Kwasy na twarz: jak działają i jak dobrać rodzaj kwasu do cery?

2019-08-30 10:20

Kwasy to obecnie najpopularniejsze i najchętniej wykorzystywane składniki w kosmetyce. Istnieje wiele rodzajów kwasów, które bez problemu można dopasować do każdego rodzaju cery. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni kwas do cery.

Kwasy na twarz
Autor: Getty Images Zabiegi na twarz z użyciem kwasów są ostatnio bardzo popularne

Spis treści

  1. Co trzeba wiedzieć o kwasach na twarz?
  2. Jakie są właściwości kwasów wykorzystywanych do zabiegów kosmetycznych?
  3. Jakie są rodzaje i działania kwasów na twarz?
  4. Jak dobrać rodzaj kwasu do cery?
  5. Jak stosować kwasy na twarz?
  6. Jak pielęgnować twarz po zabiegach z kwasami?
  7. Kiedy widać efekty?
  8. Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz?

Z artykułu dowiesz się:

    1. Co trzeba wiedzieć o kwasach na twarz?
    2. Jakie są właściwości kwasów wykorzystywanych do zabiegów kosmetycznych?
    3. Jakie są rodzaje i działania kwasów na twarz?
    4. Jak dobrać rodzaj kwasu do cery?
    5. Jak stosować kwasy na twarz?
    6. Jak pielęgnować twarz po zabiegach z kwasami?
    7. Kiedy widać efekty?
    8. Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz?

Co trzeba wiedzieć o kwasach na twarz?

Kwasy stosowane na twarz nie są niczym nowym i niczym, co byłoby przypisane wyłącznie współczesnej kosmetyce. Nie będzie ani grama przesady w stwierdzeniu, że używane są już od wieków!

Pierwszym kwasem, który poprawiał urodę był kwas mlekowy w postaci mleka oślego lub krowiego, a czasem serwatki. W końcu doskonale znane są mleczne kąpiele Kleopatry, czy maseczki z miąższu chleba nasączonego w mleku, które stosowano w starożytnej Grecji. Wtedy jasna skóra była oznaką przynależności do wyższych sfer, dlatego szukano wszelkich sposobów do jej rozjaśnienia.

Obecnie zadaniem kwasów również jest rozjaśnianie, np. przebarwień na skórze, ale nie tylko, bo ile rodzajów kwasów, tyle korzyści z nich płynących. Kwasy doskonale sprawdzają się w dbaniu o każdy typ cery i potrafią poradzić sobie niemal z każdym skórnym problemem. Nic więc dziwnego, że kwasy stale zyskują coraz większe grono zwolenniczek, a zabiegi z użyciem kwasów należą do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych.

Jakie są właściwości kwasów wykorzystywanych do zabiegów kosmetycznych?

Kwasy mają mnóstwo właściwości i świetnie wpływają na skórę. Przede wszystkim działają na głębokie warstwy naskórka, zwiększając odległość pomiędzy komórkami w skórze, a tym samym osłabiając łączące wiązania tych komórek i w ten sposób dochodzi do złuszczania "złego" naskórka.

Efektem jest zniwelowanie niedoskonałości skóry, ujednolicenie kolorytu, a także rozjaśnienie blizn czy regulacja wydzielania sebum. Zanim sięgnie się po kremy z kwasami lub zabiegi z ich użyciem, warto sprawdzić, jaki rodzaj kwasów najlepiej sprawdzi się przy danym problemie skórnym.

Jakie są rodzaje i działania kwasów na twarz?

Na rynku istnieje wiele rodzajów kwasów do twarzy, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do wybranego typu problemu skóry. Oto najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane kwasy:

  • Kwas mlekowy (AHA) - wciąż popularny i doceniany zwłaszcza w walce z bliznami. Doskonale nawilża, wygładza, oczyszcza skórę, a także wyrównuje jej koloryt, rozjaśnia oraz przeciwdziała stanom zapalnym. Najczęściej stosuje się go przy okazji zabiegów peelingujących.
  • Kwas migdałowy - należy do grupy AHA i jest bardzo często wybierany ze względu na swoje wszechstronne właściwości. Spłyca zmarszczki i blizny, a także pobudza proces produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra jest jędrniejsza i bardziej sprężysta. Ponadto reguluje łojotok i pomaga w walce z trądzikiem.
  • Kwas salicylowy (BHA) - działa antyseptycznie, przeciwgrzybicznie oraz przeciwzapalnie. Doskonale sprawdza się przy problemach z cerą trądzikową. Regeneruje skórę i zmniejsza widoczność blizn.
  • Kwas azelainowy - wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Jest bardzo skuteczny w walce z trądzikiem, rozjaśnia skórę, a także zmniejsza podrażnienia skóry oraz jej wysuszanie.
  • Kwas laktobionowy (PHA) - działa podobnie do kwasów AHA, ale jest znacznie łagodniejszy. Reguluje proces złuszczania, wzmacnia naturalną ochronę naskórka, a także pobudza proces produkcji kolagenu oraz elastyny.
  • Kwas ferulowy - zmniejsza przebarwienia, a także redukuje zmarszczki, dlatego często jest wybierany przy cerach dojrzałych. Oprócz tego chroni skórę przed fotostarzeniem oraz opóźnia naturalne procesy starzenia. Hamuje też działanie wolnych rodników.
  • Kwas glikolowy - należy do grupy kwasów AHA. Rozjaśnia skórę, nawilża, wygładza, a także pobudza produkcję kolagenu. Oprócz tego spłyca zmarszczki, przyspiesza regenerację skóry i działa złuszczająco. Najczęściej jest wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych i stosowany jest w różnym stężeniu - od 15 do 70 proc.

Jak dobrać rodzaj kwasu do cery?

Dobór odpowiedniego rodzaju kwasu gwarantuje pozbycie się problemów z cerą. Na szczęście różnorodność kwasów sprawia, że obecnie bez żadnego problemu możemy dobrać odpowiedni rodzaj i pozbyć się niedoskonałości raz na zawsze.

  • Cera tłusta i trądzikowa - w tym przypadku najlepiej dobrać kwas oczyszczający, zwężający pory, a także o właściwościach antyseptycznych. Doskonale sprawdzi się kwas salicylowy, migdałowy, azelainowy.
  • Cera z zaskórnikami - te niedoskonałości są wyjątkowo uciążliwe i często naprawdę trudno je zwalczyć. Na szczęście kwas azelainowy doskonale potrafi się z nimi rozprawić, złuszczając naskórek, odblokowuje pory i hamuje rozwój bakterii.
  • Cera z przebarwieniami i bliznami - aby pozbyć się tego problemu, należy sięgnąć po kwasy, które rozjaśniają skórę i delikatnie ją złuszczają. Warto zastosować więc kwasy z grupy AHA - mlekowy i glikolowy.
  • Cera dojrzała z pierwszymi zmarszczkami - z tym świetnie radzi sobie kwas ferulowy, który odmładza skórę, a także zapobiega jej dalszemu starzeniu się, ponieważ zwalcza wolne rodniki i blokuje powstawanie nowych. Co ważne, kwas ten można stosować również na delikatną okolicę wokół oczu.
  • Cera delikatna i wrażliwa - w przypadku takiej cery nie ma mowy o stosowaniu mocnych kwasów, ale na szczęście istnieje kwas laktobionowy, który wykazuje podobne działanie do kwasów AHA, ale jest znacznie łagodniejszy. Oczyszcza twarz, a także ma właściwości łagodzące oraz regenerujące.

Jak stosować kwasy na twarz?

Kwas na twarz można stosować w różnej formie. Jeśli wybiera się codzienną pielęgnację z użyciem kwasów, to najczęściej stosuje się je w formie kremu. W takim wypadku stężenie kwasów jest niewielkie, aby nie podrażnić sobie skóry. Ważne jest jednak zachowanie ostrożności i odpowiednie dbanie o skórę.

Przede wszystkim produkty z kwasami stosuje się w okresie jesienno-zimowym, tak by nie być narażonym na niekorzystne działanie promieni słonecznych, które mogłyby bardzo podrażnić skórę, która przechodzi terapię kwasami. Do tego i tak przed wyjściem z domu trzeba nakładać krem z filtrami, nawet w pochmurne deszczowe czy śnieżne dni!

W przypadku zabiegów w salonach kosmetycznych najczęściej stosuje się peelingi z kwasami o odpowiednim stężeniu. Zazwyczaj jest ono znacznie wyższe niż w kremach, a tym samym szybciej można uzyskać zamierzone efekty. Aby zabieg z użyciem kwasów był skuteczny, kosmetyczka najpierw dokładnie oczyszcza skórę, np. przy pomocy peelingi kawitacyjnego. Następnie nakłada peeling z kwasem o odpowiednim stężeniu.

Jak pielęgnować twarz po zabiegach z kwasami?

Bezpośrednio po zabiegach z użyciem kwasów skóra najczęściej jest podrażniona i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim przez minimum 24 godziny należy powstrzymać się przed używaniem kolorowych kosmetyków, należy więc całkowicie zrezygnować z makijażu. Nie można się opalać i przebywać na słońcu, a także nie można zdrapywać łuszczącej się skóry. Bardzo ważne jest intensywne nawilżenie skóry oraz stosowanie kremów z bardzo wysokim filtrem.

Kiedy widać efekty?

Pierwsze efekty po zabiegach z użyciem kwasów na twarzy można zobaczyć bardzo szybko, jednak jest to zależne od stężenia użytych kwasów. Warto mieć na uwadze fakt, że po zabiegach w salonie szybciej widać pierwsze efekty niż po stosowaniu kremów z kwasami w domu. Często jednak trzeba się poddać kilku zabiegom, aby cieszyć się oczekiwanymi efektami. Podczas terapii kwasami warto więc uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o regularności - czy to wizyt w salonie, czy stosowaniu kremu z kwasem.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz?

Niestety, nie zawsze można poddawać się zabiegom z użyciem kwasów lub stosować kremy z kwasami. Przeciwwskazań jest sporo, a to najważniejsze z nich:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • łuszczyca
  • choroby autoimmunologiczne (kolagenoza, pęcherzyca)
  • stosowanie retinoidów
  • świeże blizny i rany, zabiegi chirurgiczne
  • skóra opalona, silnie podrażniona słońcem
  • czynna infekcja, gorączka, osłabienie, antybiotykoterapia
  • stany alergiczne
  • aktywna opryszczka
  • ropne stany zapalne
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza