Jak zrobić z dzieckiem palmę wielkanocną? Poradnik krok po kroku

2020-03-05 12:11 Katarzyna Stańczyk

Palma wielkanocna to nieodłączny atrybut Niedzieli Palmowej, która będzie już niedługo. W przedświątecznym rozgardiaszu wygospodarujcie chwilę, żeby przygotować z dzieckiem palmę wielkanocną. W czasie pracy będziecie mogli wyjaśnić nu, na czym polegają te święta i skąd się wzięła tradycja przyozdabiania gałązek.

Samodzielne przygotowanie palmy wielkanocnej i innych ozdób wielkanocnych może przynieść ogromną frajdę dziecku. Przed Palmową Niedzielą warto znaleźć chwilę czasu na kupno potrzebnych materiałów i zrobienie z dzieckiem palemki. Takie manualne zajęcia rozwijają kreatywność dziecka, a także są znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Czytaj: Życzenia na Wielkanoc. Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne

Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko

Dobrze wiedzieć

By zrobić z dzieckiem wielkanocną palmę potrzebujecie:

  • głównego kijka (może być od małej flagi albo po prostu gruba gałąź),
  • kolorowej bibuły i krepiny,
  • drucików,
  • gałązek wierzby i bukszpanu,
  • suchej trawy i zbóż (można je ufarbować specjalnymi farbkami do bielizny)
  • oraz narzędzi - nożyczek, kleju, nitek i taśmy samoklejącej oraz dwustronnej.

Z bibuły warto zrobić kolorowe kwiatuszki i zamocować je na drucikach, jak również przygotować z nich paski różnej szerokości, ponacinane i poskręcane do ozdobienia głównego kijka. Najpierw należy ozdobić kij kolorową bibułką, tak aby nie było wolnej przestrzeni – przyklejamy ją klejem, owijamy nitką, sklejamy taśmą.

Następnie dokładamy kwiatki na drucikach (drucikiem owijamy kij) oraz mocujemy gałązki wierzby i bukszpanu (przywiązujemy je nicią).

Wypróbuj
Ludwik Ekologiczny - seria produktów

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Rozpocznij przygotowania do Świąt w stylu EKO. Produkty ekologiczne mogą być tak samo skuteczne, jak tradycyjne środki czyszczące. Są jednak dużo bardziej przyjazne dla środowiska i użytkownika. Marka Ludwik Ekologiczny oferuje linię produktów posiadających europejskie oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel.

  • nie zawierają szkodliwych substancji (jak: formaldehyd, reaktywne związki chloru, borany, EDTA)
  • nie zawierają barwników i mikroplastików
  • unikalna receptura (baking soda system, citric acid system)
  • kartoniki i butelki w 100% nadają się do recyklingu

Wielkanocna palma w różnych tradycjach

Tradycyjna palma górska to pęk długich witek leszczynowych lub wiklinowych ozdobionych kwiatkami z bibuły oraz barwnymi wstążeczkami. Największą trudność sprawia takie uformowanie gałązek, by gruby pęk sam się trzymał (nie można używać kija). Są nawet zawody w formowaniu jak najwyższej palmy. 

Czytaj: Zając wielkanocny: co symbolizuje? Kiedy przychodzi i dlaczego jest symbolem Wielkanocy?

Jak zrobić z dzieckiem koszyczek wielkanocny?

Nieco łatwiej mają mieszkańcy Kurpi, bo do wykonania palmy wykorzystują pień młodej jodły lub świerku i oplatają go gałązkami wrzosu, a nawet mchem i ozdabiają papierowymi kwiatami. Ważne, by czubek palmy był zielony.

Ciekawy zwyczaj mają mieszkańcy terenów pokrytych jeziorami. Otóż przed zimą zbierają trzciny z kitą i przechowują je np. na strychu, by wiosną zrobić z nich piękne palmy. Trzcinę zdobią baziami i bukszpanem.

Czytaj: Jak udekorować koszyczek wielkanocny? Zobacz propozycje z instagrama

Warto wiedzieć! Smaganie się palmą zapewnia zdrowie i powodzenie w najbliższym roku. W wielu polskich domach w Niedzielę Palmową delikatnie uderza się gałązkami wierzby i wymawia słowa: „Palma bije, nie zabije”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE