Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy obchodzimy święto mam w Polsce i na świecie?

2021-04-20 11:50

Kiedy jest Dzień Matki? Dzień Matki w wielu państwach najczęściej obchodzony jest w maju, w Polsce 26 maja. Sprawdź, kiedy i jak mieszkańcy różnych państw obchodzą Dzień Matki. 

Kiedy jest Dzień Matki? Kiedy obchodzimy święto mam w Polsce i na świecie?
Autor: Getty images 26 maja - tę datę zna każde dziecko1

Kiedy jest Dzień Matki i jak długa jest jego historia? Można powiedzieć, że ludzkość świętuje go już od czasów, gdy zaczęła tworzyć kulturę. Starożytni Grecy i Rzymianie oddawali cześć boginiom płodności i urodzaju. Podczas tych uroczystości nie obywało się bez złożenia im ofiary.

Spis treści

  1. Jak obchodzi się Dzień Matki
  2. Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?
  3. Kiedy jest Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych?
  4. Kiedy jest Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? 
  5. Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach świata

Jak obchodzi się Dzień Matki

Dzisiaj na szczęście oddawanie czci osobom, które sprowadzają na świat nowego człowieka - czyli mamom - nie wymaga tak krwawych poświęceń.

Dzień Matki obchodzi się w wielu państwach na świecie, również w Polsce. Zazwyczaj mamy przyjmują tego dnia życzenia na Dzień Matki dostają od dzieci kwiaty na Dzień Matki, prezenty, są zapraszane na uroczysty obiad.

W niektórych państwach Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy, niekiedy towarzyszą mu uroczyste obchody. Przeczytajcie, kiedy jest Dzień Matki w poszczególnych krajach i jaka jest jego historia.

Piosenki na Dzień Matki - zobacz wyjątkowe propozycje, które wzruszą mamę do łez!

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Świętujemy już od 1923 roku, po raz pierwszy obchody miały miejsce w Krakowie. Od tego czasu data święta wszystkich mam w naszym kraju pozostaje niezmienna.

Już w latach 20. XX wieku dzieci wręczały swoim mamom laurki, recytowały dla nich wierszyki, wręczały drobne upominki. Dzisiaj prezenty dla mamy można wybrać spośród wielu propozycji. Pobyt w SPA, warsztaty kulinarne, a nawet wyjazd na obóz przetrwania - wybór jest tak ogromny, że każda mama powinna być zadowolona, jeśli tylko dziecko postara się, by kupić prezent, który trafi w jej gusta.

Czytaj również: Pomysły na prezent dla mamy od niemowlaka na jej pierwszy Dzień Matki

Dzień mamy: najważniejsza data w roku. Jaka jest rola mamy w życiu każdego z nas?

Kiedy jest Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych?

Najczęstszą odpowiedzią, jaką usłyszymy na pytanie: "kiedy jest Dzień Matki", jest: "w drugą niedzielę maja". Tę datę ustalono najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem m. in. w Niemczech, Holandii, Australii, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Japonii, we Włoszech, na Filipinach i na Ukrainie. 

Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych ma bogatą historię. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Warto podkreślić, że zależało jej na podkreśleniu nie tylko roli matki w rodzinie, ale również na polepszeniu sytuacji matek na rynku pracy i zwiększeniu udziału kobiet w polityce.

Córka Ann Marii Reeves Jarvis, Ann Marie Jarvis doprowadziła w 1905 roku do ustanowienia ostatniej niedzieli maja jako Dnia Matki. Warto zaznaczyć, że do końca życia kobieta walczyła z komercjalizacją tego święta. Czuła się zawiedziona, że hodowcy kwiatów i producenci kartek chcą zarobić na święcie, które według jej zamysłu powinno mieć wyłącznie wymiar rodzinny i społeczny.

Ann Marie Jarvis wielokrotnie podkreślała, że chciałaby, by obchodzono Dzień Matki, a nie dzień matek - aby podkreślić ważność i wyjątkowość każdej matki w oczach jej dziecka.

Kiedy jest Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? 

W Anglii obchodzi się Dzień Matki już od XVII wieku. Właśnie wtedy powstał zwyczaj tzw. niedzieli u matki, którą cała rodzina świętowała, udając się do kościoła. Matka dawała swoim dzieciom błogosławieństwo, a one odwdzięczały się podarunkami. Tak było aż do XIX wieku, później zwyczaj ten wymarł, a święto wszystkich mam ponownie zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. 

Kiedy jest Dzień Matki w Anglii? Wypada zawsze w niedzielę, co jest nie lada ułatwieniem świętowania: wszyscy mają wolne. W tym kraju to święto ruchome, którego obchody związane są z Wielkanocą - zawsze wypada w środkową niedzielę Wielkiego Postu, najczęściej ma to miejsce w marcu.

Zrób prezent swojej mamie - instrukcja w naszym wideo

Malowana filiżanka na Dzień Matki

Kiedy jest Dzień Matki w innych krajach świata

Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. Ulubionym dniem do świętowania jest zdecydowanie niedziela. Aż w 77 państwach świata dzień mam, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, przypada na drugą niedzielą maja.

W pierwszą niedzielę maja świętują w Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, na Węgrzech i na Litwie. Natomiast w ostatnią niedzielę tego miesiąca: w Szwecji, Tunezji i Francji. Dość oryginalną datę na obchody - drugą niedzielę lutego - wybrali sobie Norwegowie. W Korei Południowej zadbano o równouprawnienie i 8 maja obchodzi się Dzień Rodziców.

W Tajlandii Dzień Matki przypada 12 sierpnia, ponieważ tego dnia przyszła na świat obecnie panująca królowa Sirikit. Najdłużej - bo do 22 grudnia - z obchodami święta mam czekają mieszkańcy Indonezji.

Jak widać, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy jest Dzień Matki. Nie ulega jednak wątpliwości, że ludność całego świata chętnie wyróżnia mamy ustanowionym specjalnie dla nich świętem - Dzień Matki obchodzi się bowiem aż w 158 krajach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza