Baza pod cienie: jak działa i jak jej używać?

2018-03-02 6:00
Baza pod cienie: jak działa i jak jej używać?
Autor: thinkstockphotos.com Baza pod cienie wydłuża ich trwałość i podkreśla ich barwę.

Baza pod cienie raczej nie należy do produktów zawartych w kosmetyczce każdej kobiety, mimo to cieszy się coraz większą popularnością. Baza pod cienie jest wykorzystywana zwłaszcza przez panie, które chcą poprawić trwałość makijażu oka, ale nie tylko takie ma ona zadanie. Przeczytaj, jak działa baza pod cienie i dowiedz się, jak jej używać!

Spis treści

  1. Jak działa baza pod cienie?
  2. Jak używać bazy pod cienie?
  3. Jaką bazę pod cienie wybrać?

Baza pod cienie to nie podkład, puder czy błyszczyk - większość kobiet może się bez niej swobodnie obejść. Co więc sprawia, że są i takie, które po bazę pod cienie sięgają?

Jak działa baza pod cienie?

Utrwalenie makijażu

Baza pod cienie to kosmetyk polecany zwłaszcza kobietom z tzw. tłustą powieką. W ich przypadku cień utrzymuje się na powiece bardzo krótko, a kreski - rozmazują. Wszystko przez nadmierne produkowanie sebum, które powoduje szybkie ścieranie kosmetyków.

Baza pod cienie utrwala makijaż nie tylko u kobiet z tłustą cerą, ale także u pań, u których cień często gromadzi się w załamaniach powieki. Po bazę pod cienie warto też sięgnąć, gdy daną osobę czeka cała noc imprezowania bądź przebywanie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, np. gdy jest bardzo gorąco lub wietrznie.

Wyrównanie kolorytu skóry

Baza pod cienie nie tylko utrwala sam cień, ale i wyrównuje koloryt skóry. Dzięki nałożeniu bazy można uzyskać na oku taki kolor cienia, jaki widzimy w opakowaniu, co jest szczególnie ważne dla posiadaczek bardzo ciemnej i lub jasnej karnacji. W ich przypadku cień nałożony bezpośrednio na skórę niekiedy przybiera zniekształconą barwę.

Dzięki bazie pod cienie niewidoczne stają się też przebarwienia, żyłki, naczynka, za to cienie czy eyeliner nabierają bardziej wyrazistej barwy, stają się bardziej nasycone.

Łatwiejsze rozprowadzanie kosmetyków

Baza pod cienie ułatwia też rozprowadzenie samych cieni na oku - nie kruszą się, nie sypią, a łatwiej do niej "przyklejają". Cień na bazie rozprowadza się równomiernie i nie gromadzi się w załamaniach powieki.

Niektóre bazy pod cienie mają drobinki lub działają rozświetlająco, co jednak nie odpowiada każdej kobiecie - część z nich woli po prostu, by baza wyrównywała koloryt skóry i przedłużała trwałość cieni, a rozświetlanie i drobinki wybierają np. na policzkach zamiast na powiece.

Czytaj też:

Makijaż powiększający oczy

Makijaż dla wrażliwych oczu

Jak malować kreski na powiekach?

Jak używać bazy pod cienie?

Nakładanie bazy pod cienie jest bardzo łatwe - większość z nich dostępna jest w słoiczkach, w formie żelu lub kremu, więc wystarczy nabrać jej odpowiednią ilość na palec i palcem właśnie rozsmarować równomiernie na powiece. Jeśli produkt zgromadzi się w jej załamaniu, oznaczać to będzie, że albo zostało go nałożone za dużo, albo nie jest on dobrej jakości.

Nakładanie bazy pod cienie zacznij od linii brwi, a następnie rozsmaruj ją na całej powiece.

Jeśli baza pod cienie nie rozprowadza się łatwo, można ją najpierw delikatnie rozgrzać między palcami.

Istnieją również bazy pod cienie zakończone aplikatorem - w ich przypadku nakładanie jest jeszcze łatwiejsze - umieszczamy kosmetyk bezpośrednio na oku. Jeśli baza, co zdarza się rzadziej, ma formę pudrową, możemy ją nakładać tak, jak cień - za pomocą pędzelka.

Po nałożeniu bazy należy odczekać około minuty i dopiero później nałożyć na powieki cienie.

Trwałość bazy pod cienie, a w konsekwencji i samego cienia zwiększa delikatne przypudrowanie bazy - najpierw więc należy nałożyć bazę pod cienie, odczekać około minuty i dodać puder, a na koniec nałożyć sam cień.

Jaką bazę pod cienie wybrać?

Wybór bazy pod cienie do powiek nie jest tak skomplikowany jak wybór podkładu czy pudru - najlepiej wybrać taką, której odcień stapia się z naszą powieką.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów różnych marek, m. in.:

  • Baza pod cienie Wibo Eyeshadow Base, cena ok. 10 zł

Według użytkowniczek skutecznie wydłuża trwałość cieni i jest dobrym kosmetykiem w swojej kategorii cenowej, jednak posiada delikatne drobinki, które nie każdemu mogą odpowiadać.

  • Baza pod cienie Artdeco Eyeshadow Base, cena ok. 30 zł

Baza o cielistym odcieniu i kremowej konsystencji. Zapobiega rolowaniu się cienia i zatrzymywaniu w załamaniach powieki.

  • Baza pod cienie Eyeshadow Keeper Inglot, cena ok. 50 zł

Użytkowniczki chwalą bazę za to, że wydłuża trwałość cieni nawet do kilkunastu godzin, także w przypadku tzw. tłustej powieki. Jest wydajna, podkreśla barwę cienia do powiek. Nie ma zapachu.

  • Baza pod cienie Eyeshadow Primer Potion Urban Decay, cena ok. 100 zł

Baza pod cienie, która dostosowuje się do odcienia skóry, nie pozostawia efektu maski, wyposażona w aplikator.

Czytaj też:

Jak sobie radzić z opadającymi powiekami?

Jak dbać o oczy?

Zabiegi na oczy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza