Kwas migdałowy: efekty i działanie. Sprawdź, jak wygląda kuracja kwasem migdałowym

2019-09-02 13:57

Kwas migdałowy zaliczany jest do grupy kwasów owocowych AHA i jest bardzo popularny w kosmetyce ze względu na swoje właściwości. Kwas migdałowy doskonale wpływa na kondycję skóry, likwidując jej niedoskonałości. Jakie są efekty działania kwasu migdałowego i jak wygląda kuracja z jego zastosowaniem?

Kwas migdałowy
Autor: Getty Images

Spis treści:

    1. Kwas migdałowy - co trzeba o nim wiedzieć?
    2. Jak działa kwas migdałowy?
    3. Dla kogo jest polecany kwas migdałowy?
    4. Jakie efekty daje kuracja kwasem migdałowym?
    5. Jak wygląda kuracja?
    6. Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po kuracji?
    7. Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego?
    8. Jakie kosmetyki warto wybrać?

Kwas migdałowy - co trzeba o nim wiedzieć?

Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA, które naturalnie występują w przyrodzie i są pozyskiwane z surowców. Kwas migdałowy, obok mlekowego i glikolowego, jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych kwasów z tej grupy w kosmetyce. Nic dziwnego, bo cechuje się wyjątkowymi właściwościami, które doskonale wpływają na skórę - złuszczają ją, a przy okazji lekko nawilżają, sprawdzają się w walce z trądzikiem, starzeniem się skóry, a także bliznami.

Kwas migdałowy używany jest zarówno w peelingach w salonach kosmetycznych, jak i w kremach, jednak w tym przypadku jego stężenie jest znaczni niższe. Można go również znaleźć w tonikach i maseczkach. Warto wprowadzić kwas migdałowy do swojej codziennej pielęgnacji, żeby móc cieszyć się promienną, gładką cerą pozbawioną przebarwień, trądziku, blizn i zmarszczek.

Warto wiedzieć, że kwas migdałowy nie jest fotouczulający, a to oznacza, że można go stosować o każdej porze roku, bez ryzyka wystąpienia przebarwień czy podrażnień. Tym samym kwas migdałowy jest doskonałą letnią alternatywą dla innych zabiegów z wykorzystaniem mocniejszych kwasów z grupy AHa i nie tylko.

Jak działa kwas migdałowy?

Kwas migdałowy, tak jak i pozostałe kwasy, działa na głębokich warstwach naskórka. Zwiększa odległość między komórkami w skórze, osłabiając łączące je wiązania. Proces ten to złuszczanie naskórka. Kwas migdałowy wykazuje największe właściwości przeciwbakteryjne wśród pozostałych kwasów z grupy AHA, a przy tym jest delikatny i dość powolny w działaniu. Wynika to z faktu, że składa się z większych cząsteczek i powoli wnika w skórę. Mimo tego, kwas migdałowy działa intensywnie, jest antybakteryjny, złuszczający, a także reguluje wydzielanie sebum. Jego działanie obejmuje również zwężenie porów, likwidację zaskórników, wągrów oraz stanów zapalnych.

Dla kogo jest polecany kwas migdałowy?

Kwas migdałowy sprawdzi się niemal przy każdym rodzaju cery. Jest doskonały dla posiadaczek cery wrażliwej, nawet naczynkowej, ponieważ działa powoli i delikatnie, nie ma więc mowy o agresywnym złuszczaniu naskórka w jego przypadku, a tym samym i nie należy obawiać się podrażnień. Kwas migdałowy jest stworzony dla osób z cerą trądzikową, bo wykazuje doskonałe działanie antybakteryjne. Sprawdzi się także w przypadku cery dojrzałej, ponieważ przy regularnym stosowaniu likwiduje widoczne zmarszczki.

Jakie efekty daje kuracja kwasem migdałowym?

Efekty działania kwasu migdałowego są widoczne gołym okiem. Najważniejsze z nich to:

    • Młodszy wygląd skóry - regularnie stosowany kwas migdałowy doskonale radzi sobie z drobnymi zmarszczkami całkowicie je redukując
    • Mniejszy trądzik - dzięki swoim właściwościom kwas migdałowy likwiduje stany zapalne i nie dopuszcza do tworzenia się nowych. Zmniejsza zaskórniki i pory, a także działa antybakteryjnie.
    • Wyrównany koloryt skóry - kwas migdałowy likwiduje przebarwienia.
    • Gładka, wypoczęta skóra - regularne złuszczanie naskórka zapewnia świeży wygląd cerze i sprawia, że staje się ona dużo gładsza, pozbawiona blizn, zgrubień.
    • Skóra lepiej wchłania inne kosmetyki - złuszczony martwy naskórek nie blokuje już wchłaniania cennych składników z innych produktów.
    • Nawilżenie, ujędrnienie skóry
    • Wzmocnienie skóry

Jak wygląda kuracja?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na kurację domową kwasem migdałowym czy w salonie, możesz liczyć na te same efekty. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że kuracja w domu zawsze będzie trwała nieco dłużej, ze względu na dużo niższe stężenie kwasu migdałowego w kosmetykach dopuszczonych do użytku codziennego. Tymczasem w salonie często stosowane są peelingi z kwasem migdałowym o wysoki stężeniu od 20 do nawet 60 proc., co znacznie przyspiesza kurację i zapewnia efekty w krótkim czasie. Warto jednak poddać się serii zabiegów w odstępie tygodnia i powtarzać kurację dwa razy w roku, aby stale cieszy się upragnionymi efektami.Kurację kwasem migdałowym w domu również trzeba przeprowadzać regularnie. Nic nie da jednorazowe użycie kremu z niskim stężeniem (najczęściej od 5 do 10 proc.) kwasu migdałowego. Często na pierwsze efekty trzeba poczekać nawet kilka tygodni w zależności od stanu skóry.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po kuracji?

Kwas migdałowy zazwyczaj jest dobrze tolerowany, nawet przez wrażliwe cery naczynkowe. Może się jednak okazać, że przy długotrwałym stosowaniu kremu z kwasem migdałowym nawet o niskim stężeniu pojawią się skutki uboczne. Zrezygnuj na jakiś czas ze stosowania produktu, jeśli zauważysz:

  • rumień i zaczerwienioną skórę
  • pieczenie skóry
  • swędzenie skóry

Objawy te powinny szybko ustąpić po odstawieniu kwasu migdałowego. Pamiętaj, że w przypadku ich wystąpienia, ważne jest silne nawilżenie skóry, co pomoże zniwelować przykre objawy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego?

Mimo że kwas migdałowy jest dość delikatny i sprawdza się nawet przy stosowaniu na wrażliwą skórę, to jednak istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania. Oto najważniejsze z nich:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • alergie skórne
  • terapia retinoidami
  • infekcja bakteryjna lub wirusowa
  • skaleczenia, oparzenia
  • skłonność do powstawania bliznowców

Jakie kosmetyki warto wybrać?

Warto mieć w swojej kosmetyczce kosmetyki z kwasem migdałowym i co jakiś czas przeprowadzać złuszczającą kurację. Cera z pewnością szybko odwdzięczy się promiennym wyglądem. Oto produkty, na które warto zwrócić uwagę:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza