Trądzik różowaty: jak wygląda leczenie i czy dieta przynosi efekty?

2019-06-03 10:37

Trądzik różowaty dotyczy najczęściej skóry twarzy i objawia się trwałym rumieniem oraz pajączkowatym rozszerzeniem naczyń. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się także krostki i grudki, którym towarzysz świąd oraz pieczenie. Co powoduje trądzik różowaty i jak się go leczy?

Trądzik różowaty
Autor: Getty Images Trądzik różowaty to nie jest trądzik pospolity

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny trądziku różowatego?
  2. Jakie są objawy trądziku różowatego?
  3. Na czym polega leczenie trądziku różowatego?
  4. Kiedy konieczne jest włączenie antybiotyków?
  5. Czy dieta ma znaczenie w leczeniu trądziku różowatego?
  6. Czy promieniowanie UV ma wpływ na przebieg choroby?
  7. Co jeszcze negatywnie wpływa na trądzik różowaty?
  8. Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i zazwyczaj pojawia się między 30. a 50. rokiem życia. Z reguły objawy można zauważyć w środkowej części twarzy tj. na nosie, w okolicy ust, na brodzie i pośrodku czoła.

Rzadko występuje jako jednorazowy wysyp zmian chorobowych, a zazwyczaj ma charakter nawracający z okresami zaostrzeń i remisji objawów.

Aby skutecznie z nim walczyć, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który wdroży leczenie farmakologiczne, a dodatkowo może zalecić także zabiegi, zmiany w pielęgnacji oraz stylu życia.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są przyczyny trądziku różowatego?
  2. Jakie są objawy trądziku różowatego?
  3. Na czym polega leczenie trądziku różowatego?
  4. Kiedy konieczne jest włączenie antybiotyków?
  5. Czy dieta ma znaczenie w leczeniu trądziku różowatego?
  6. Czy promieniowanie UV ma wpływ na przebieg choroby?
  7. Co jeszcze negatywnie wpływa na trądzik różowaty?
  8. Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Trądzik różowaty to choroba przewlekła występująca w wieku dojrzałym, która dotyczy ok. 10 proc. populacji. Jest to schorzenie, którego przyczyny wciąż nie są ostatecznie wyjaśnione.

Najczęściej potwierdza się, że jego występowanie związane jest z czynnikami genetycznymi oraz nadreaktywnością naczyń krwionośnych na twarzy. Wśród czynników, które sprzyjają występowaniu, uwzględnia się m.in. zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, infekcje (np. próchnica zębów) oraz obecność nużeńca lub drożdżaków na naskórku.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

  • Początkowo trądzik różowaty może być bagatelizowany, gdyż objawia się tylko nadreaktywnością naczyń, czyli zaczerwienieniem
  • Następnie pojawia się także zaczerwienienie oczne, a także występują liczne krosty i grudki.
  • W kolejnym stadium objawy nasilają się, zwiększa się łojotok, pojawiają się duże, zapalne guzki, a dodatkowo nos staje się większy i mocno zaczerwieniony.
Warto wiedzieć

Należy podkreślić, że trądzik różowaty różni się od trądziku pospolitego. Przede wszystkim inne są jego przyczyny – w trądziku pospolitym przyczyną powstawania są zablokowane gruczoły łojowe.

Dodatkowo, w późniejszych stadiach, do przyczyn powstawania krost zalicza się nadmierną ilością bakterii, co nie ma miejsca przy trądziku różowatym. Warto pamiętać o tych różnicach i nie mylić obu przypadłości, gdyż każda z nich oprócz podłoża i przebiegu różni się także w leczeniu.

Na czym polega leczenie trądziku różowatego?

Aby zdiagnozować trądzik różowaty, należy udać się na wizytę do dermatologa, który w wyniku wywiadu i oceny objawów, może potwierdzić występowanie choroby. Następnie konieczne jest wdrożenie leczenia, które dobierane jest indywidualnie do stanu skóry, rodzaju trądziku oraz stopnia jego zaawansowania.

Warto podkreślić, że przy wczesnym zdiagnozowaniu trądziku różowatego, czyli gdy ma jeszcze postać rumieniową lub grudkowo-krostkową, wystarczy wdrożenie miejscowego leczenia farmakologicznego. Dzięki niemu można skutecznie zredukować stan zapalny, zmniejszyć występowanie grudek i krostek, a także zwiększyć częstotliwość występowania okresów remisji.

Najczęściej w leczeniu stosowane są substancje takie jak:

Kiedy konieczne jest włączenie antybiotyków?

Gdy jednak trądzik ma postać zaawansowaną, konieczne jest leczenie farmakologiczne silniejszymi preparatami, w tym antybiotykami.

Zalecane jest stosowanie środków zawierających m.in. minocyklinę, klarytromycynę, a także w cięższych przypadkach – izotretynoinę i prednizon. Ponadto, postać przerosła trądziku wymaga nierzadko interwencji chirurgicznej, która polega na ścięciu mas guzowatych (zabieg ten nazywany jest elektrokoagulacją).

Dodatkowo, czasami lekarze zalecają także laseroterapię, która poprawia ukrwienie skóry i dotlenia ją, przez co jej kondycja znacznie się poprawia.

Czy dieta ma znaczenie w leczeniu trądziku różowatego?

Na przebieg trądziku różowatego ma wpływ także dieta. Wśród czynników, które prowokują zaostrzanie się powstałych zmian wyróżnia się m.in. pikantne potrawy, produkty mleczne, sery oraz wątróbki. Osoby zmagające się z tą chorobą powinny wystrzegać się także picia alkoholu, jedzenia czekolady, wanilii oraz sosu sojowego i winegret.

Dodatkowo źle tolerowane są zmiany temperatury, dlatego też, tak jak nie zaleca się korzystania z sauny, jak i solarium, tak też odradza się jedzenie bardzo gorących i zimnych potraw oraz napojów.

Należy także ograniczyć spożywanie mocnej kawy oraz herbaty. Chociaż tego typu restrykcyjne podejście do diety może być uciążliwe, to uwzględnienie tych zasad w jadłospisie, zmniejsza ryzyko zaostrzenia objawów trądziku różowatego.

Czy promieniowanie UV ma wpływ na przebieg choroby?

Osoby chorujące na trądzik różowaty, muszą zdawać sobie sprawę, że nadmierna ekspozycja na słońce z reguły wywołuje objawy, a także powoduje zaostrzenie tych już obecnych, przez co znacznie pogarsza się ogólny stan skóry. Promieniowanie UV wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do pojawienia się rumienia na twarzy (tzw. flushing).

Ponadto należy podkreślić, że nadmierna ekspozycja na słońce, powoduje także wzrost wolnych rodników, co z kolei prowadzi do reakcji zapalnych oraz degradacji macierzy skóry. W praktyce oznacza to, że promieniowanie UV przyczynia się w znacznym stopniu do rozwoju choroby.

Warto zatem pamiętać, aby osoby chorujące na trądzik różowaty zawsze stosowały pielęgnację ochronną tj. używały preparatów z filtrami przeciwko promieniowaniu UVA i UVB. Istotnym jest, aby tego typu kremy stosowane były nie tylko podczas dużego słońca np. wiosną i latem, ale także każdorazowo, przed wyjściem z domu (nawet w mroźną czy deszczową pogodę).

Co jeszcze negatywnie wpływa na trądzik różowaty?

  • Wśród czynników zaostrzających objawy choroby, istotne znaczenie mają czynniki środowiskowe, do których zalicza się m.in. wiatr, wilgoć i zimno
  • Chorzy mogą zauważyć zwiększone objawy, gdy ich stan emocjonalny pozostawia wiele do życzenia tzn. odczuwają stres, złość, wzmożone napięcie bądź inne, negatywne emocje
  • Czasami objawy mogą zaostrzyć się także pod wpływem dużego wysiłku fizycznego, menopauzy lub pod wpływem objawów innych chorób (np. przewlekłego kaszlu, kataru, bólu głowy, gorączki itp.).

Bardzo ważne są także stosowane wówczas kosmetyki. Osoby borykające się z trądzikiem różowatym nie powinny stosować preparatów, które w składzie zawierają m.in.:

  • aceton
  • mentol
  • alkohole takie jak benzylowy, etylowy
  • kwasy AHA
  • środki zapachowe

Dlatego też ze względu na to, że czynników potęgujących powstałe już objawy jest wiele, warto je znać i świadomie uniknąć.

Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

Leczenie trądziku różowatego jest trudne i wymaga czasu oraz cierpliwości. Należy pamiętać, że skóra ta wymaga delikatnej pielęgnacji, dlatego też:

  • trzeba unikać gorącej, chlorowanej wody
  • unikać stosowania mydła
  • kosmetyków zawierających w składzie alkohol oraz kwas AHA
  • nie można stosować peelingów
  • trzeba pamiętać, żeby osuszać skórę miękkim ręcznikiem
  • nakładać na czystą skórę preparaty chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza