Prawo a dziecko w przyczepce

2009-07-24 14:07 redakcja

Z bardzo małym dzieckiem również możecie korzystać z przyjemności rowerowych przejażdżek. Najpopularniejsze są foteliki, ale coraz częściej można spotkać maluchy w przyczepkach. Co na to polskie prawo?

Obecne przepisy ruchu drogowego (art. 63 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym) zabraniają przewozu osób w przyczepie, z wyjątkiem dwóch określonych sytuacji, tj. dozwolony jest:

  • przewóz dzieci do szkół i przedszkoli  i z powrotem w przyczepie dostosowanej do przewozu osób, ciągniętej przez ciągnik rolniczy,
  • przewóz konwojentów, drużyn roboczych i osób wykonujących czynności ładunkowe w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy i też z zachowaniem szczegółowych wymogów.

Poniżej przedstawiamy opinię podinsp. Leszka Jankowskiego, eksperta Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Odnosząc się wprost do zagadnienia przewozu dzieci w przyczepkach rowerowych, należy stwierdzić, że to rozwiązanie posiada pewne zalety, przy których trzeba jednak zaakcentować nasuwające się wątpliwości.

Rower połączony z taką przyczepką w większości przypadków staje się pojazdem wielośladowym, co sprawia, że korzystanie z dróg dla rowerów, oznakowanych znakiem C-13, staje się niemożliwe. W konsekwencji tego, kierujący takim rowerem jest obowiązany poruszać się po jezdni wśród innych uczestników ruchu, co w naszym przekonaniu stwarza większe zagrożenie bezpieczeństwa, aniżeli przewożenie dziecka w foteliku po drogach dla rowerów.

Niezależnie od dokonania zmian legislacyjnych w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniu ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, niezmiennym pozostanie szerokość budowanych w Polsce dróg dla rowerów, przeznaczonych głównie dla rowerów jednośladowych. Niższa prędkość roweru z przyczepką może w tym momencie stanowić dodatkowe utrudnienie dla innych rowerzystów, prowadząc nawet do  sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Odrębną kwestią pozostaje  wyprzedzanie takiego pojazdu. Ustawodawca przewidział szczególną ochronę pojazdów jednośladowych. O ile art. 24 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym nakazuje zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m w razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego, o tyle w przypadku innych pojazdów mówi się o zachowaniu jedynie bezpiecznego odstępu.

Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa osób podróżujących rowerem z przyczepką, pozostają także gorsze właściwości manewrowe takiego zespołu pojazdów, które w sytuacji zagrożenia mogą mieć kluczowe znaczenie dla uniknięcia wypadku drogowego.

Rodzic, który decyduje się na przewożenie dziecka w przyczepce rowerowej może zostać ukarany za:

  • naruszenie warunków przewozu osób w przyczepach mandatem 100 zł
  • niestosowanie się do znaku C-13 mandatem 100 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka