Psychologia

Poronienie zawsze wiąże się z olbrzymim bólem, cierpieniem, niezrozumieniem. Czasem jednak los sprawia, że z doświadczeniem starty ciąży przychodzi nam się uporać jeszcze trudniej. Na przykład wtedy, kiedy bliska ci osoba jest w tym samym czasie w ciąży albo kiedy zachodzi w nią tuż po twojej stracie. Jak sobie poradzić z mieszanką trudnych emocji po poronieniu?
Młoda matka jest jak czołg. Nie ma dla niej przeszkód ani barier. Nic dziwnego – przecież ma potomstwo.
Na długo, zanim dziecko wydało z siebie pierwszy ryk, w moim mózgu jakiś wajchowy przerzucił zwrotnicę z Dziewczyny na Matkę.
Są sytuacje, kiedy niespodziewanie i wbrew własnej woli czuję się przeniesiona w czasy wczesnego dzieciństwa. I nie jest to wrażenie z gatunku przyjemnych.
Sny o owadach takich jak wszy i pluskwy nie należą do najprzyjemniejszych. Są jednak symbolem, który interpretowany jest przez wiele, znanych senników. Co według nich oznacza sen, w którym znajdują się wszy lub pchły?
Astrapofobia to termin oznaczający fobię specyficzną, w której czynnikiem wzbudzającym lęk są burze. Potrafi on naprawdę skomplikować pacjentowi życie. Skąd się bierze ten specyficzny problem i jakie są możliwości jego leczenia?
Empatia jest konieczna, aby budować zdrowe, głębokie i szczęśliwe relacje z innymi ludźmi, dlatego też warto rozwijać ją już od najmłodszych lat. To umiejętność, której można się nauczyć w każdym wieku, jednak najskuteczniej kształtuje się w dzieciństwie. Jak rozwijać empatię u dzieci?
Zdrada w związku to trudne doświadczenie. Dochodzi do niej wśród par na każdym etapie związku. Warto wiedzieć, że najczęściej jest to zdrada fizyczna, jednak równie dotkliwa może okazać się zdrada emocjonalna. Dowiedz się, jak rozpoznać zdradę emocjonalną, jakie są jej przyczyny, a także czy zdradę można wybaczyć.
Nomofobia to termin, którym określa się lęk przed pozostaniem bez telefonu. Wydawać się to może absurdalne, w praktyce jednak przejawy te zauważa się u coraz większej liczby ludzi. Jakie może być podłoże nomofobi i co zrobić, kiedy pojawi się ona u nas lub u kogoś z bliskich?
Lęk wysokości, inaczej akrofobia to stosunkowo częsta przypadłość – z ostrożnych szacunków wynika, że ma go co piąta osoba na świecie. Jak objawia się lęk wysokości, skąd się bierze i jak się pozbyć lęku wysokości?
Jeśli śniło ci się, że jesteś w ciąży, to z pewnością chciałabyś wiedzieć, co mówi na ten temat sennik. Ciąża we śnie zazwyczaj oznacza jakąś zmianę, progres, wewnętrzną metamorfozę. Motyw ciąży we śnie daje nadzieję - jest oznaką dobrych planów na przyszłość. Przeczytaj albo posłuchaj!
Arachnofobia to strach przed pająkami i zarazem jedna z najczęstszych fobii na świecie. Mało kto jej nie ma i choćby dlatego warto wiedzieć, czym jest arachnofobia, jakie są jej objawy i jak się jej skutecznie pozbyć.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19