Psychologia

Piszesz, że przekłułaś córce uszy, gdy skończyła 6 miesięcy i czytasz, że nie nadajesz się na matkę. Żalisz się w internecie, że mąż nie wstaje do dziecka - czytasz, że to ty jesteś taka i owaka. Żeby tylko. Robisz slalom między komentarzami na grupie dla mam, bo co drugi zawiera wulgaryzmy. Przywykłaś? A nie powinnaś.
Po urodzeniu dziecka wiele kobiet ma poczucie winy, kiedy chce kupić sobie coś nowego. Bo jakże to tak, sobie kolejne szpilki, zamiast dziecku ubranko? Ale że byłoby to szesnaste body do kolekcji, to nie ma znaczenia. Czy spełniając swoje potrzeby, stajemy się wyrodnymi matkami?
Młoda mama po porodzie musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i poznać swoje dziecko. Tej trudnej i tak sytuacji nie ułatwiają tysiące porad, których musi wysłuchać kobieta w połogu. Czego nie mówić młodej mamie? Jakie stwierdzenia mogą zdenerwować lub sprawić przykrość młodej mamie? Sprawdźcie!
Ablutofobia należy do zaburzeń psychicznych z grupy fobii specyficznych. Pacjent, który cierpi na ablutofobię, doświadcza lęku w sytuacji, kiedy… miałby się on umyć. Jak można się domyślić, unikanie wody z pewnością może mieć wiele różnych, nieprzyjemnych konsekwencji – czy istnieją więc jakieś sposoby, dzięki którym można doprowadzić do ustąpienia ablutofobii?
Przesądy w ciąży są często nadinterpretowane, a w rzeczywistości nie mają racjonalnego wytłumaczenia. Choć większość z nich wynika z troski, nie wszystkie rady mają uzasadnienie. Wciąż jednak wiele ciężarnych wierzy w ciążowe przesądy. Oto te najpopularniejsze.
Nieszczęśliwa żona i matka - jak się okazuje wiele kobiet właśnie tak czuje się w małżeństwie. Zawsze marzyłaś o mężu i dzieciach, ale gdy już to masz, nie czujesz się szczęśliwa? Małżeństwo i dzieci nie zawsze są receptą na szczęście...
Ludzie uwielbiają dawać rady i są przekonani, że wiedzą lepiej, co jest dobre dla danej osoby. Jeśli takie zachowania cię irytują, poznaj porady, dzięki którym już nigdy nie pozwolisz innym kierować swoim życiem.
Kobiety w ciąży często mają wahania nastrojów, a mnóstwo pytań dotyczących ich stanu, na które muszą odpowiadać, drażni je, a nawet sprawia przykrość. Czego nie wolno mówić kobiecie w ciąży? Jakich pytań lepiej nie zadawać?
Poronienie zawsze wiąże się z olbrzymim bólem, cierpieniem, niezrozumieniem. Czasem jednak los sprawia, że z doświadczeniem starty ciąży przychodzi nam się uporać jeszcze trudniej. Na przykład wtedy, kiedy bliska ci osoba jest w tym samym czasie w ciąży albo kiedy zachodzi w nią tuż po twojej stracie. Jak sobie poradzić z mieszanką trudnych emocji po poronieniu?
W domach samotnych matek znajdują schronienie kobiety w ciąży i matki z małymi dziećmi, które nie mają swojego dachu nad głową. Jak radzą sobie w sytuacji, kiedy nie mogą liczyć na bliskich? Czego pragną dla siebie i swoich dzieci, jakiej pomocy potrzebują? Nasze bohaterki odsłaniają swój dramat.
Choć Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko, ciąża po czterdziestce to wciąż rzadkość. Nie zachodzimy w ciążę ze strachu, bojąc się zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, a może chodzi o to, że boimy się, co powiedzą inni?
Ojca, który wieczorem umawia się na męskie spotkanie przy piwie koledzy nie pytają, co zrobił z dzieckiem. Tylko kobiety wciąż są pytane o to, jak mogły wrócić do pracy bez wyrzutów sumienia, dlaczego dziecko nie ma czapki, zapomniało stroju na WF.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza