Psychologia

Strata dziecka jest uważana za jedną z największych tragedii w życiu. Właśnie dlatego w relacji z rodzicami, których dziecko zmarło, nie wiemy, jak się zachować i co im powiedzieć. Często więc w ogóle unikamy z nimi kontaktu. Czy to rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem i w jaki sposób wesprzeć rodziców po stracie dziecka?
Jesteś miłą i fajną osobą, dbasz o rodzinę, kochasz ją i jesteś wdzięczna za swoje życie. A mimo to przychodzą momenty, w których złość ogarnia cię do tego stopnia, że wybuchasz. Krzyczysz, mówisz słowa, których później żałujesz. Nie poznajesz samej siebie? Spokojnie, matczyna wściekłość pojawia się u wielu mam na pewnym etapie życia. Jak sobie z nią radzić?
Przesądy ciażowe są często traktowane, jak naukowe prawdy, a w rzeczywistości nie mają racjonalnego wytłumaczenia. Choć większość z nich wynika z troski, nie wszystkie rady mają uzasadnienie. Wciąż jednak wiele ciężarnych wierzy w ciążowe przesądy. Inne, straszone przez bliskich, wolą na zimne dmuchać.
Wciąż się złościsz, że twój mąż nie pomaga w domu? Krzyczysz, prosisz, grozisz, marudzisz, aż w końcu macie ciche dni? Może postępujesz z nim nie właściwie. Przeczytaj rady mężczyzn, którzy zdradzili, jak - ich zdaniem - zachęcić partnera do pomocy w domu. Przekonaj się, co robiłaś nie tak.
Kłótnie w związku zdarzają się z różnych powodów. Nie oznacza to od razu kryzysu w małżeństwie. Jak wynika z sondaży, większość Polaków deklaruje, że woli rozwiązywać konflikty podczas spokojnej rozmowy, jednakże szczegółowa analiza ukazuje, że nie obce jest stosowanie niedojrzałych technik radzenia sobie z konfliktem. W społeczeństwie funkcjonuje powiedzenie, że kłótnie w związku są potrzebne. Czy faktycznie?
Macierzyństwo to poczucie ogromnego  szczęścia, ale też nieprzespane noce, ciągłe zmęczenie, rozterki i stres. Co zrobić, aby być mamą szczęśliwą i spełnioną oraz spokojnie przetrwać trudne chwile? Postaraj się uniknąć błędów, które młode mamy często popełniają, sądząc, że powinny być chodzącymi ideałami.
"Nikt nie zadaje sobie trudu, aby powiedzieć nowym mamom, że zachowanie ich dzieci sprawi, że będą wściekłe." - twierdzi psychoterapeutka specjalizująca się w terapiach dla mam, Erica Djossa. Według niej, kluczowe jest poznanie przyczyn tego gniewu, w najdrobniejszych szczegółach, tak by można było im przeciwdziałać. Dzięki temu poprawimy swoje samopoczucie i relacje z maluchem - obiecują psychologowie.
...a do tego nauczysz pociechę, że każdy błąd można naprawić. Ukarałaś, a było niewinne? Zapomniałaś o obietnicy złożonej przed tygodniem? Zamiast udawać, że nic się nie stało, powiedz dziecku „przepraszam”. Dzięki temu dziecko nauczy się, że te same zasady obowiązują wszystkich i że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek i pozycję.
Cytatów i wierszy o mamie, macierzyństwie, miłości matki do dziecka jest wiele. Wybraliśmy te wzruszające i żartobliwe. Przykładem, który oddaje istotę macierzyństwa, są słowa Jana Pawła II: „Macierzyństwo zawiera w sobie szczególne obcowanie z tajemnicą życia, które dojrzewa w łonie kobiety". Przeczytajcie inne ciekawe cytaty i wiersze o mamie i dla mamy.
Jak być dobrym rodzicem? - to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. My zadaliśmy je Justynie Korzeniewskiej psychologowi dziecięcemu. Zobacz, co o dobrych rodzicach, trudnych pytaniach i relacjach z dzieckiem mówi nasza ekspertka.
Mieszkanie z teściami czy rodzicami może rodzić konflikty, zwłaszcza gdy na świecie pojawi się dziecko. Co je wywołuje i czy można im zapobiec? Dowiedz się jak nie doprowadzić do tego, by sytuacja w waszym domu była napięta oraz jak uniknąć konfliktów mieszkając z teściami pod jednym dachem.
Dziś 26 maja. Czy bycie mamą w świetle kamer jest tak samo trudne i wymagające jak twoje? Jakimi mamami są znane aktorki i piosenkarki i co mówią na temat macierzyństwa? Przejrzeliśmy wywiady z gwiazdami i wybraliśmy dla was kilka ich myśli.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza