Ile WYDAJEMY na rodzinne wakacje?

2014-04-08 14:55
wakacje nad morzem
Autor: _photos.com|photos.com Wakacje nad morzem mają dobroczynny wpływ na zdrowie dziecka.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na wakacje w Polsce wydajemy dużo. I kryzys nam nie przeszkadza w spędzaniu urlopów w kurortach. Mimo że wyjazd rodzinny kosztuje kilka tysięcy złotych, co trzeci Polak decyduje się na spędzenie urlopu w polskim kurorcie, a co dziesiąty  - w zagranicznym, gdzie koszty te są jeszcze wyższe.

Nie lubimy spędzać urlopu w domu. Nie odpoczywamy wtedy i nie skupiamy się na przyjemnościach, za to nagle dostrzegamy ile jest prac do wykonania w naszym M. Wymyślamy sobie zatem, że wykorzystamy urlop na remont: malujemy ściany, wymieniamy okna, kupujemy meble. I choć po tej rewolucji dom wygląda pięknie, my wracamy do pracy całkowicie zmęczeni, a dziecko jest niezadowolone. Ile więc trzeba wydać, żeby wybrać się gdzieś na wakacje z dzieckiem?

8 tysięcy za wczasy za granicą

Wypoczynkowi sprzyja zmiana otoczenia i odcięcie się od codziennych obowiązków. Właśnie dlatego uwielbiamy wyjazdy wakacyjne - i kryzys finansowy nie sprawił, że zaczęliśmy z nim rezygnować. Wakacje kosztują nas dużo, zwłaszcza w przypadku wyjazdu rodzinnego. Z danych GUS-u wynika, że na wakacje z dzieckiem, trwające więcej niż 5 dni, wydajemy 700 zł na osobę, a na wyjazd za granicę aż 1900 zł na osobę.

W przypadku rodziny 4-osobowej, wypoczywającej tydzień nad morzem czy w górach, musimy liczyć się z kosztem 2800 zł - niestety, dużo większym niż wynoszą przeciętne zarobki w większości miast w Polsce. Gdybyśmy zdecydowali się w tym samym gronie pojechać do Egiptu, Turcji, Maroka czy innego popularnego zagranicznego kurortu, musimy liczyć się z dużo większymi wydatkami - w najniższej opcji jest to kwota 8 tysięcy za rodzinę. Dla wielu to bariera niemożliwa do przeskoczenia.

Taniej na własną rękę

Z danych wynika również, że taniej kosztują nas wakacje z dzieckiem zorganizowane samodzielnie - i to aż o 15-20 procent. Wyjazd zorganizowany to niestety większe koszta, ale w przypadku wczasów zagranicznych również większe poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego, jeśli już chcemy wyjechać do egzotycznego kurortu, korzystamy z pomocy biur podróży. Rzadko decydujemy się na wyjazd na własną rękę, co może też wynikać z bariery językowej (zwłaszcza w przypadku wyjazdu do naprawdę dalekiego kraju).

>>Przeczytaj, jak radzić sobie, gdy dziecko dozna udaru słonecznego>>

Wczasy na kredyt?

Coraz częściej bierzemy pożyczki, żeby spędzić wakacje z dzieckiem w miłym miejscu. Równie często zaciągamy kredyty na rodzinne wakacje. Jeśli oszczędzaliśmy na wyjazd przez cały rok i zabrakło nam naprawdę niewielkiej sumy, to nie jest złe rozwiązanie. Jeśli jednak nie mamy nic i myślimy o wzięciu kredytu, rozważmy dwa razy ten pomysł. Może się okazać, że jedne wakacje będziemy spłacać przez kilka lat.

Wakacje z dzieckiem - podróż samochodem

Pierwsza podróż samochodem z małym dzieckiem nie musi być trudna. Wystarczy, że odpowiednio wcześniej zadbasz o kilka istotnych rzeczy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza