Złote gody - pięćdziesiąta rocznica ślubu

2017-12-18 11:24
Złote gody
Autor: thinkstockphotos.com

Złote gody obchodzą ci, którzy najdłużej trwają w małżeństwie. Taka rocznica to prawdziwy powód do dumy, dlatego ze złotymi godami wiążą się pewne zaszczyty.  Kiedy obchodzi się złote gody?

Co oznaczają złote gody?

Złote gody oznaczają pięćdziesiątą rocznicę ślubu. Pół wieku trwania w małżeństwie jest z pewnością powodem do radości i dumy, bo taki staż osiągają nieliczni. Określenie „złote” dla tej rocznicy nie jest przypadkowe. To bardzo szlachetna nazwa, która symbolizuje wysoką wartość, jaką osiąga pięćdziesięcioletnie małżeństwo. Wytrwanie w sformalizowanym związku tak długi czas zasługuje na podziw i bez prawdziwej miłości z pewnością nie jest to możliwe. Małżonkowie, obchodzący złote gody, często pytani są o receptę na udany i długoletni związek. Nic dziwnego, w dobie rosnącej ilości rozwodów oraz chorób cywilizacyjnych, jest to ogromne osiągnięcie.

Jak świętować złote gody?

Z racji wagi tej rocznicy – w końcu pół wieku to olbrzymia ilość czasu – powinna być ona hucznie świętowana. Zazwyczaj małżonkowie z okazji złotych godów odnawiają przysięgę małżeńską i wyprawiają przyjęcie dla najbliższych. Pięćdziesiąta rocznica ślubu to fantastyczny powód do świętowania i przypomnienia sobie własnego wesela. Trzeba jednak pamiętać, że małżonkowie obchodzący złote gody to osoby w podeszłym wieku, dlatego uroczystość zwykle jest stonowana, podniosła, ale już mniej huczna niż ta pięćdziesiąt lat temu. Warto jednak zadbać o jej ślubną oprawę, czyli ślubne stroje małżonków, przybrany samochód, salę weselną, zespół muzyczny umilający gościom zabawę, no i oczywiście prezenty.

Czytaj też: Rocznice ślubu: co oznaczają nazwy rocznic ślubu?

Jaki prezent na złote gody?

Zgodnie z panującą tradycją, prezent na rocznicę ślubu powinien kojarzyć się z określeniem, które jest mu przypisane. W przypadku pięćdziesiątej rocznicy ślubu mówimy o złotych godach, zatem prezent dla małżonków powinien kojarzyć się ze złotem. Interpretacje mogą być tutaj różne. Możemy postawić na po prostu złoty prezent w postaci biżuterii czy dodatków. Możemy jednak zaproponować mniej oczywisty podarunek np. bon na wakacje w Złotych Piaskach czy też bilety na koncert śpiewaczki operowej o złotym głosie. Możemy podarować małżonkom pieniądze w polskich złotych albo księgę ze złotymi myślami napisanymi specjalnie dla nich. Warto uruchomić wyobraźnię i wybrać prezent, który nie będzie sztampowy i mile zaskoczy parę.

Czytaj też: Prezent dla żony: jaki prezent wybrać żonie?

Zobacz: Prezent dla męża: co kupić ukochanemu?

Medal od prezydenta na złote gody

Tradycją, tym razem sformalizowaną, jest medal, który otrzymuje para obchodząca złote gody od Prezydenta RP. Pamiątkowe medale trafiają co rok do małżeństw z pięćdziesięcioletnim stażem. Do takiej pary najpierw jest wysyłany list gratulacyjny z kancelarii Prezydenta RP i małżeństwo jest zapraszane na uroczystość wręczenia odznaczenia. Niestety, medali nie wręcza osobiście prezydent, ale podległe mu instytucje – Urzędy Stanu Cywilnego według rejonizacji.

Wierszyki o złotych godach

Ze złotymi godami związanych jest wiele wierszy i sentencji. Warto przytoczyć jeden z nich, który zresztą można wykorzystać np. na zaproszeniach z okazji rocznicy ślubu.

50 lat minęło ...
50 lat minęło od chwili,
gdy w związek małżeński połączył nas Bóg,
gdy serca się nasze miłością spoiły,
gdy w nowy życiowy wstąpiliśmy próg.

50 lat! Gdy wstecz patrzymy
na barwną tęczę naszych życiowych dróg
to z ogromną wdzięcznością stwierdzamy:
„Aż dotąd cudownie prowadził nas Bóg”
(autor nieznany)

A na koniec dowcip o parze z pięćdziesięcioletnim stażem:

Dziennikarz pyta parę małżeńską obchodzącą złote gody:
- Jak państwu minął ten czas?
- Jak 5 minut - odpowiada żona.
- ...pod wodą bez akwalungu - dodaje mąż.

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE