Jakimi ojcami są mężczyżni z różnych stron świata? Co ich łączy, a co różni w podejściu do dzieci?

2021-06-22 13:23 Magda Mazurek
Czy wszyscy ojcowie na świecie są tacy sami?
Autor: Getty images Jakimi ojcami są panowie z różnych krajów świata?

Nie wszyscy tatusiowie na świecie mają takie samo podejście do ojcostwa, a wzorce kulturowe są przeróżne, co chyba nikogo nie dziwi. W niektórych krajach panowie biorą udział w wychowaniu dzieci, w innych - tylko zarabiają pieniądze na ich utrzymanie. Zobacz, jaka jest rola ojca w różnych krajach na świecie.

Dzień Ojca w Polsce wypada 23 czerwca. To okazja do przyjrzenia się roli tatusiów w życiu dziecka. Oczywiście: co kraj, to obyczaj, a rola ojca w różnych krajach na kuli ziemskiej jest postrzegana inaczej. Czym różnią się tatusiowie i ich relacje z dziećmi? Jak wyglądają przepisy dotyczące prawa ojców i jakie są zwyczaje w różnych krajach świata?

Spis treści

  1. Urlop dla ojca? Znany nie tylko w Polsce
  2. Tata z wózkiem - to normalka!
  3. Hindus rządzi, Chińczyk - pracuje

Urlop dla ojca? Znany nie tylko w Polsce

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy urlop ojcowski jest w tym samym stopniu ważny i potrzebny jak macierzyński. W tej chwili w Polsce tatusiowe mają prawo do 14 dni w 100% płatnego urlopu tuż po narodzeniu dziecka. Przysługuje im również 32 tygodni tzw. urlopu rodzicielskiego (do podziału z matką). Jak jest w innych krajach Europy?

Podobnie – w Danii ojcowie mają prawo do dwóch tygodni urlopu w ciągu 14 tygodni od urodzenia się dziecka. Po tym okresie rodzicom wspólnie przysługują jeszcze dodatkowe 32 tygodnie urlopu.

Najlepszą pod tym względem sytuację mają Norwegowie - to ich kraj był pierwszym, w jakim wprowadzono urlop dla ojców - obecnie mogą wykorzystać 10 tygodni urlopu rodzicielskiego.

W Finlandii jest to 8 tygodni w pełni płatnego urlopu, w Hiszpanii 15 dni, we Francji 11 dni, a w Wielkiej Brytanii 14 dni. O urlopie ojcowskim nie słyszeli tylko mieszkańcy Rosji i USA.

Czytaj również: Dziecko bez ślubu - przywileje rodziców w związku nieformalnym

Dobry tata: 10 rzeczy, które wskazują, że ten mężczyzna będzie dobrym ojcem

Tata z wózkiem - to normalka!

Organizacje zajmujące się rodziną podkreślają, że rola ojca zmienia się i dopasowuje do wymogów naszych czasów. To nie jest już model rodzinny, w którym kobieta zajmuje się domem i dziećmi, a mężczyzna zarabianiem. Różnice pomiędzy poszczególnymi rolami zacierają się, a dzieci coraz częściej dorastają w rodzinie, w której członkowie liczą na siebie i dzielą się zadaniami niekoniecznie w myśl istniejących stereotypów.

Zacieranie różnic i nowoczesny model rodziny jest widoczny szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie na pierwszym miejscu stawia się partnerstwo. Rodzice dbając o swoje szczęście i samorozwój pokazują dzieciom, że rolą rodziców jest wychowanie szczęśliwego dziecka, a nie poszczególne czynności.

Niestety organizacje zajmujące się prawami ojców nadal podejmują temat marginalizowania mężczyzn w opiece nad dziećmi. Sąd zazwyczaj przychyla się na korzyść matki, a nie ojca. Nie sposób nie podjąć tego tematu przy okazji święta ojca – w końcu dzień ojca został ustanowiony na cześć ojca samotnie wychowującego całą gromadkę dzieci.

Dzień ojca narodził się w USA, kiedy to w 1910 roku z inicjatywy Sonory Smart. Była ona wychowana przez samotnego ojca (po śmierci matki ojciec wychowywał Sonorę wraz z piątką rodzeństwa!). Sonora zwróciła się do władz miasta stanu Waszyngton o ustanowienie święta, którego bohaterami będą ojcowie. W 1924 Dzień Ojca obchodziły już całe Stany Zjednoczone, a w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił je stosownym aktem prawnym.

Hindus rządzi, Chińczyk - pracuje

Model rodziny zmieniał się bardzo szybko, praktycznie z pokolenia na pokolenie. Obecnie w rodzinach inteligenckich i tych z klasy średniej model partnerski jest prawie normą. Nie oznacza to jednak, że rodzina przestała pełnić swoje funkcje, które od pokoleń są niezmienne. Z socjologicznego punktu widzenia są to m. in. funkcje:

  • Prokreacyjna (czyli posiadanie dzieci),
  • Ekonomiczna (bezpieczeństwo materialne),
  • Opiekuńcza (opieka nad dziećmi, zabezpieczenie im środków do życia),
  • Socjalizacyjna (przygotowanie dzieci do samodzielnego życia i pełnienia ról społecznych),
  • Emocjonalna (zaspokojenie potrzeb emocjonalnych).

W obecnych czasach rodzice często zmieniają się rolami lub dzielą się opieką. Ale nie wszędzie tak jest. W Chinach nadal funkcjonuje model ojca, który zarabia na rodzinę. Nie ma więc czasu na zajmowanie się dzieckiem. To zadanie matki, ale głównie - dziadków.

W krajach muzułmańskich natomiast dominuje ustój patriarchalny. Nie zmienia to jednak faktu, że współcześni ojcowie wyznający islam, biorą udział w narodzinach swoich dzieci. W hinduizmie mąż i ojciec to najważniejsza osoba w rodzinie. Tak jest zresztą od początku - synowie są ważniejsi od córek i dlatego to im przypada rola decydowania o wszystkim, co dotyczy rodziny.

Czytaj również: Tatoza” – kiedy dziecko woli tatę… Czym jest "tatoza" i jak sobie z nią radzić?

Czego się boi przyszły tata - 8 najczęstszych obaw mężczyzny

M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka