Pastorałki dla dzieci. 5 najpiękniejszych polskich pastorałek [PDF]

2019-12-09 11:06 Klaudia Markiewicz
Pastorałki
Autor: Getty images

Już niedługo święta Bożego Narodzenia. Przygotuj swoje dziecko do rodzinnego kolędowania przy wigilijnym stole. Pobierz teksty 5 najpiękniejszych polskich pastorałek i rozpocznij z dzieckiem wspólną naukę!

Pastorałki a kolędy

Kolędy i pastorałki znacznie różnią się od siebie. Kolędy to pieśni sakralne, których przewodnim tematem są narodziny Jezusa Chrystusa. Natomiast pastorałki są to świeckie pieśni, które w wesoły sposób opowiadają o radości z przyjścia Chrystusa na świat, a także o bożonarodzeniowych tradycjach i zwyczajach.

Ze względu na świecki charakter pastorałek nazywane są również kolędami domowymi. Pastorałka wywodzi się od słowa pastor i oznacza pieśń pasterską. Słuchając pastorałek, możemy zauważyć, że w ich tekstach główną rolę odgrywają właśnie pasterze.

Kolędy natomiast skupiają się na duchowym przeżywaniu narodzin Jezusa, mówią o skromnej otoczce towarzyszącej tak ważnemu wydarzeniu, panującym zimnie i braku miejsca dla brzemiennej Maryi.

Czytaj:

Polskie kolędy. 5 najpiękniejszych kolęd dla dzieci [PDF]

Wigilia i święta Bożego Narodzenia: przepisy na świąteczne potrawy dla dziecka

Polskie pastorałki

Polskie pastorałki pojawiły się już w XVII wieku. Ich często humorystyczny, gwarowy tekst nawiązywał przede wszystkim do wędrówki pasterzy, którzy prowadzeni przez gwiazdę betlejemską przemierzali świat, aby ujrzeć nowonarodzonego Jezusa. 

Pastorałki śpiewano jedynie w zaciszu domowym. Ich teksty doskonale znane były kolędnikom wędrującym po domach. Dawne pastorałki tworzyły nawet scenariusze do przedstawień kolędników.

Teksty pastorałek

Na pierwsze wspólne kolędowanie z dzieckiem warto wybrać pastorałki, a nie kolędy. Pastorałki są znacznie weselsze, bardziej śpiewne i zostaną przez dzieci lepiej zapamiętane i zrozumiane. Gwarowe teksty i wesołe melodie na pewno wpadną w ucho każdemu maluchowi oraz rodzicom.

Wśród najpiękniejszych polskich pastorałek znajdziesz:

1. Gore gwiazda Jezusowi
2. Północ już była
3. Hola, hola, pasterze z pola
4. Bosy pastuszek
5. Świeć, gwiazdeczko, mała świeć

Pobierz teksty pastorałek w PDF pod tym linkiem!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE