Kiedy jest Dzień Kobiet? Tę datę wypada pamiętać

2021-02-24 17:56 Dagmara Osińska
Kiedy jest Dzień Kobiet? Tę datę wypada pamiętać
Autor: Getty Images

Dzień Kobiet ma co roku tę samą datę, dlatego wszyscy panowie - nawet ci, którzy go nie świętują - powinni o nim pamiętać.

Przeciwnicy uważają, że Dzień Kobiet to z jednej strony komunistyczne, a z drugiej komercyjne święto, dlatego nie warto go obchodzić. Faktem jest jednak, że chyba każda kobieta cieszy się, gdy tego dnia dostaje drobny prezent lub choćby życzenia. Jego data jest bardzo prosta do zapamiętania - co roku przypada na ten sam dzień, dlatego tym bardziej nie wypada o nim zapomnieć.

Czytaj także: Kobiecość - jak ją pielęgnować nie tylko w Dzień Kobiet?

Życzenia na Dzień Kobiet

Kiedy jest Dzień Kobiet?

To święto na całym świecie obchodzone jest co roku tego samego dnia - 8 marca. To duże ułatwienie dla zapominalskich - nie trzeba co roku sprawdzać w kalendarzu kiedy wypada Dzień Kobiet.

To nie do końca prawda, że Dzień Kobiet jest reliktem czasów komunizmu. Owszem, w Polsce zaczęto powszechnie obchodzić to święto właśnie w tych czasach, ale historia Dnia Kobiet na świecie sięga już czasów starożytnych. W starożytnym Rzymie co roku w pierwszym tygodniu marca świętowano tzw. Matronalia, związane z kultem płodności i macierzyństwa. W tym czasie mężowie obdarowywali swoje żony prezentami oraz częściej wyręczali je w obowiązkach domowych.

Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono natomiast w 1910 roku podczas zjazdu Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze. Obecnie święto to obchodzone jest w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Co ciekawe, w Wietnamie Dzień Kobiet obchodzony jest aż dwa razy w ciągu roku - wiosna i jesienią, natomiast w Iranie celebrowanie tego święta jest zabronione.

W Polsce, po II wojnie światowej, Dzień Kobiet ustanowiono świętem państwowym. Obowiązkowym prezentem z tej okazji w każdym zakładzie pracy były rajstopy oraz goździk. W 1993 roku święto przestało mieć rangę państwową, jednak nie straciło przez to na popularności. Zamiast goździków dziś częściej daje się kobietom tulipany, na które sezon jest właśnie w marcu.

Czytaj także: Prezenty na Dzień Kobiet dla dziewczynki [POMYSŁY]

Prezent na Dzień Kobiet - 3 pomysły na prezent do 50 zł

Kiedy w 2021 roku wypada Dzień Kobiet?

W tym roku Dzień Kobiet wypada w poniedziałek, dlatego ewentualne większe niespodzianki lepiej zorganizować w poprzedzający ten dzień weekend. Planowanie ciekawych aktywności utrudnia fakt, że z powodu pandemii zamknięte są restauracje. Kolację - albo śniadanie do łóżka - można na szczęście przygotować w domu, a poza domem uskutecznić np. spacer do lasu, wyjście na basen, do kina czy teatru.

Wiele instytucji kultury z tej okazji przygotowuje specjalny repertuar - zarówno stacjonarnie, jak i online. Warto to sprawdzić i z wyprzedzeniem zarezerwować bilety.

Czytaj także: Piosenki na Dzień Kobiet - wybraliśmy 6 najlepszych!

Wierszyki na Dzień Kobiet: poznaj nasze propozycje [PDF do pobrania]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE