Fotelik samochodowy dla dziecka - ważny montaż i ustawienie

2012-08-07 15:51

Na nic się nie zda nawet najlepszy i najnowocześniejszy fotelik samochodowy dla dziecka, jeśli źle go zamontujesz, nie będziesz zapinać dziecku pasów bezpieczeństwa albo będziesz je wyjmować z fotelika w czasie jazdy. Jak nie popełnić błędów przy montażu i użytkowaniu fotelika?

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że blisko 70 proc. rodziców nie umie prawidłowo zamocować fotelików, w których na co dzień przewozi dzieci. A jest tak, bo… nie czytamy instrukcji obsługi, w której producent wyjaśnia, jak należy to zrobić. Tymczasem każdy fotelik samochodowy ma swoje wymagania – aby zapewniał malcowi bezpieczeństwo, musi być zamocowany pasami samochodowymi w taki sposób, by dorosła, średnio silna osoba, nie była w stanie go przesunąć szarpnięciem.

 • Najbezpieczniejsze miejsce dla fotelika to środek tylnej kanapy, wyposażony w pasy bezpieczeństwa albo mocowanie ISOFIX. Jest oddalone od drzwi, więc zapewnia najlepszą ochronę w wypadku bocznego uderzenia. Jeśli jednak nie posiada ono pasów ani systemu ISOFIX, lepsze będzie miejsce z tyłu, za siedzeniem pasażera, z którego bezpieczniej będzie można wyjąć fotelik, jeśli zatrzymacie się na ruchliwej ulicy. Ale uwaga – może się zdarzyć, że z uwagi na różnicę w wyprofilowaniu kanapy fotelik można będzie zamocować stabilnie tylko z przodu. W takim przypadku pamiętaj, że można to zrobić tylko wtedy, kiedy nie ma tam poduszki powietrznej pasażera albo jest ona odłączona. Podczas zderzenia otwiera się ona z prędkością 300 km/h, a specjaliści porównują to do siły, z jaką zawodowy gracz w bejsbol uderza kijem w piłkę. Gdyby uderzyła w tył fotelika, maluszek doznałby poważnego urazu mózgu, co najczęściej kończy się śmiercią.

>> Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking cenowy 2017

Dobrze wiedzieć

ISOFIX- komfort i bezpieczeństwo

System ISOFIX pozwala szybko i stabilnie zamontować fotelik w aucie, bez użycia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Tworzą go sztywne uchwyty, zamontowane na stałe w aucie między oparciem a siedziskiem i zaczepy znajdujące się na foteliku albo na specjalnej bazie, którą dokupuje się wraz z fotelikiem. Fotelik z systemem ISOFIX mocuje się, zatrzaskując uchwyty. System jest dość drogi, często dwukrotnie przekracza wartość fotelika. Inwestując weń, koniecznie weź jednak pod uwagę wyniki testów zderzeniowych fotelika, który chcesz kupić, bo ISOFIX poprawia bezpieczeństwo tylko wtedy, kiedy jest stosowany z fotelikiem wysokiej jakości.

 • Leżącemu w foteliku maluszkowi zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Informację, jak to zrobić prawidłowo, również znajdziesz w instrukcji montażu fotelika.
 • Podczas jazdy nigdy nie wyjmuj dziecka z fotelika. Nawet jeśli płacze, trzeba je nakarmić albo przewinąć. W takiej sytuacji należy zjechać na pobocze i dopiero tam rozpiąć pasy. Jeśli maluszek sam otwiera zamek pasów fotelika, trzeba jak najszybciej zatrzymać auto i zapiąć pasy ponownie, po czym dać dziecku do zrozumienia, że źle zrobiło. Kilkumiesięczne niemowlę nie zrozumie treści oddanej słowami, ale powagę sytuacji można oddać za pomocą mimiki i poważnego tonu głosu. Dziecka nie wolno chwalić, gdy samo rozepnie pasy, ani pokazywać innym, że to potrafi, bo wtedy uzna to za dobrą zabawę i sytuacja będzie się powtarzać. Siedząc obok dziecka leżącego w foteliku, sama również – jak każe kodeks drogowy – zawsze zapinaj pasy. Dzięki temu w razie zderzenia nie przygnieciesz go ciężarem swojego ciała.
 • miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza