wyprzedaży oraz ligowych rozgrywek lokalnych drużyn piłkarskich.

Dobrze wiedzieć

Czy wiesz, że to w Wielkiej Brytanii narodził się zwyczaj całowania pod jemiołą? Jemioła zawieszona w domu ma różne moce. Jedni wierzą, że odgania złe duchy, drudzy że chroni dom przed nieszczęściem i pożarem a jeszcze inni, że przynosi szczęście, umacnia związek i obdarza płodnością całującą się pod nią parę.

Święta Bożego Narodzenia we Włoszech

Włochy
Autor: Instagram

Dla Włochów Święta Bożego Narodzenia to wielka uroczystość, do której przygotowania rozpoczynają już 8 grudnia. To właśnie tego dnia ubiera się choinkę i konstruuje szopki betlejemskie, które są obecne w niemal każdym domu.

We Włoszech najbardziej uroczyście obchodzi się dzień Bożego Narodzenia. Tego dnia rodziny wspólnie zasiadają do świątecznego stołu suto zastawionego różnym specjałami.

Przygotowywane dania różnią się od siebie w zależności od regionu. Zazwyczaj są to jednak różnego rodzaju mięsa i makarony. W żadnym domu nie może zabraknąć świątecznej babki panettone – czyli ciasta z bakaliami, posypanego cukrem pudrem.

O autorze
Izabela Bielecka-Gnaś
Izabela Bielecka-Gnaś
Redaktor naczelna, od lat związana z tematyką parentingu, jako szefowa tytułów prasowych i serwisów internetowych skierowanych do rodziców. Specjalizuje się w przebiegu ciąży i rozwoju psychicznym dzieci. Prywatnie mama Mai, miłośniczka sztuki współczesnej i amerykańskiej literatury postmodernistycznej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE