Zabawy na andrzejki: wróżby i przepowiednie, czyli nie tylko lanie wosku

2019-11-26 9:44 Justyna Smolińska

Andrzejki to wyjątkowy wieczór, pełen wróżb i przepowiedni. Dwa najpopularniejsze przysłowia związane z andrzejkami: „W przeddzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja” oraz „Noc Andrzeja świętego przywiedzie narzeczonego”, nawiązują do pierwotnej tradycji tego święta.

Choć obecnie wróży sobie właściwie każdy: dzieci, mężczyźni, a nawet starsze osoby, kiedyś swoją przyszłość matrymonialną sprawdzały jedynie młode dziewczyny – panny na wydaniu. To dlatego właśnie interpretacja wróżb dotyczy głównie czasu zamążpójścia, stanu zamożności kawalera czy jego zawodu.

Zobacz w jaki sposób w andrzejki możesz poznać swoją przyszłość i co cię spotka w nadchodzącym roku. Oto najpopularniejsze andrzejkowe wróżby:

 • Lanie wosku – wystarczy, że przygotujesz sobie miskę z zimną wodą, klucz (taki z dużym okiem) oraz kilka świec. Postaw miskę na stabilnym, ale nie za wysokim miejscu np. taborecie.
  Rozpuść świeczki – lepiej nie używać do tego garnka, trudno go będzie domyć. Można wykorzystać puszkę (o grubych ściankach np. po groszku). Następnie ogrzej puszkę z woskiem na małym ogniu, ale uwaga! Puszka bardzo szybko się nagrzewa, użyj więc rękawicy kuchennej.
  Następnie przelej wosk do miski z wodą, przez dziurkę od klucza. Poczekaj aż zastygnie i wyjmij z wody. Możesz troszkę pochlapać z wierzchu woskową plamę, aby szybciej zesztywniała. Zgaście światło i za pomocą latarki rzućcie cień na ścianę. Kształt na ścianie to wynik waszej andrzejkowej wróżby.
 • Przekładanie butów – każda z panien powinna zdjąć swój but. Zacznijcie układać je jeden za drugim w kierunku drzwi. Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, w przyszłym roku wyjdzie za mąż.
 • Serduszka z imionami – Wytnij z kartonu (najlepiej z bordowego brystolu) dwa duże serca. Na ich odwrocie napisz imiona dziewcząt (na jednej) oraz męskie imiona (na drugiej).
  Potrzebne będą także szpilki krawieckie – za ich pomocą będziecie przekłuwać serduszka… Odczytajcie jakie imię zostało przebite szpilką – tak będzie nazywał się wybranek/wybranka osoby przekłuwającej serduszko.
 • Kartki z imionami – wystarczy wyciąć kilka małych karteczek i powpisywać na nie imiona potencjalnych kandydatów na męża lub żonę. Potem trzeba dobrze je poskładać, wymieszać i… włożyć pod poduszkę. Rano, po przebudzeniu trzeba wylosować karteczkę i odczytać imię swojego wybranka.
 • Skórka od jabłka – wybieramy dorodne, duże jabłko i obieramy je ze skóry (starając się aby obierek się nie przerwał). Gdy skończymy, rzucamy skórkę za siebie. Kształt, jaki powstanie z ułożonych skórek to pierwsza litera imienia wybranka
 • Puszczanie świeczek na wodzie – do miski z wodą (może być ta sama, do której przelewaliśmy wosk) wkładamy 2 „łódeczki” ze świeczkami, jeśli się spotkają (dotkną) oznacza to, że w przyszłym roku odnajdziemy swoją połówkę.
  Kiedyś do tej wróżby wykorzystywano łupiny po orzechach włoskich i zwykłe świeczki, dziś na szczęście mamy już świeczki pływające, więc sprawa wydaje się być ułatwiona.

Czytaj: Andrzejki w przedszkolu: piosenki na Andrzejki [5 piosenek]

Menu andrzejkowe: 10 przepisów na przystawki i desery

Andrzejki czyli Wigilia św. Andrzeja

Święto powinno być obchodzone 29.11 (w wigilię imienin Andrzeja), a nie 30.11 jak się przyjęło.
Pierwotnie Andrzejki obchodziły tylko panny. Dla mężczyzn były Katarzynki (24.11). Obecnie w ten dzień bawią się razem i chłopcy i dziewczęta.

Zdaniem eksperta
Agafia, wróżka, www.telepatia.pl

Czy wróżby Andrzejkowe mają większą szansę się spełnić - czy ten wieczór jest rzeczywiście magiczny?

Wszystkie święta mają magiczną moc, ponieważ w wtedy tak wiele serc na raz otwiera się na innych, uwalniając w kosmos najlepsze energie, drzemiące w każdym z nas. A nasze dobre emocje przyciągają dobre emocje innych i dobre zdarzenia, bo takie jest najstarsze prawo magii: podobne przyciąga podobne.

Andrzejki są szczególnym świętem, świętem miłości i nadziei, dlatego andrzejkowe wróżby są czymś więcej niż zaglądaniem w przyszłość: są prośbą serc, wysyłaną w wielowymiarową przestrzeń. Tysiące i miliony takich próśb, wysyłanych w tym samym czasie sprawia, że kosmos w odpowiedzi zsyła nam deszcz spełnionych życzeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE