Psychologia

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Taki temat rozmowy może pojawić się, gdy zmarła bliska wam osoba lub gdy odwiedzacie groby rodzinne. Dziecko nagle zadaje pytanie: co to znaczy, że ktoś umiera? Czym jest śmierć i gdzie teraz jest babcia lub dziadek? Podpowiadamy, jak rozmawiać z kilkulatkiem o śmierci i przemijaniu.
Czy zabierać dziecko na cmentarz? To pytanie zadajemy sobie każdego roku przed dniem Wszystkich Świętych. Czy przedszkolak zrozumie powagę tego święta i będzie potrafił odpowiednio zachować się na cmentarzu? Co odpowiedzieć dziecku, gdy zacznie zadawać trudne pytania dotyczące śmierci?  
Mogłabyś mówić o ciąży bez przerwy, z radością głaszczesz rosnący brzuszek, rozczulona przeglądasz maleńkie ubranka. A twój partner? Przyjął ciążę do wiadomości i to by było na tyle... Ale to nie znaczy, że nie będzie dobrym ojcem. Zobacz, co robić, gdy partner nie cieszy się z ciąży.
Dentofobia to problem, który w najbardziej nasilonych przypadkach prowadzić może nawet i do utraty wszystkich zębów – mianem tym określa się bowiem lęk przed wizytą i leczeniem u dentysty. Jakie mogą być powody niebagatelnego lęku przed stomatologami i co zrobić, aby lęk ten pokonać?
Młodzi rodzice powinni być szczęśliwi - na świecie pojawił się przecież nowy człowiek, którego, w większości przypadków, z niecierpliwością oczekiwali. Czy jednak zawsze tak się zdarza i dlaczego zupełnie normalnym jest, gdy młodzi rodzice nie zawsze czują się wspaniale? Jak radzić sobie w najtrudniejszych momentach?
Dziecięce obrazki są prawdziwą kopalnią informacji. Interpretacja rysunków dziecka może powiedzieć nam wiele o jego emocjach, a przez to może pomóc nam je zrozumieć. Jak interpretować rysunki dziecka? Spróbuj dokonać samodzielnej interpretacji rysunków swojego malca.
Gdy pojawia się przymus powrotu do pracy, poproszenie babci o zaopiekowanie się dzieckiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak takie proste.  Aby ta pomoc nie skończyła się pogorszeniem relacji pomiędzy członkami rodziny, trzeba już na początku jasno określić jej zasady. Jak to zrobić?
Astrapofobia to termin oznaczający fobię specyficzną, w której czynnikiem wzbudzającym lęk są burze. Potrafi on naprawdę skomplikować pacjentowi życie. Skąd się bierze ten specyficzny problem i jakie są możliwości jego leczenia?
Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) to jedna z chorób o podłożu psychicznym. Lekceważenie objawów anoreksji może doprowadzić nie tylko do olbrzymiego spadku masy ciała, ale nawet do śmierci. Leczenie anoreksji nie jest łatwe i przez dłuższy czas niełatwo w ogóle zorientować się, że nastolatka cierpi na zaburzenia odżywiania. Jakie są objawy anoreksji i jak ją leczyć?
Psychoterapia to nic innego, jak leczenie poprzez rozmowę. Pomagać może ona osobom z rozmaitymi problemami, takimi jak np. zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia osobowości. Wiele osób rozważających podjęcie psychoterapii ma wiele niekoniecznie uzasadnionych obaw – na co wiec należy się przygotować i na czym ogólnie polega psychoterapia?
Sharenting to angielski termin, który powoli przyjmuje się również w Polsce. Określa się nim coraz częściej pojawiające się zachowania rodziców, polegające na notorycznym umieszczaniu zdjęć i filmów ze swoimi dziećmi na portalach społecznościowych. Jakie mogą być konsekwencje nieostrożnego wrzucania zdjęć rodzinnych do internetu?
Kiedy w rodzinie rodzi się nowa dziewczynka każdy od razu wie, że będzie to córeczka tatusia. Ona jest jego oczkiem w głowie, a on – pierwszym ważnym mężczyzną w jej życiu. I to on w dużym stopniu kształtuje jej charakter i poglądy.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my