Kryzys w związku: jak przetrwać ciężkie chwile?

2014-09-17 15:11
KRYZYS w ZWIĄZKU: jak przetrwać ciężkie chwile?
Autor: thinkstockphotos.com Każdy związek prędzej czy później przechodzi kryzys

Kryzys w związku zdarza się nawet najbardziej zakochanym osobom. Nie ma par idealnych i każda relacja wcześniej czy później przechodzi różne problemy. Trzeba jedynie wiedzieć, jak je przetrwać! Jest na to kilka sposobów.

Kryzysy to nieodłączny element każdej sfery życia. Nie da się ich uniknąć, nawet w najbardziej udanej relacji partnerskiej. Powody kryzysów są różne - wzajemne pretensje, obwinianie się, brak zaspokojenia potrzeb partnera czy utrata bliskości. Przez niektóre ciężkie chwile związki zwyczajnie się rozpadają, bo partnerzy orientują się, że zupełnie do siebie nie pasują i nie są w stanie pogodzić różnic między sobą. Wiele kryzysowych momentów pozwoli jednak relacji rozwinąć się i umocnić. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób pokonywać kryzysy!

>> Sprawdź też: Kryzys w związku a ciąża. Chcieliście tego dziecka, a teraz coś się między wami psuje. Dlaczego? >>

Kryzys w związku: podstawa to rozmowa

Najprostszą receptą na wszelki kryzys w związku jest po prostu rozmowa. Wiadomo, że w stytuacji, gdy w domu panuje napięta atmosfera, a powietrze można kroić nożami, ciężko jest przeprowadzić spokojną i poważną rozmowę. Jednak pamiętaj, by się starać! Bez rozmowy powstają kolejne niedomówienia, kolejne przemilczane pretensje, które w końcu mogą doprowadzić jedną ze stron do wybuchu! A wtedy może się to różnie skończyć...

Kryzys w związku: znaczenie bliskości

Seksuolog współpracujący z marką Durex, Radosław Jerzy Utnik, zwraca uwagę na znaczenie bliskości w czasie kryzysu w związku. Bliskość, dotyk, czułe gesty są niezwykle ważne, bo pozwalają na okazanie przywiązania i zaufania. Bliskość sprawia, że partnerzy wiedzą, że oboje chcą trwać w związku, walczyć o niego, mimo trudnych chwil.

- Czuły dotyk może być sygnałem „jestem z Tobą”, „kocham Cię” i zaproszeniem do odnalezienia pozytywów w relacji z partnerem. Olbrzymiej większości respondentów (96 proc.) dotyk kojarzył się z pozytywnymi odczuciami, działał kojąco, uspokajająco lub był przyjemnym doznaniem. 87 proc. badanych potwierdziło, że dotyk pozwolił im przełamać trudne chwile w związku - powiedział Radosław Jerzy Utnik.

>> Czytaj także: Bycie razem tylko dla dobra dziecka. Czy to ma sens? >>

Seksuolog podkreślił także, że bliskość i kontakt fizyczny przyczyniają się do powstania zaufania, a wraz z nim wytwarza się poczucie bezpieczeństwa. A to fundamenty związku, które pozwalają przetrwać każdy kryzys.

Polecamy wideo: jak naprawić związek?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza