Psychologia

Macierzyństwo to poczucie ogromnego  szczęścia, ale też nieprzespane noce, ciągłe zmęczenie, rozterki i stres. Co zrobić, aby być mamą szczęśliwą i spełnioną oraz spokojnie przetrwać trudne chwile? Postaraj się uniknąć błędów, które młode mamy często popełniają, sądząc, że powinny być chodzącymi ideałami.
Odkąd urodziłam pierwsze dziecko, to ja troszczę się o to, by codziennie był ciepły obiad, mieszkanie wysprzątane, a dzieci zdrowe, szczęśliwe i zaopiekowane. Dlaczego zawsze to kobiety biorą wszystko na swoje barki?
Relacje z byłą żoną i dziećmi męża zwykle bywają skomplikowane. Wszystko jednak zależy od tego, w jakiej atmosferze mężczyzna rozstał się z pierwszą żoną, zanim związał się z drugą. Czy jednak druga żona powinna zabiegać o poprawne relacje z pierwszą żoną i jej dziećmi? Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.
Cytatów i wierszy o mamie, macierzyństwie, miłości matki do dziecka jest wiele. Wybraliśmy te wzruszające i żartobliwe. Przykładem, który oddaje istotę macierzyństwa, są słowa Jana Pawła II: „Macierzyństwo zawiera w sobie szczególne obcowanie z tajemnicą życia, które dojrzewa w łonie kobiety". Przeczytajcie inne ciekawe cytaty i wiersze o mamie i dla mamy.
Dla wielu mam 8 marca to jedna z niewielu okazji, by odpocząć, udać się na kolację z ukochanym, zostać obdarowaną prezentem. Po prostu poczuć się kobieco i zapomnieć o codziennych obowiązkach. Jak jednak zdefiniować kobiecość i pielęgnować ją na co dzień, poświęcając najwięcej czasu roli matki?
Nie powinniśmy się rozmnażać - tak twierdzą antynataliści. Ten nurt filozoficzny, który przypisuje negatywną wartość narodzinom, nie wyklucza jednak posiadania dzieci. Jaka w tym logika? I dlaczego ostatnio interesuje się nim coraz więcej młodych osób? Wyjaśniamy.
„Dziadkowie są od rozpieszczania, rodzice od wychowywania” – to stare przysłowie ma na celu usprawiedliwienie zachowań dziadków, którzy pozwalają wnuczętom na znacznie więcej, niż ich rodzice. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy to „rozpieszczanie” utrudnia nam już zwykłe wychowanie? I jak reagować, gdy dziadkowie uważają, że znacznie lepiej znają się na wychowaniu, nieustannie się w nie wtrącając?
Babcia czy żłobek - wiele mam zastanawia się, którą opcję wybrać? Polskie prawo pracy przewiduje, że po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego i 32 tygodniach rodzicielskiego musisz wrócić do pracy. Dlatego większość kobiet staje w końcu przed dylematem - żłobek czy babcia? Przedstawiamy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.
Babcia i dziadek. To jedne z najważniejszych osób w naszym i naszych dzieci życiu. Relacje między nami na przestrzeni lat bardzo się zmieniają. Tak jak i my. O tym, jak zachować prawidłowe relacje ze swoimi rodzicami i dziadkami naszych dzieci rozmawiamy z Martą Zagdańską, psychologiem z Katedry Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Jak co roku w sylwestra postanawiasz sobie, że zmienisz wiele w swoim życiu. Bardzo często kończy się jedynie na obietnicach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak lubimy postanowienia noworoczne i co zrobić, by udało się je zrealizować?
Klaustrofobia powszechnie kojarzona jest z lękiem przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach, w praktyce jednak jej objawy wystąpić mogą również i w trakcie jazdy niewielkim samochodem czy podczas przebywania w tłumie. Jakie mogą być przyczyny klaustrofobii, z jakimi problemami zmagają się doświadczające jej osoby i jak można ją leczyć?
Młoda mama po porodzie musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i poznać swoje dziecko. Tej trudnej i tak sytuacji nie ułatwiają tysiące porad, których musi wysłuchać kobieta w połogu. Czego nie mówić młodej mamie? Jakie stwierdzenia mogą zdenerwować lub sprawić przykrość młodej mamie? Sprawdźcie!

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka