Psychologia

Nie ma chyba matki, która nie wracałaby chwilami we wspomnieniach do czasów "sprzed dzieci" i nie porównywała siebie dzisiejszej do siebie z dawnych lat. Byłyśmy wtedy tryskającymi energią oazami spokoju. Pogodnymi, wyluzowanymi - jednym słowem fajnymi dziewczynami. Gdzie one są dziś? Oto 10 głównych powodów, dla których te wersje nas są w uśpieniu.
To jaki będzie początek macierzyństwa, mocno zależy także od osób jakimi otacza się świeżo upieczona mama. Zwłaszcza jeśli jest pierworódką, a jej pewność siebie w macierzyństwie dopiero się buduje. Jak wspierać młode matki?
Najtańszą lalkę typu reborn można kupić za około 2 tys. złotych. Jednak modele kolekcjonerskie, robione na specjalne zamówienie, odpowiadające na przykład wizerunkowi ze zdjęcia mogą kosztować nawet 80 tysiecy. Te kobiety dla swoich lalek mają specjalnie urządzone pokoje dziecięce, kupują im ubranka, chodzą z nimi na spacery. Dlaczego to robią? Nie za każdą historią kryje się tragedia...
A nawet jeśli je usłyszysz, to z pewnością komuś z towarzystwa wciąż będą brzmieć dziwnie. I to nieistotne w jak nowoczesnym i chwalącym się równouprawnieniem środowisku żyjesz. Pewne kwestie są tak mocno zakorzenione w społeczeństwie, że nawet nie dostrzegamy, faktu istnienia podwójnych standardów rodzicielstwa.
Trichotillomania jest zaburzeniem psychicznym, które polega na tym, że pacjent odczuwa przymus wyrywania sobie włosów. Trichotillomania może prowadzić do pojawiania się ognisk pozbawionych włosów w obrębie głowy i znacznych trudności w funkcjonowaniu społecznym. Co jednak w ogóle może sprawiać, że niektórzy ludzie muszą wyrywać sobie włosy? Na czym polega leczenie trichotillomanii?
Problemy z teściową to klasyk gatunku "rodzina". Ale, gdy urodzisz dziecko, może być jeszcze gorzej! Część zachowań teściowych to niezmienne od dekad przywary, ale punkty 6. i 10. to zdecydowane hity wśród teściowych kobiet z pokolenia Millenialsów. To zaczynamy. Czym się popisze wkurzająca teściowa po porodzie?
"Kiedy kolejna dzidzia?". "Oj już duży taki, o rodzeństwo się trzeba postarać". "Musicie zrobić drugie, bo będzie taka samotna". Te i podobne teksty słyszał chyba każdy rodzic. Są tak powszechne w społeczeństwie i utrwalane od lat jako "nic złego", że niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi na presję, jaką wywierają. A są przecież rodzice, którzy nie mają kolejnego dziecka z ważnych powodów. Takim pytaniem można im zrobić dużą przykrość i wprawić w zakłopotanie.
Słowa mają moc. Potrafią pokrzepić, ale źle dobrane mogą wyrządzić niemałą krzywdę. Jak rozmawiać z młodą mamą, która ma obniżony nastrój, by dać jej siłę, a nie zdołować? Warto mówić do niej uważnie, bo ciężko ocenić, czy mierzy się jedynie z chandrą, czy może już z depresją poporodową.
Nie da się zaprzeczyć, że wspólne dziecko łączy dwoje ludzi na całe życie. Niezależnie, czy będą razem, czy ich miłość nie przetrwa, już na zawsze będą mamą i tatą tego samego dziecka. Patrząc jednak z perspektywy samej miłości romantycznej, dziecko wiele komplikuje. Dowodzą tego chociażby statystyki. Wiele par nie jest w stanie przetrwać wyzwań dla związku po pojawieniu się dziecka. Oto 8 głównych problemów par, które zostały rodzicami.
Jedna z mam spróbowała spisać swoje codzienne czynności, aby udowodnić sobie i partnerowi, że siedzenie w domu z dzieckiem to równie ciężka praca, jak chodzenie do biura. Miała rację. Specjaliści wycenili prace wykonywane przez kobiety w domu na 5 809 złotych miesięcznie.
Jesteś miłą i fajną osobą, dbasz o rodzinę, kochasz ją i jesteś wdzięczna za swoje życie. A mimo to przychodzą momenty, w których złość ogarnia cię do tego stopnia, że wybuchasz. Krzyczysz, mówisz słowa, których później żałujesz. Nie poznajesz samej siebie? Spokojnie, matczyna wściekłość pojawia się u wielu mam na pewnym etapie życia. Jak sobie z nią radzić?
Samotne macierzyństwo jest trudne, zwłaszcza jeśli nie masz znikąd pomocy. Cztery samotne matki z Waszyngtonu postanowiły zamieszkać razem i wspierać się wzajemnie w wychowaniu dzieci. Zobacz, jak niesamowity to by pomysł i jak się sprawdził.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza