Psychologia

Niektóre kobiety boją się mieć drugie dziecko, bo nie chcą, żeby pierworodne czuło się "odrzucone". Boją się, że nie będą mogły poświęcać starszakowi tyle czasu co dawniej, przez to będzie ona zdezorientowany i nieszczęśliwy. Czy to prawda? Czy mając drugie dziecko, odbieram siebie pierwszemu?
Problemy dnia codziennego, opieka nad dziećmi i praca pochłaniają naszą energię i czas. Trudno znaleźć jeszcze siłę podsycanie więzi w związku. Partner staje się opiekunem dzieci i pracownikiem w gospodarstwie domowym. Specjaliści podkreślają, że udany związek polega na tym, aby cały czas aktywnie dbać o osobę, którą kochamy.
Samotna mama wykonuje wspaniałą pracę, ale tak rzadko docenia swoją siłę. To na jej ramionach spoczywa opieka i wychowanie dziecka, a także codzienne prace domowe. Nie ma z kim podzielić się tymi obowiązkami. Dlatego sama powinna często się chwalić za to, że każdego dnia daje radę i ogarnia wszystko w pojedynkę.
W każdym związku pojawiają się kłótnie i nieporozumienia. Nie da się żyć z drugim człowiekiem i ich uniknąć. Istotny jest jednak rodzaj i atmosfera tych kłótni. Psychologowie są zdania, że gdy dochodzi do tych czterech objawów, nazywanych przez nich "Jeźdźcami Apokalipsy", to znak, że kryzys zaczyna być poważny, a związek psuje się głębiej niż dotyczy tego spór.
Czy zabierać dziecko na cmentarz? To pytanie zadajemy sobie każdego roku przed dniem Wszystkich Świętych. Czy przedszkolak zrozumie powagę tego święta i będzie potrafił odpowiednio zachować się na cmentarzu? Co odpowiedzieć dziecku, gdy zacznie zadawać trudne pytania dotyczące śmierci?  
Wszystkich Świętych, pogrzeby, a może zwykłe odwiedziny na grobach bliskich... Wizyty ciężarnych na cmentarzach, budzą pewne kontrowersje. Przesądni mogą się w tej sprawie kłócić z nieprzesądnymi. My jednak pytamy o komfort psychiczny przyszłych i świeżych mam. Czy wybierać się na cmentarz?
Na wiele sytuacji po urodzeniu dziecka jesteś przygotowana, ale na inne nie. Nie mówi się o nich głośno, więc nie wiesz, że nie są tylko twoim problemem. Zadręczasz się, że to twoja wina, bo jesteś złą matką, żoną, partnerką, przyjaciółką... Oto 5 nieoczywistych zmian po urodzeniu dziecka, których się nie spodziewałaś i nie umiesz sobie z nimi radzić.
Psycholożka Julia Izmalkowa znana na instagramie jako @psychomama_julia w jednym ze swoich postów postanowiła wypunktować okrutne komentarze, które najczęściej słyszą rodzice, gdy narzekają na swój rodzicielski los. Ekspertka jednocześnie nie kryje swojego oburzenia tym, że ludzie komentują gorsze chwile innego rodzica w tak bezduszny sposób.
Strata dziecka jest uważana za jedną z największych tragedii w życiu. Właśnie dlatego w relacji z rodzicami, których dziecko zmarło, nie wiemy, jak się zachować i co im powiedzieć. Często więc w ogóle unikamy z nimi kontaktu. Czy to rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem i w jaki sposób wesprzeć rodziców po stracie dziecka?
Jesteś miłą i fajną osobą, dbasz o rodzinę, kochasz ją i jesteś wdzięczna za swoje życie. A mimo to przychodzą momenty, w których złość ogarnia cię do tego stopnia, że wybuchasz. Krzyczysz, mówisz słowa, których później żałujesz. Nie poznajesz samej siebie? Spokojnie, matczyna wściekłość pojawia się u wielu mam na pewnym etapie życia. Jak sobie z nią radzić?
Przesądy ciażowe są często traktowane, jak naukowe prawdy, a w rzeczywistości nie mają racjonalnego wytłumaczenia. Choć większość z nich wynika z troski, nie wszystkie rady mają uzasadnienie. Wciąż jednak wiele ciężarnych wierzy w ciążowe przesądy. Inne, straszone przez bliskich, wolą na zimne dmuchać.
Wciąż się złościsz, że twój mąż nie pomaga w domu? Krzyczysz, prosisz, grozisz, marudzisz, aż w końcu macie ciche dni? Może postępujesz z nim nie właściwie. Przeczytaj rady mężczyzn, którzy zdradzili, jak - ich zdaniem - zachęcić partnera do pomocy w domu. Przekonaj się, co robiłaś nie tak.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza