Zabawy na andrzejki: lanie wosku, wróżby i przepowiednie

2021-11-15 12:31

Andrzejki to wyjątkowy wieczór, pełen wróżb i przepowiedni. Dwa najpopularniejsze przysłowia związane z andrzejkami: „W przeddzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja” oraz „Noc Andrzeja świętego przywiedzie narzeczonego”, nawiązują do pierwotnej tradycji tego święta.

Najpopularniejsze zabawy na andrzejki to lanie wosku, ale i inne wróżby i przepowiednie. Jakie zabawy andrzejkowe można wykorzystać w czasie imprezy andrzejkowej? Zobacz w jaki sposób w andrzejki możesz poznać swoją przyszłość i co cię spotka w nadchodzącym roku.

Spis treści

 1. Andrzejki, czyli wigilia św. Andrzeja
 2. Zabawy andrzejkowe - lanie wosku
 3. Inne wróżby andrzejkowe
Horoskop. Co mówi o tobie znak zodiaku?

Andrzejki, czyli wigilia św. Andrzeja

Andrzejki powinny być obchodzone 29.11 (w wigilię imienin Andrzeja), a nie 30.11 jak się przyjęło.Pierwotnie Andrzejki obchodziły tylko panny. Dla mężczyzn były Katarzynki (24.11). Obecnie w ten dzień bawią się razem i chłopcy i dziewczęta.

Zabawy andrzejkowe - lanie wosku

Choć obecnie wróży sobie właściwie każdy: dzieci, mężczyźni, a nawet starsze osoby, kiedyś swoją przyszłość matrymonialną sprawdzały jedynie młode dziewczyny – panny na wydaniu. To dlatego właśnie interpretacja wróżb dotyczy głównie czasu zamążpójścia, stanu zamożności kawalera czy jego zawodu.

Najpopularniejsze andrzejkowe wróżby to lanie wosku. Jak zorganizować taką zabawę?

 1. Przygotuj sobie miskę z zimną wodą, klucz (taki z dużym okiem) oraz kilka świec. Postaw miskę na stabilnym, ale nie za wysokim miejscu np. taborecie.
 2. Rozpuść świeczki – lepiej nie używać do tego garnka, trudno go będzie domyć. Można wykorzystać puszkę (o grubych ściankach np. po groszku). Następnie ogrzej puszkę z woskiem na małym ogniu, ale uwaga! Puszka bardzo szybko się nagrzewa, użyj więc rękawicy kuchennej.
 3. Przelej wosk do miski z wodą, przez dziurkę od klucza. Poczekaj aż zastygnie i wyjmij z wody. Możesz troszkę pochlapać z wierzchu woskową plamę, aby szybciej zesztywniała.
 4. Zgaście światło i za pomocą latarki rzućcie cień na ścianę. Kształt na ścianie to wynik waszej andrzejkowej wróżby.

Czytaj: Andrzejki w przedszkolu: piosenki na Andrzejki [5 piosenek]

Impreza andrzejkowa dla dzieci - jak ją zorganizować?

Menu andrzejkowe: 10 przepisów na przystawki i desery

Inne wróżby andrzejkowe

 • Przekładanie butów – każda z panien powinna zdjąć swój but. Zacznijcie układać je jeden za drugim w kierunku drzwi. Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, w przyszłym roku wyjdzie za mąż.
 • Serduszka z imionami – Wytnij z kartonu (najlepiej z bordowego brystolu) dwa duże serca. Na ich odwrocie napisz imiona dziewcząt (na jednej) oraz męskie imiona (na drugiej). Potrzebne będą także szpilki krawieckie – za ich pomocą będziecie przekłuwać serduszka… Odczytajcie jakie imię zostało przebite szpilką – tak będzie nazywał się wybranek/wybranka osoby przekłuwającej serduszko.
 • Kartki z imionami – wystarczy wyciąć kilka małych karteczek i powpisywać na nie imiona potencjalnych kandydatów na męża lub żonę. Potem trzeba dobrze je poskładać, wymieszać i… włożyć pod poduszkę. Rano, po przebudzeniu trzeba wylosować karteczkę i odczytać imię swojego wybranka.
 • Skórka od jabłka – wybieramy dorodne, duże jabłko i obieramy je ze skóry (starając się aby obierek się nie przerwał). Gdy skończymy, rzucamy skórkę za siebie. Kształt, jaki powstanie z ułożonych skórek to pierwsza litera imienia wybranka
 • Puszczanie świeczek na wodzie – do miski z wodą (może być ta sama, do której przelewaliśmy wosk) wkładamy 2 „łódeczki” ze świeczkami, jeśli się spotkają (dotkną) oznacza to, że w przyszłym roku odnajdziemy swoją połówkę. Kiedyś do tej wróżby wykorzystywano łupiny po orzechach włoskich i zwykłe świeczki, dziś na szczęście mamy już świeczki pływające, więc sprawa wydaje się być ułatwiona.
 • Płonące zapałki: uczestnik zabawy musi pomyśleć życzenie, następnie zapala dwie zapałki i trzyma je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli ogień z dwóch zapałek skieruje się ku sobie, życzenie powinno się spełnić w ciągu najbliższego roku, a jeśli nie – na jego realizację trzeba będzie poczekać.

 • Smakołyk dla psa: niezamężne dziewczyny umieszczają w rożnych miejscach pokoju przekąski dla psa. Ta panna pierwsza wyjdzie za mąż, której smakołyk pies znajdzie jako pierwszy.

 • Płonący kłębuszek wełny: panna, która chce się dowiedzieć, czy wyjdzie wkrótce za ukochanego (albo kawaler, który jest ciekawy, czy jego wybranka wkrótce go poślubi), musi zrobić dwie leciutkie kuleczki z włóczki, symbolizujące chłopaka i dziewczynę. Następnie powinna ułożyć je w niewielkiej odległości od siebie i podpalić. Jeśli po podpaleniu kuleczki polecą w górę i ich płomienie połączą się, będzie to oznaczać, że wkrótce wyjdzie za mąż za chłopaka (a chłopak ożeni się z panną).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza