Dzień kobiet 2023 - kiedy wypada? Historia Dnia Kobiet w Polsce i na świecie

2023-03-06 10:16

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto obchodzone w wielu państwach na świecie. Ustanowione jako wyraz szacunku dla kobiet, jest dobrą okazją nie tylko do wręczania upominków, ale i propagowania praw kobiet.

Kiedy jest Dzień Kobiet? Tę datę wypada pamiętać
Autor: Getty images Kiedy jest Dzień Kobiet? Tę datę wypada pamiętać

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto obchodzone od 1909 roku. W kulturze europejskiej Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, w krajach pozaeuropejskich świętuje się je w innych terminach (w Tunezji 13 sierpnia, a w Wietnamie nawet dwa razy - 8 marca i 20 października!).

Z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które ma uczcić pamięć sufrażystek walczących na rzecz praw kobiet. W tym dniu przypomina się zasadę równości kobiet i mężczyzn, ale także okazuje szacunek, miłość i przywiązanie do kobiet, wręczając im kwiaty czy drobne podarunki. W Polsce każdego roku odbywają się także manifestacje, które protestują przeciwko stereotypowemu traktowaniu kobiet, przemocy oraz walczą o równouprawnienie kobiet w biznesie.

Ustanowienie Dnia Kobiet przypisuje się socjalistom, ale wbrew obiegowym opiniom Międzynarodowy Dzień Kobiet nie jest świętem socjalistycznym. Co warto wiedzieć o Dniu Kobiet?

Czytaj także: Kobiecość - jak ją pielęgnować nie tylko w Dzień Kobiet?

Spis treści

  1. Historia Dnia Kobiet
  2. Międzynarodowy Dzień Kobiet
  3. Obchody Dnia Kobiet na świecie
  4. Dzień Kobiet w Polsce
  5. Kiedy jest Dzień Kobiet?
  6. Kiedy w 2023 roku wypada Dzień Kobiet?
  7. Jak świętować Dzień Kobiet?
  8. Co podarować z okazji Dnia Kobiet?
Czekoladowe cuda na Dzień Kobiet

Historia Dnia Kobiet

Jeśli zastanawiamy się, skąd się wziął Dzień Kobiet, to powinniśmy dobrze zagłębić się w historię. Początki międzynarodowego dnia wszystkich kobiet sięgają jeszcze czasów rzymskich. Matronalia, obchodzone w starożytnym Rzymie na początku marca, podkreślały rolę macierzyństwa i sławiły płodność. Aby uczcić dzień kobiet (choć tak go wtedy nie nazywano), mężczyźni obdarowywali swoje ukochane drobnymi upominkami. Obchodzony na początku marca międzynarodowy dzień płci pięknej częściowo nawiązuje do tych tradycji rzymskich.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono jednak wiele wieków później — dopiero w XX stuleciu. Niekoniecznie też chodziło o to, aby uczcić dzień kobiet, lecz postulować na rzecz praw kobiet. Dzięki strajkom kobiet, które odbyły się na początku XX wieku, nie tylko ustanowiono międzynarodowe obchody święta kobiet, ale przede wszystkim przyznano kobietom prawa wyborcze. Nastąpiło podwyższenie statusu kobiet w oczach prawa i otrzymały one takie same przywileje wyborcze jak mężczyźni.

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Prawdziwe początki dnia kobiet sięgają pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Po raz pierwszy Dzień Kobiet uczczono 28 lutego 1909 roku w Nowym Jorku. Pierwsze obchody zostały zorganizowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki, jednak by odsunąć skojarzenia z socjalizmem, ogłoszono, że dzień ten ma upamiętnić protesty kobiet, które pracowały w fabryce odzieżowej w Nowym Jorku. W 1910 roku na Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze ogłoszono oficjalnie 8 marca Dniem Kobiet. W kolejnym roku odbyła się Międzynarodowa Socjalistyczna Konferencja Kobiet, a w 1911 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Niemczech, Austrii, Danii czy Szwajcarii. Stopniowo kolejne kraje zaczęły celebrować to święto, dzięki czemu dziś obchodzimy Dzień Kobiet niemal na całym świecie.

8 marca 1917 roku w Rosji kobiety zorganizowały strajk, którego efektem było przyznanie im praw wyborczych. Mimo że od tego czasu 8 marca traktowano jako święto kobiet, dopiero w 1965 roku dzień ten został ustanowiony dniem wolnym od pracy. Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu państwach na świecie. Odbywają się happeningi, manifestacje i protesty podkreślające wagę równouprawnienia i przypominające, że kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni.

Warto jednak podkreślić, że Dzień Kobiet to nie jedyny dzień, w którym głośno przypomina się o prawach kobiet. W 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Inicjatywę tę poparła również Unia Europejska. W 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO ustanowiła 6 lutego Międzynarodowym Dniem Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych. W 2007 roku zaś ONZ ustanowiło 15 października Dniem Kobiet Wiejskich.

Obchody Dnia Kobiet na świecie

Współcześnie Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca głównie w Europie. W tym dniu nie tylko wręcza się kobietom kwiaty, ale również przypomina o prawach kobiet. Choć dziś na świecie Dzień Kobiet stracił swój formalny charakter, to w wielu krajach świata jest przyjemną okazją do okazania szacunku i miłości kobietom. Jak obchodzi się go w Europie?

  • We Włoszech Dzień Kobiet nazywany jest "La Festa della Donna" - jest to dzień specjalny i hucznie obchodzony. Na ulicach miast odbywają się parady, na straganach można kupić żółte gałązki mimoz, a życzenia składa się wszystkim kobietom, nawet tym obcym, na ulicach miast. Bardzo często tego dnia każda kobieta otrzymuje też jedną gałązkę akacji srebrzystej. Dlaczego akurat akacji? Ta roślina jest w tym kraju bardzo popularna i kwitnie akurat na początku marca.
  • We Francji święto kobiet obchodzone 8 marca jest przede wszystkim okazją do podejmowania dyskusji społecznych na temat równości płci. Z okazji Dnia Kobiet zaprasza się do mediów feministki, które przypominają o prawach kobiet
  • W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet oficjalnie nie funkcjonuje, a panie raczej nie otrzymują kwiatów. Brytyjczycy mogą za to w Dzień Kobiet wybrać się na wystawy czy wykłady, które przypominają o dokonaniach wybitnych kobiet.

Co ciekawe, w Chinach z okazji Dnia Kobiet panie mogą skorzystać z dodatkowego przywileju — w państwowych zakładach pracy przysługuje im z okazji Dnia Kobiet pół dnia wolnego.

Dzień Kobiet w Polsce

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. W Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Kobiet 24 marca 1924 roku, jednak Dzień Kobiet zaczęto zauważać i świętować 8 marca dopiero po wojnie. W epoce PRL podkreślano rolę kobiet w budowaniu socjalizmu i z tej okazji w zakładach pracy wręczano kobietom kwiaty (przede wszystkim goździki) i rajstopy — z czasem goździki stały się symbolem dnia kobiet. Chętnie publikowano również portrety i sylwetki kobiet, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój kraju. W Polsce Dzień Kobiet był pretekstem do dobrej zabawy, chętnie organizowano potańcówki, niekiedy wręczano kobietom bilety do teatru czy kina.

Przez wiele lat Dzień Kobiet w Polsce kojarzony był z epoką PRL-u. Dzień Kobiet współcześnie ma zupełnie inny wymiar i bardziej dotyczy idei praw kobiet. Z okazji tego dnia znajomym kobietom mężczyźni wręczają kwiaty lub słodycze — częściej są to jednak tulipany niż goździki. Dzień ten jest także pretekstem do wręczenia ukochanej kobiecie prezentu na Dzień Kobiet, najczęściej niewielkiego upominku lub bukietu kwiatów. Święto to straciło jednak swój formalny charakter. Częściej jest obchodzone jako dzień praw kobiet, w którym podkreśla się równość praw kobiet w życiu rodzinnym i zawodowym.

Kiedy jest Dzień Kobiet?

Dzień Kobiet zawsze przypada tego samego dnia - 8 marca. To duże ułatwienie dla zapominalskich — nie trzeba co roku sprawdzać w kalendarzu, kiedy wypada to święto. Co ciekawe, dwa dni później, 10 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Święto to nie cieszy się jednak tak dużą popularnością, jak Dzień Kobiet.

Kiedy w 2023 roku wypada Dzień Kobiet?

W tym roku Dzień Kobiet wypada w środę, dlatego ewentualne większe niespodzianki lepiej zorganizować w poprzedzający ten dzień weekend.  Wiele instytucji kultury z tej okazji przygotowuje specjalny repertuar — zarówno stacjonarnie, jak i online. Warto to sprawdzić i z wyprzedzeniem zarezerwować bilety.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet coraz częściej przybierają też postać formalną. W tym dniu odbywają się różne happeningi oraz manifestacje, które apelują o równe traktowanie kobiet w domu, w rodzinie, w pracy i w życiu społecznym.

Jak świętować Dzień Kobiet?

Celebrowanie Dnia Kobiet to przyjemny sposób wspólnego spędzenia czasu. Z tej okazji można wybrać się na uroczystą kolację, odwiedzić ulubioną restaurację, kino, operę czy teatr. Mężczyźni wręczają również swoim ukochanym, a także siostrom czy przyjaciółkom drobne upominki, które mają podkreślać ich szacunek dla płci pięknej.

Dziś wielu pracodawców zastanawia się, czy świętować ten dzień w swojej firmie. I choć Dzień Kobiet kojarzy się ze świętem rodem z PRL-u, warto go uczcić, bo to świetny sposób do integracji pracowników i do poprawy atmosfery w firmie.

Co podarować z okazji Dnia Kobiet?

Jaki upominek wybrać na Dzień Kobiet? Dziś żadna kobieta nie ucieszy się z rajstop, ale z pewnością chętnie przyjmie tulipany lub drobne słodycze. Upominek na Dzień Kobiet nie musi być duży, chodzi raczej o pamięć i o okazanie szacunku dla płci pięknej.

Czytaj także: Piosenki na Dzień Kobiet - wybraliśmy 6 najlepszych!

Wierszyki na Dzień Kobiet: poznaj nasze propozycje [PDF do pobrania]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza